Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak leczyć żądło żółtej kurtki

Żółte kurtki to kłujące owady, które mają żółte ślady na głowie i ciele. Ze względu na ich koloryt ludzie często mylą je z pszczołami.

Żółte kurtki są najczęstszym źródłem użądleń w Stanach Zjednoczonych.

W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego żółte kurtki żądają ludzi i co ludzie powinni robić, jeśli zostaną ukąsi.

Leczenie

Jeśli żądło żółtej kurtki powoduje łagodną reakcję, którą można leczyć w domu, można wykonać kilka czynności. Obejmują one następujące kroki:

medyczny krem ​​na palcu

Stosowanie kremu steroidowego

Umieszczenie 1-procentowego kremu hydrokortyzonu na miejscu żądło może pomóc zmniejszyć swędzenie i obrzęk. Lek ten jest dostępny bez recepty i powinien być stosowany trzy razy dziennie.

Nakładanie pasty na żądło

Zrób pastę, mieszając wodę i proszek do zmielenia mięsa. Ten proszek zawiera enzymy, które mogą neutralizować jad żółtej kurtki. W rezultacie zmniejsza się ból i obrzęk. Nie nakładaj pasty w pobliżu oka.

Inną opcją jest wykonanie pasty z sody oczyszczonej. Usuń pastę po 20 minutach.

Nakładanie na zimno

Tarcie o kostkę lodu może pomóc w zmniejszeniu bólu, podobnie jak nałożenie lodu. Zawsze jednak owij kostkę lodu w szmatkę, aby chronić skórę przed uszkodzeniem.

Biorąc bez recepty lek przeciwbólowy

Leki, takie jak acetaminofen lub ibuprofen, mogą pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort związany z użądleniem żółtej kurtki.

Przyjmowanie dawki difenhydraminy (Benadryl)

Ten lek może pomóc zmniejszyć pokrzywkę lub silny świąd, który czasami może towarzyszyć żądło żółtej kurtki.

Używanie EpiPen

Ciężkie reakcje alergiczne są zwykle leczone za pomocą zastrzyku epinefryny, która może odwrócić skutki reakcji alergicznej. Jeśli dana osoba doświadcza poważnych reakcji alergicznych, lekarz zazwyczaj przepisuje iniektor epinefryny, który jest również znany jako EpiPen. Ludzie powinni zawsze nosić przy sobie to urządzenie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Reakcje alergiczne

Kiedy żółta kurtka użądli człowieka, wkłada swój żądło w skórę i wstrzykuje jad. To właśnie ta trucizna powoduje, że osoba doświadcza reakcji. Jad zawiera również białka, które mogą powodować reakcję alergiczną.

dziecko ma żądło owadów w pobliżu jego oka

Przykłady reakcji na żądło obejmują:

  • Ból: użądlenie owada może powodować ból, swędzenie i pieczenie. Dla tych, którzy doświadczają łagodnych reakcji, ból trwa zwykle od 1 do 2 godzin.
  • Zaczerwienienie: użądlenia mogą często wywoływać czerwoną, przypominającą pierścień reakcję. Zaczerwienienie trwa do 3 dni i niekoniecznie oznacza infekcję.
  • Obrzęk: Ukąszenia pszczół mogą powodować obrzęk, który utrzymuje się do 2 dni po pierwszym użądleniu. Obrzęk może się różnić w zależności od stopnia reakcji, a także od miejsca, w którym ktoś został użądlony.

Na przykład, użądlenia na twarzy powodują bardziej wyraźne reakcje i obrzęk niż użądlenia w innym miejscu ciała.

Reakcje te są bolesne, ale zwykle nie wymagają wizyty u lekarza lub podróży na pogotowie.

Reakcja anafilaktyczna

Niektórzy ludzie mogą czasem doświadczyć poważnej i zagrażającej życiu reakcji na użądlenie żółtej kurtki. Jest to znane jako reakcja anafilaktyczna.

Reakcja ta zwykle następuje w ciągu 2 godzin od ukąszenia. Głównymi objawami są obrzęki dróg oddechowych, które mogą powodować trudności w oddychaniu i połykaniu.

Anafilaksja to nagły wypadek medyczny. Jeśli cierpi na to osoba dorosła lub dziecko, należy zadzwonić pod numer 911 lub zgłosić się na pomoc doraźną.

Jeśli dana osoba rozwija pokrzywkę, która powoduje obrzęk, powinna zadzwonić do lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry dziecka, ponieważ może to prowadzić do anafilaksji.

Jeśli reakcja na użądlenie z czasem nasila się, zamiast lepiej, należy skorzystać z pomocy medycznej. Infekcja zwykle trwa około 24 do 48 godzin od ukąszenia.

Lekarze nie zawsze są w stanie przewidzieć, kto będzie miał silną szkodliwą reakcję na żądło żółtej kurtki.

Według niektórych badań, rozwój reakcji alergicznej na użądlenia żółtej kurtki wydaje się nie występować w rodzinach. Około 30 procent tych, którzy doświadczają ostrej reakcji na użądlenie żółtej kurtki, ma również inne alergie, które powodują podrażnienie skóry.

Jest możliwe, że osoba może zostać użądlona przez żółtą kurtkę raz i nie ma ciężkiej reakcji, ale ma poważną reakcję na kolejne użądlenie.

Zapobieganie

Jeśli dana osoba trafi na gniazdo żółtych kurtek, powinna zakryć twarz i powoli wyjść z gniazda. Szybkie ruchy mogą przyciągnąć więcej żółtych kurtek, powodując więcej żądań.

Aby zmniejszyć ryzyko użądlenia żółtej kurtki, ludzie powinni:

  • zawsze utrzymuj szczelne pokrywy na pojemnikach na śmieci, aby zapobiec domieszaniu żółtych kurtek
  • często opróżniaj pojemniki na śmieci i wypłukuj je, aby zapobiec gromadzeniu się z rozlanych produktów spożywczych
  • zawsze podawaj napoje w przykrytych kubkach słomkami podczas podawania napojów na zewnątrz
  • nigdy nie zostawiaj otwartych puszek po napojach lub innych napojów, które mogłyby przyciągnąć żółte kurtki
  • umieść ekrany wentylacyjne nad dowolnymi oknami i zasłonami, aby żółte kurtki nie mogły dostać się do domu

Ludzie powinni również unikać zgniatania żółtej kurtki na zewnątrz. Po zmiażdżeniu żółte kurtki emitują hormon, który powoduje, że zaatakują inne pobliskie żółte kurtki. Zabicie jednej żółtej kurtki może doprowadzić do dalszych użądleń.

Niestety środki odstraszające owady nie będą działać przeciwko żółtym kurtkom i innym owadom parzącym. Jeśli dana osoba natknie się na gniazdo żółtych kurtek, powinna skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników, aby ją usunąć.

Pszczoła w porównaniu do użądlenia żółtej kurtki

Zarówno pszczoły, jak i żółte kurtki mają użądlenia, które mogą być bardzo bolesne. Sposób, w jaki każde użądlenie owada jest nieco inny.

Chociaż większość gatunków pszczół może wycofać swoje żądło z ludzkiej skóry, będą one żądły tylko raz. Pszczoła jednak nie jest w stanie usunąć swojego żądła i zwykle umiera po użądleniu osoby.

Żółta kurtka ma gładkie żądło, co oznacza, że ​​żółta kurtka może żądlić wiele razy, w wyniku czego żądło może być szczególnie bolesne. Jednak niektóre gatunki żółtej kurtki mogą pozostawić swoje żądło w skórze.

Dlaczego żądają żółte kurtki?

Żółte kurtki są z natury bardzo terytorialne z ich kolonii i zwykle żądlą, ponieważ są zakłócane.

Yellowjacket na białym tle

Jeśli dana osoba jest bardzo blisko gniazda owada – nawet kilka metrów dalej – żółta kurtka prawdopodobnie ukąsi. W rezultacie żółte kurtki są postrzegane jako bardzo agresywne.

Żółte kurtki są również częstymi gośćmi na pikniki, gdzie będą próbować karmić się owocami i piknikami. Jeśli poczują się zagrożeni, próbując nakarmić, będą żądli.

Żółte kurtki wydają się być problematyczne późnym latem i wczesną jesienią, kiedy owady, którymi zazwyczaj żywią się, stają się rzadkie. Zazwyczaj nie ryzykują więcej niż 1 milę od gniazda, aby poszukać jedzenia.

Żółte kurtki zaczynają budować gniazda na wiosnę. Żyją w dużych grupach z tysiącami innych żółtych kurtek. Żółte kurtki budują gniazda w różnych miejscach, w tym na drzewach, w okapach, w pustych ścianach oraz w wyposażeniu placów zabaw dla dzieci.

Tylko żeńskie żółte kurtki żądło. Męskie drony nie żądlą. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, szacunkowe 95 procent wszystkich użądleń owadów pochodzi z żółtej kurtki lub pszczoły.

Żółte kurtki mają tendencję do użądlenia dzieci częściej niż ktokolwiek inny, ponieważ często grają na zewnątrz.

Like this post? Please share to your friends: