Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne i ryzyko cebuli

Cebula jest częścią rodziny warzyw i ziół allium, która obejmuje również szczypiorek, czosnek, szalotki i pory. Warzywa czosnkowe są uprawiane od stuleci ze względu na ich charakterystyczny, ostry smak i właściwości lecznicze.

Cebula może mieć różny rozmiar, kształt, kolor i smak. Najczęstsze typy to czerwona, żółta i biała cebula. Smaki mogą być słodkie i soczyste, ostre, ostre i ostre, często w zależności od sezonu, w którym są uprawiane i spożywane.

Szacuje się, że każdego roku zbiera się 105 miliardów funtów cebuli na całym świecie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) największym producentem są Chiny.

Możliwe korzyści zdrowotne wynikające z konsumpcji cebuli obejmują obniżenie ryzyka kilku rodzajów raka, poprawę samopoczucia oraz utrzymanie zdrowia skóry i włosów.

Szybkie fakty dotyczące cebuli:

  • Cebula była używana jako pokarm przez tysiące lat; w starożytnym Egipcie byli czczeni i wykorzystywani w rytuałach pogrzebowych.
  • Cebula ma wiele możliwych korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie ryzyka otyłości, chorób serca i raka.
  • Są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.
  • Włączenie cebuli do diety jest bardzo proste, z wieloma różnymi sposobami, które można przygotować i ugotować w zwykłej żywności.

Korzyści

czerwona i biała cebula

Spożywanie wszelkiego rodzaju owoców i warzyw od dawna wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób związanych ze stylem życia.

Wiele badań sugeruje, że zwiększenie spożycia pokarmów roślinnych, takich jak cebula, zmniejsza ryzyko ogólnej śmiertelności, cukrzycy i chorób serca.

Pokarmy roślinne promują również zdrową cerę, włosy, zwiększoną energię i ogólną niższą wagę.

Nowotwór

Warzywa czosnkowe były intensywnie badane w odniesieniu do raka, zwłaszcza raka żołądka i jelita grubego. Ich korzystne i zapobiegawcze skutki prawdopodobnie wynikają częściowo z bogatych związków siarkoorganicznych.

Dokładny mechanizm, za pomocą którego związki te hamują raka, jest nieznany, ale hipotezy obejmują hamowanie wzrostu guza i mutagenezy oraz zapobieganie tworzeniu się wolnych rodników. Cebula jest również źródłem silnej przeciwutleniającej witaminy C, która pomaga zwalczać powstawanie wolnych rodników, o których wiadomo, że powodują raka.

Rak jelita grubego

Wysokie spożycie błonnika ze wszystkich owoców i warzyw wiąże się z obniżonym ryzykiem raka jelita grubego. Jedno z badań wykazało, że spożywanie ponad 7 porcji cebuli na tydzień wiązało się ze spadkiem raka jelita grubego.

Rak prostaty

W opublikowanym przez naukowców badaniu wykorzystano populacyjne badania kliniczno-kontrolne, w celu zbadania zależności między spożyciem warzyw allium a rakiem prostaty. Okazało się, że mężczyźni z największym spożyciem warzyw allium mieli najniższe ryzyko raka prostaty.

Rak przełyku i żołądka

Wykazano, że częste przyjmowanie warzyw zawierających algi zmniejsza ryzyko raka przełyku i żołądka. Kilka badań na ludziach z wykorzystaniem ankiet wykazało potencjalny ochronny wpływ spożywania allionów, jak również doniesienia o hamowaniu przez nowotwór związków allii w doświadczeniach na zwierzętach.

Sen i nastrój

Kwas foliowy znajdowany w cebuli może pomóc w zmniejszeniu depresji. Homocysteina zapobiega przedostawaniu się krwi i innych składników odżywczych do mózgu, a kwas foliowy zapobiega tworzeniu się tej substancji. Nadmiar homocysteiny wpływa również na produkcję hormonów dobrego samopoczucia – serotoniny, dopaminy i norepinefryny, które regulują nie tylko samopoczucie, ale także sen i apetyt.

Skóra i włosy

Cebula zawiera dużo witaminy C, która jest potrzebna do budowy i utrzymania kolagenu, który zapewnia strukturę skórze i włosom.

Odżywianie

Cebula jest pokarmem o dużej zawartości składników odżywczych, co oznacza, że ​​gdy są niskokaloryczne, są bogate w korzystne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Jedna szklanka pokrojonej cebuli zawiera około 64 kalorii, 15 gramów węglowodanów, 0 gramów tłuszczu, 0 gramów cholesterolu, 3 gramy błonnika, 7 gramów cukru, 2 gramy białka i 10 procent lub więcej dziennej wartości dla witamina C, witamina B-6 i mangan.

Cebula zawiera również niewielkie ilości wapnia, żelaza, kwasu foliowego, magnezu, fosforu i potasu, a także przeciwutleniacze kwercetyna i siarka.

Ryzyka

Ryzyko spożycia cebuli jest minimalne. Jednakże, podobnie jak w przypadku wszystkich produktów żywnościowych, które mogą być zdrowe, nadmierne spożycie wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia. Alergicy również mogą mieć problem z trawieniem cebuli.

Jest to całkowita dieta lub ogólny schemat odżywiania, który jest najważniejszy w zapobieganiu chorobom i osiągnięciu dobrego stanu zdrowia. Najlepiej jeść dietę z różnorodnością niż koncentrować się na poszczególnych produktach jako kluczu do dobrego zdrowia.

Cebula w diecie

cebula gotowanie na patelni

Poszukaj cebuli, która jest sucha i jędrna z niewielkim zapachem lub bez zapachu, zanim zostaną obrane.

Dodawanie cebuli jest świetnym sposobem na dodanie smaku do potraw bez dodawania dodatkowych kalorii, tłuszczu lub sodu.

Są one podstawą w wielu kuchniach i dobrze łączą się z większością potraw. Mogą być posiekane i świeże jako dodatek do kanapek lub sałatek i dodawane do sals i dipów.

Przepisy, które obejmują cebulę jako podstawowy składnik obejmują:

  • Francuska zupa cebulowa
  • cebula bhaji
  • kwitnąca cebula

Mogą być smażone, pieczone, grillowane lub karmelizowane.

Cebula i łzy w oczach

Cebula powoduje, że płaczesz podczas rąbania lub krojenia. Wynika to z obecności gazu zwanego tlenkiem propanetanu.

Jest to złożony płyn, który działa jak tzw. Środek żłobiący – coś, co powoduje łzy lub użądlenia oczu.

W opublikowanym badaniu zaproponowano, że możliwe jest „wytworzenie cebuli innej niż łzawienie przez tłumienie genu syntazy czynnika łzawiącego przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności tiosiarczanu.

Tiosiarczan jest odpowiedzialny za smak świeżej cebuli i przekształca się w związki, o których mówi się, że mają działanie hamujące hipolipodemię i przeciw agregację płytek.

Chociaż samo obniżenie poziomu aliinazy doprowadziłoby również do powstawania cebuli innej niż łzawienie, jej smak i wartość odżywcza mogą być zagrożone. „

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie łez cebuli, takich jak:

  • Cięcie cebuli w niewielkiej ilości wody może pomóc w utrzymaniu kontaktu gazów z oczami.
  • Korzystanie z wentylatora wyciągowego, wyciągu, a nawet po prostu otwarcie okna na świeże źródło powietrza może zapobiegać podrażnieniom oczu.
  • Cięcie cebuli w pobliżu bieżącej wody lub chmury pary.

Widząc cebulę, która nie sprawia, że ​​płaczesz, może nie smakować tak dobrze, prawdopodobnie najlepiej jest po prostu poradzić sobie z potencjalnymi łzami podczas siekania cebuli, ponieważ zwykle nie wyrządzają żadnej szkody.

Like this post? Please share to your friends: