Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Imbir: Korzyści zdrowotne i porady dietetyczne

Ginger jest popularnym składnikiem potraw, szczególnie w kuchni azjatyckiej i indyjskiej. Jest również używany od tysięcy lat w celach leczniczych.

Możliwe korzyści zdrowotne obejmują łagodzenie nudności, utratę apetytu, chorobę lokomocyjną i ból.

Korzeniowe lub podziemne łodygi (kłącza) rośliny imbiru mogą być spożywane świeże, sproszkowane, suszone jako przyprawa, w postaci oleju lub w postaci soku. Imbir jest częścią rodziny Zingiberaceae, obok kardamonu i kurkumy. Jest powszechnie produkowany w Indiach, Jamajce, Fidżi, Indonezji i Australii.

Jest dostępny w postaci świeżej i suszonej, jako ekstrakt imbiru i olej imbirowy oraz w nalewkach, kapsułkach i pastylkach do ssania. Żywność zawierająca imbir to pierniki, ciastka, pierniki z imbirem, piwo imbirowe oraz szeroki wybór pikantnych przepisów.

Szybkie fakty dotyczące imbiru:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących imbiru. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • Imbir jest od dawna używany do celów kulinarnych i leczniczych.
 • Możliwe korzyści zdrowotne obejmują zmniejszenie nudności, bólu i stanów zapalnych.
 • Imbir może być używany do robienia herbaty, siekany lub miażdżony w curry i pikantnych daniach, oraz suszony lub skrystalizowany w słodyczach i słodyczach.

Korzyści

Root lub sproszkowany imbir dodaje smaku wielu potrawom i może przynieść korzyści także zdrowiu.

Spożywanie wszelkiego rodzaju owoców i warzyw od dawna wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób związanych ze stylem życia.

Jednak niektóre zioła i przyprawy mogą oferować dodatkowe korzyści zdrowotne. Jednym z nich jest imbir.

Analiza naukowa pokazuje, że imbir zawiera setki związków i metabolitów, z których niektóre mogą przyczyniać się do zdrowia i leczenia. Spośród nich najszerzej badano gingerole i shogaole.

1. Trawienie

Wiadomo, że związki fenolowe zawarte w imbirze łagodzą podrażnienie przewodu pokarmowego (GI), stymulują wydzielanie śliny i żółci oraz hamują skurcze żołądka, gdy pokarm i płyny przemieszczają się przez przewód pokarmowy.

Jednocześnie wydaje się, że imbir korzystnie wpływa na enzymy trypsynę i lipazę trzustkową oraz zwiększa ruchliwość w przewodzie pokarmowym. Sugeruje to, że imbir może pomóc w zapobieganiu rakowi okrężnicy i zaparciom.

2. Nudności

Żucie surowego imbiru lub picie herbaty imbirowej jest częstym lekarstwem domowym na nudności podczas leczenia raka.

Przyjmowanie imbiru w chorobie lokomocyjnej wydaje się zmniejszać uczucie mdłości, ale wydaje się, że nie zapobiega wymiotom.

Imbir jest bezpieczny w użyciu podczas ciąży, aby złagodzić nudności. Jest dostępny w postaci imbirowych pastylek do ssania lub cukierków.

3. Zimno i ulga w postaci grypy

Podczas zimnej pogody picie herbaty imbirowej to dobry sposób na ogrzanie się. Jest napotkany, co oznacza, że ​​promuje pocenie się, pracując, aby ogrzać ciało od wewnątrz.

Aby zrobić imbirową herbatę w domu, pokroić 20 do 40 gramów (g) świeżego imbiru i stromić go w filiżance gorącej wody. Dodanie plasterka cytryny lub kropli miodu dodaje smaku i dodatkowych korzyści, w tym witaminy C i właściwości antybakteryjnych.

Jest to kojące naturalne lekarstwo na przeziębienie lub grypę.

4. Redukcja bólu

W badaniu z udziałem 74 ochotników przeprowadzonym na Uniwersytecie w Georgii stwierdzono, że codzienna suplementacja imbirem zmniejsza ból mięśni wywołany wysiłkiem o 25 procent.

Stwierdzono także, że imbir zmniejsza objawy bolesnego miesiączkowania, silnego bólu odczuwanego przez niektóre kobiety podczas cyklu miesiączkowego.

5. Zapalenie

Imbir jest używany od stuleci, aby zmniejszyć stan zapalny i leczyć stany zapalne.

Badania opublikowane w czasopiśmie donoszą, że suplementy z imbirem, które można kupić online, zmniejszyły ryzyko rozwoju raka jelita grubego w jelicie 20 ochotników.

Stwierdzono także, że imbir jest „umiarkowanie skuteczny i względnie bezpieczny” w leczeniu stanów zapalnych związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów.

6. Zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Inne możliwe zastosowania obejmują obniżenie poziomu cholesterolu, obniżenie ryzyka krzepnięcia krwi i pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Potrzebne są dalsze badania, ale jeśli zostanie to udowodnione, imbir może stać się częścią leczenia chorób serca i cukrzycy.

Odżywianie

Imbir zapewnia różnorodne witaminy i minerały:

W 100 gramach świeżego korzenia imbiru są:

 • 79 kalorii
 • 17,86 g węglowodanów
 • 3,6 g błonnika pokarmowego
 • 3,57 g białka
 • 0 g cukru
 • 14 mg sodu
 • 1,15 g żelaza
 • 7,7 mg witaminy C
 • 33 mg potasu

Inne składniki odżywcze zawarte w imbirze w imbirze to:

 • witamina B6
 • magnez
 • fosfor
 • cynk
 • kwas foliowy
 • ryboflawina
 • niacyna

Świeży lub suszony imbir może być stosowany do aromatyzowania żywności i napojów bez dodawania niepotrzebnej soli lub cukru. Ponieważ jest on często spożywany w tak małych ilościach, imbir nie dodaje znaczących ilości kalorii, węglowodanów, białka lub błonnika.

Dieta

Imbirowa herbata z cytryną i miodem może być kojącym zimnym lekarstwem.

Inne związki przeciwzapalne i przeciwutleniające zawarte w imbirze, które są korzystne dla zdrowia, obejmują gingerole, beta-karoten, kapsaicynę, kwas kawowy, kurkumę i salicylan.

Imbir dobrze łączy się z wieloma różnymi owocami morza, pomarańczami, melonem, wieprzowiną, kurczakiem, dynią, rabarbarem i jabłkami. Kupując świeży imbir, szukaj korzenia o gładkiej, napiętej skórze, bez zmarszczek i pikantnym aromacie.

Przechowywać świeżego imbiru w szczelnie owiniętej plastikowym worku w lodówce lub zamrażarce, a następnie obrać i zetrzeć przed użyciem. Dodaj go do dowolnego naczynia, aby uzyskać dodatkowy aromat.

Jeśli świeży imbir nie jest dostępny, możesz użyć suszonego.

W większości receptur jedną ósmą łyżeczki zmielonego imbiru można zastąpić jedną łyżką świeżego tartego imbiru. Imbir mielony można znaleźć w dziale ziół i przypraw większości sklepów spożywczych.

Wskazówki dotyczące przepisu na imbir

Oto kilka smacznych sposobów używania imbiru:

 • Dodaj świeżego imbiru do smoothie lub soku
 • Dodaj świeżego lub suszonego imbiru do smażenia lub domowej roboty sos sałatkowy
 • Zrób imbirową herbatę przez stromy, obrany świeży imbir we wrzącej wodzie
 • Użyj świeżego lub suszonego imbiru, aby urozmaicić przepis na ryby

Te smaczne receptury imbiru zostały opracowane przez zarejestrowanego dietetyka:

Pikantne imbirowe pieczone marchewki cynamonu

Klonowe pierniki

Zimowa zupa jarzynowa

Kolendra z tuńczyka z limonką

Powolne kuchenka tajskie kokosowe curry

Cure-all juice

Ryzyka

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa, że ​​imbir jest dodatkiem do żywności, który jest „ogólnie uznawany za bezpieczny”.

Naturalny imbir powoduje niewiele lub nie ma znanych skutków ubocznych u większości ludzi. W niektórych przypadkach wysokie spożycie może pogorszyć objawy refluksu kwasu, podrażnić jamę ustną i wywołać biegunkę. Przyjmowanie imbiru w postaci kapsułek może pomóc zmniejszyć ryzyko zgagi.

Skuteczność i skutki uboczne suplementów dla imbirów będą różnić się w zależności od marki i składu, ale zaleca się, aby nie przyjmować więcej niż 4 g suszonego imbiru dziennie lub 1 g podczas ciąży, w tym źródeł żywności. Naukowcy zalecają ostrożność podczas stosowania suplementów, ponieważ nie są one wystandaryzowane.

Każdy, kto jest w ciąży lub ma kamienie żółciowe, cukrzycę lub zaburzenie krzepnięcia krwi, powinien najpierw omówić z lekarzem, czy zwiększyć spożycie imbiru. Suplementy z imbirem nie powinny być stosowane w przypadku aspiryny lub innych leków rozrzedzających krew.

Naukowcy zwracają uwagę, że wiele związków w imbirze nie zostało w pełni zbadanych, a nie wszystkie twierdzenia dotyczące imbiru zostały poparte badaniami. Jednak wiele z tych, które były badane wydaje się obiecująco dla celów leczniczych.

Lepiej jest poszukać dietetycznych źródeł substancji odżywczych niż suplementów i spożywać je jako część ogólnej diety, zamiast skupiać się na jednym produkcie.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: