Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pięć najlepszych aplikacji do trenowania mózgu

Nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem nasza funkcja mózgu spada. Jednak badania sugerują, że utrzymanie aktywności psychicznej – szczególnie gdy jest starsza – może pomóc w utrzymaniu funkcjonowania poznawczego. Aplikacje treningowe mózgu są uważane za przydatną pomoc do stymulacji psychicznej, ale która z nich jest właśnie dla Ciebie? Prezentujemy naszą kolekcję pięciu najlepszych aplikacji do treningu mózgu.

[Ilustracja mózgu i technologii]

Trening mózgu opiera się na założeniu, że stymulacja mentalna może poprawić neuroplastyczność. Jest to zdolność mózgu do tworzenia i reorganizacji połączeń między komórkami mózgowymi w odpowiedzi na nowe zadania.

Podczas gdy niektóre badania nie znalazły związku między treningiem mózgu a lepszym funkcjonowaniem poznawczym, inne badania wykazały coś wręcz przeciwnego.

Badanie opublikowane na przykład w 2013 r. Wykazało, że młodzi dorośli, którzy zajmowali się grami treningowymi mózgu, wykazali poprawę szybkości przetwarzania mózgu, pamięci roboczej i funkcji wykonawczych.

To nie tylko młodzi dorośli mogą czerpać korzyści z treningu mózgu. Badania zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimer 2016 wykazały, że starsi dorośli, którzy brali udział w dziesięciu jednogodzinnych sesjach treningowych mózgu w okresie 5 tygodni, byli o 48 procent mniej podatni na rozwój zaburzeń poznawczych lub demencji w ciągu 10 lat.

Takie badania przyczyniły się do rozwoju setek aplikacji do treningu mózgu, z których wiele twierdzi, że poprawia funkcje poznawcze, takie jak uczenie się, pamięć i koncentracja. Przy tak wielu do wyboru, skąd wiesz, który z nich jest dla Ciebie najlepszy?

wypróbowaliśmy i przetestowaliśmy pięć najlepszych aplikacji do treningu mózgu, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.

Lumosity: kolorowe i zabawne

Uważany przez wielu za „oryginalną” aplikację do szkolenia mózgu, Lumosity jest używany przez ponad 85 milionów ludzi na całym świecie. Aplikacja składa się z ponad 50 kolorowych i zabawnych minigier zaprojektowanych do trenowania pięciu funkcji poznawczych: prędkości, pamięci, uwagi, elastyczności i rozwiązywania problemów.

Gry Lumosity zostały stworzone przy pomocy ponad 100 naukowców z całego świata. Co więcej, ich strona internetowa przytacza badanie ponad 4700 dorosłych osób, które odkryły, że trening mózgu z Lumosity poprawiał funkcje poznawcze bardziej niż krzyżówki.

[Lumosity iOS image]

Mając to na uwadze, nie mogliśmy przegapić okazji, by wypróbować aplikację dla siebie.

Podczas rejestracji musisz wykonać „test dopasowania”, który kalibruje twoją szybkość, uwagę i pamięć w trzech osobnych grach.

Po zakończeniu gry użytkownicy są wyświetlani, jak ich wyniki są porównywane z wynikami innych użytkowników w tej samej grupie wiekowej. Zapewnia to wgląd w obszary poznawcze, które wymagają największej uwagi.

Każdego dnia, Lumosity wysyła przypomnienie, aby zakończyć „trening” mózgu. Codzienny trening mózgu obejmuje trzy mini gry – pięć z wersją premium – każda koncentruje się na pięciu funkcjach poznawczych.

Jedną z gier, która podobała nam się była Train of Thought, która skupia się na uwadze. W tej grze użytkownik musi zmienić kierunek torów kolejowych w celu poprowadzenia różnych kolorowych pociągów do właściwego domu. Odkryliśmy, że ta gra naprawdę rzuciła wyzwanie naszej koncentracji – choć czasami może to być frustrujące.

Jasność to aplikacja, która może z łatwością spodobać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wiele gier – takich jak Highway Hazards, gra drogowa, która obejmuje poruszanie się w lewo lub w prawo, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze – ma charakter podobny do dziecięcego.

Lumosity można pobrać bezpłatnie na system Android i iOS, ale uaktualnienie do subskrypcji premium kosztuje 11,99 USD miesięcznie lub 59,99 USD za 1 rok.

Podwyższ: zwiększanie produktywności, zdobywanie władzy i pewność siebie

Podczas gdy Elevate ma mniej użytkowników niż Lumosity, w 10 milionach pobrań na całym świecie, posiada tytuł najlepszej aplikacji na iPhone’a na 2014 rok. Co zatem wyróżnia go?

Aplikacja składa się z ponad 40 minigier zaprojektowanych w celu zwiększenia umiejętności matematycznych i mówienia, a także poprawy pamięci, uwagi i szybkości przetwarzania.

[Podnieś aplikację]

Według twórców aplikacji „im więcej ćwiczysz z Elevate, tym bardziej poprawisz krytyczne umiejętności poznawcze, które mają na celu zwiększenie produktywności, zdobycie władzy i pewność siebie.”

Podobnie jak Lumosity, Elevate zachęca do codziennego treningu mózgu, który obejmuje ukończenie trzech gier lub pięciu gier w wersji „PRO”.

Elevate ma więcej dorosłości niż wiele innych aplikacji do treningu mózgu; minigry przyjmują bardziej poważne podejście, skupiając się nie tyle na kolorowych ilustracjach, co na tekście. Każda gra zawiera również krótki opis celu, np. „Przestań mieszać często zdezorientowane słowa” i „ulepszaj czytanie ze zrozumieniem”.

Jedną z gier, które nam się podobały, była funkcja Unikanie błędów, w której użytkownik musi „zachować” lub „zamienić” dwa słowa w ciągu tekstu w określonym czasie. Na przykład: „Ułożył ciasteczko w kształt wypasu”. W takim przypadku dwa słowa zostaną zamienione.

Elevate zapewnia dzienny, tygodniowy i miesięczny przegląd ogólnych wyników, a także wydajność w pięciu konkretnych obszarach: pisanie, słuchanie, mówienie, czytanie i matematyka. Jeśli czujesz się konkurencyjny, możesz porównać swoją wydajność z wynikami innych użytkowników w tej samej grupie wiekowej.

Elevate można pobrać bezpłatnie na Androida i iOS. Aktualizacja do PRO kosztuje 4,99 USD za 1 miesiąc lub 39,99 USD za rok.

Szczyt: Elastyczne szkolenie i śledzenie

Oceniane przez Google jako jedna z najlepszych aplikacji na Androida w 2016 roku, Peak oferuje ponad 30 minigier, które pomagają poprawić koncentrację, pamięć, sprawność umysłową, język i rozwiązywanie problemów.

[Aplikacja szczytowa]

Gry te zostały opracowane przy pomocy naukowców z szacownych uniwersytetów na całym świecie, w tym Uniwersytetu Yale w Connecticut i Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak Lumosity, istnieje wiele gier, które mogą zainteresować zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jedną z takich gier jest Turtle Traffic – mentalna gra zręcznościowa, która wymaga od użytkownika nawigacji po morzu i zbierania meduz.

Opierając się na wynikach testów podstawowych, zapewniony jest spersonalizowany plan treningowy, chociaż użytkownik nie ogranicza się do tego planu. W wersji „Pro” wszystkie gry są dostępne do zagrania w dowolnym momencie.

Twórcy szczytów zalecają trening mózgu przez 3 dni w tygodniu. Jedną wielką cechą Peak jest to, że możesz wybrać dni, które chcesz trenować i ustawić przypomnienia na te dni.

Wydajność poznawcza jest również bardzo łatwa do śledzenia. Aplikacja nie tylko dostarcza informacji na temat wydajności poszczególnych gier, ale także dostarcza danych na temat ogólnej wydajności w każdej z pięciu funkcji poznawczych. Podobnie jak w innych aplikacjach do treningu mózgu, możesz porównywać wydajność z innymi użytkownikami.

Szczyt można pobrać bezpłatnie na Androida i iOS. 12-miesięczna subskrypcja zaczyna się od 34,99 $, a 1 miesiąc zaczyna się od 4,99 $.

Fit Brains: Kierowanie inteligencją emocjonalną

Fit Brains jest dziełem Rosetta Stone – firmy zajmującej się technologiami edukacyjnymi, znanej z internetowych kursów językowych.

[Fit brains app]

Ta aplikacja do treningu mózgu oferuje największą różnorodność, z ponad 60 minigierami i ponad 500 spersonalizowanymi programami treningowymi. Dzięki wkładowi neuronaukowców, gry te zostały stworzone, aby pomóc w ćwiczeniu kluczowych funkcji poznawczych, takich jak koncentracja, pamięć, szybkość myślenia i rozwiązywanie problemów.

To, co odróżnia Fit Brains od innych aplikacji do treningu mózgu, polega na tym, że zajmuje się również inteligencją emocjonalną poprzez gry skupiające się na umiejętnościach społecznych, świadomości społecznej, samoświadomości i samokontroli.

Jedną z gier, w której graliśmy, była Speedy Sorts – gra, która testuje szybkość myślenia, prosząc użytkownika, aby jak najszybciej ułożył obiekty na właściwych stosach.

Na podstawie wyników każdej rozgrywki użytkownik otrzymuje wynik w wysokości 200 na każdy obszar poznawczy. Aplikacja porównuje również wyniki indywidualne z wynikami innych użytkowników.

W przeciwieństwie do wielu innych aplikacji do treningu mózgu, Fit Brains posiada także szkolną edycję – pakiet treningowy mózgu, który ma na celu wzmocnienie funkcji poznawczych uczniów.

Fit Brains można pobrać bezpłatnie na Androida i iOS. Aktualizacja do składki kosztuje 9,99 USD za miesiąc i 49,99 USD za rok.

CogniFit: dla konsumentów, naukowców i klinicystów

CogniFit to prawdopodobnie najbardziej zaawansowana aplikacja do treningu mózgu, którą przeglądaliśmy, składająca się z wielu minigier zaprojektowanych do trenowania ponad 20 umiejętności poznawczych, w tym pamięci krótkoterminowej, planowania, koordynacji ręka-oko i percepcji słuchowej.

[Aplikacja CogniFit]

Deweloperzy CogniFit pragną zauważyć, że wszystkie narzędzia treningowe mózgu zostały zatwierdzone przez naukowców – w tym naukowców z University of Washington i Alberta Einsteina College of Medicine w Nowym Jorku. Ponadto stwierdzają, że skuteczność ich narzędzi została ustalona na podstawie ogólnych badań populacyjnych.

Co ciekawe, CogniFit oferuje również narzędzia, które naukowcy i pracownicy służby zdrowia mogą wykorzystać do badania i oceny funkcji poznawczych u pacjentów.

przetestowali gry treningowe mózgu dla konsumentów i stwierdziliśmy, że stanowią one dobrą równowagę pomiędzy zabawą i stymulacją umysłową.

Jedną z gier, które podobało nam się, było pole reakcji, które testuje czas reakcji, skanowanie wizualne i hamowanie – czyli zdolność kontrolowania zachowania impulsywnego. Ta gra jest podobna do Whac-a-Mole; użytkownik musi zapamiętać kolor mola i dotknąć moli w tym samym kolorze, w którym wyskakują z dziur w ziemi.

Indywidualne wyniki poznawcze ocenia się za pomocą wskaźnika Lumosity Performance Index, obliczanego na podstawie średnich wyników wszystkich rozgrywanych gier. Podobnie jak inne aplikacje szkoleniowe dla mózgu, możesz także porównać swoją wydajność z wynikami innych użytkowników.

CogniFit można pobrać bezpłatnie na system Android i iOS. Ulepszenie premium kosztuje 19,99 USD za 1 miesiąc lub 189,99 USD za rok.

Dowiedz się o pięciu najlepszych aplikacjach medytacyjnych.

Like this post? Please share to your friends: