Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Młodzież pije za dużo kofeiny

Nastolatki potrzebują więcej informacji na temat potencjalnych szkód wynikających z konsumpcji kofeiny, mówi nowe badanie opublikowane w Internecie.

[Kawa]

Kofeina jest lekiem: łatwo dostępną, szeroko stosowaną, dostępną zgodnie z prawem i społecznie akceptowalną substancją psychoaktywną. Każdy, w każdym wieku, może z niego korzystać, a jego popularność rośnie, szczególnie wśród młodych ludzi.

Statystyki pokazują, że nastolatkowie są najszybciej rosnącą populacją użytkowników kofeiny. Badania wykazały, że 83,2% nastolatków regularnie spożywa napoje zawierające kofeinę, a co najmniej 96% spożywa je sporadycznie.

Podczas gdy kofeinowane napoje energetyczne są przedmiotem zainteresowania mediów, tylko 1% konsumpcji kofeiny wśród nastolatków pochodzi z tych napojów.

Kawa jest oczywistym winowajcą, ale wielu nastolatków nie zdaje sobie sprawy, że herbata, w tym mrożona herbata i napoje gazowane, może zawierać znaczne ilości kofeiny.

Ile kofeiny jest bezpieczna?

Klinika Mayo twierdzi, że nawet 400 mg kofeiny dziennie jest prawdopodobnie bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych. To około czterech filiżanek zaparzonej kawy, 10 puszek coli lub dwa napoje „energetyczne”.

Ponad 500-600 mg dziennie, określają „ciężkie codzienne stosowanie kofeiny”. Intensywne stosowanie może powodować działania niepożądane, takie jak nerwowość, niepokój, drżenie, problemy ze snem, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, drżenia, zwiększone tętno, a nawet śmierć.

Nawet umiarkowane dawki 100-400 mg mogą powodować objawy u dzieci i młodzieży.

Wcześniejsze badania wykazały, że wielu nastolatków spożywa 60-800 mg dziennie. Klinika Mayo sugeruje maksymalnie 100 mg dziennie dla nastolatków, a nie dla młodszych dzieci.

Naukowcy z Brescia University College w Ontario w Kanadzie chcieli zbadać postawy i przekonania nastolatków dotyczące napojów zawierających kofeinę oraz ustalić, które czynniki wpłynęły na ich wybór schematów picia i konsumpcji.

44,6% spożywa kofeinę od jednego do sześciu razy w tygodniu

Badaniem objęto 166 młodych ludzi, z których 42% stanowili mężczyźni, a 72% stanowili studenci w klasach 9 i 10. Zespół zebrał odpowiedzi z 20 grup dyskusyjnych i danych zebranych z ankiety.

Wyniki wykazały, że 44,6% respondentów wypijało napoje kofeinowe od jednego do sześciu razy w tygodniu, 11,4% spożywało codziennie napój kofeinowy, a tylko 4,8% nigdy nie spożywało napojów zawierających kofeinę.

Głównym powodem spożywania napojów z kofeiną było odczuwanie większej czujności, ponieważ to, jak powiedzieli, pomogłoby im lepiej się uczyć.

Szybkie fakty dotyczące kofeiny

  • Jedna 8-uncjowa filiżanka parzonej kawy zawiera 95-200 mg kofeiny
  • Jedna filiżanka espresso o 1 uncji restauracji zawiera 47-75 mg
  • Jedna 8-uncjowa „specjalistyczna” kawa, taka jak mokka lub latte, zawiera 63-175 mg.

Dowiedz się więcej o kofeinie

Napoje kofeinowe są również popularne, ponieważ są „dojrzałe” i łatwo dostępne. Na przykład uczniowie mogą zazwyczaj przejść ze swojej szkoły do ​​pobliskiego sklepu, aby kupić napoje. Wiele spożywa kofeinę, ponieważ jest obecna w popularnych napojach bezalkoholowych.

Ważnym czynnikiem było modelowanie roli rodziców. Ponieważ rodzice często piją kawę rano, a wielu ofiarowuje ją swoim dzieciom, wydaje się, że jest ona bezpieczna i do przyjęcia.

Media i reklama, w tym wizerunek marki, wsparcie dla celebrytów i reklama w telewizji oraz na imprezach sportowych, zachęcają do konsumpcji. Normy społeczne również odgrywają ważną rolę, ponieważ nastolatki albo chcą się czuć włączeni, albo są ciekawi wypróbowania nowego napoju przyjaciela.

Ogólny ogólny poziom negatywnego wpływu kofeiny i źródeł na zdrowie był wysoki, chociaż większość respondentów nie była pewna zawartości kofeiny w herbacie i napojach bezalkoholowych.

Naukowcy doszli do wniosku, że dalsza edukacja może pomóc młodym ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących spożycia kofeiny.

Starszy autor, dr Danielle S. Battram, komentuje, że opracowywanie bardziej wszechstronnych strategii edukacyjnych i ulepszanie polityk może pomóc w zniechęceniu nastolatków do spożywania kofeiny, ograniczając w ten sposób potencjalne ryzyko dla zdrowia.

Ona dodaje:

„Nadmierna konsumpcja kofeiny i zatrucie kofeiną mają poważne skutki zdrowotne, nawet w umiarkowanych dawkach, mając na uwadze, że musimy skorygować nieporozumienia, jakie nastolatki mają na temat niektórych aspektów kofeiny”.

Zespół ma nadzieję opracować specjalne strategie edukacyjne w celu zmniejszenia spożycia kofeiny oraz ustanowić przyjazne dla użytkownika sposoby pomagania ludziom w zapamiętywaniu zalecanego dziennego spożycia.

Autorzy zalecają również promowanie alternatywnych sposobów zwiększenia energii, takich jak zdrowa dieta i wystarczająca ilość snu.

Niedawno poinformował, że kofeina może mieć korzyści w powstrzymaniu stwardnienia rozsianego.

PLMedBook