Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są potencjalne korzyści płynące z oleju MCT?

Trójglicerydy o średniej długości łańcucha są rodzajem tłuszczu, który występuje w niektórych olejach i produktach mlecznych. Olej MCT jest suplementem z tych tłuszczów. Ale jakie są potencjalne korzyści zdrowotne płynące z oleju MCT?

Wiele artykułów w obrocie zaleca stosowanie oleju MCT. Twierdzą, że może to pomóc ludziom schudnąć i ma kilka innych korzyści.

W tym artykule przedstawiono korzyści zdrowotne płynące z olejów MCT, poparte dowodami naukowymi. Bierze również pod uwagę ryzyko związane ze stosowaniem oleju MCT, a także źródła jego pozyskania i sposobu jego wykorzystania.

Przegląd

Olej MCT z orzechów kokosowych w szklanym słoiku, z połową orzecha kokosowego i liści.

Olej MCT to suplement diety, który składa się z tłuszczów MCT, które są tłuszczami, które można znaleźć w oleju kokosowym, oleju z ziaren palmowych i produktach mlecznych.

Olej MCT jest stosowany głównie przez osoby, które chcą schudnąć lub zwiększyć wytrzymałość podczas treningu.

Niektórzy zwolennicy oleju MCT twierdzą również, że może poprawić zdolność myślenia, a także pomóc w różnych formach demencji.

Czym są MCT i dlaczego różnią się od innych tłuszczów?

Tłuszcze składają się z łańcuchów atomów węgla, a większość tłuszczów w diecie osoby składa się z 13 do 21 takich atomów. Są to tak zwane długołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

W przeciwieństwie do tego, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe składają się z 6 lub mniej atomów węgla.

MCT odnosi się do trójglicerydów o średniej długości łańcucha, które znajdują się w środku dwóch pozostałych typów. Są średniej długości i składają się z 6 do 12 atomów węgla.

MCT znajdują się w oleju kokosowym i są przetwarzane przez organizm w inny sposób niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. W przeciwieństwie do innych tłuszczów, prosto od jelit do wątroby. Stąd są one wykorzystywane jako źródło energii lub przekształcane w ketony.

Ketony są substancjami wytwarzanymi, gdy wątroba rozbija dużo tłuszczu i mogą być używane przez mózg do wytwarzania energii zamiast glukozy lub cukru.

Ponieważ kalorie w MCT są stosowane od razu, jest mniej prawdopodobne, że będą przechowywane w postaci tłuszczu. Ta zasada jest podstawą diety ketogenicznej, która zdaniem wielu ludzi jest skutecznym sposobem na odchudzanie.

Potencjalne korzyści zdrowotne związane z olejem MCT

Istnieje kilka potencjalnych korzyści zdrowotnych płynących z oleju MCT. Niektóre z nich są poparte dowodami naukowymi, podczas gdy inne jeszcze nie zostały udowodnione. Każda potencjalna korzyść i dostępne dowody są omówione poniżej:

1. Lepsza funkcja mózgu i pamięci

Alzheimer’s Drug Discovery Foundation opisała zalety i wady MCT w odniesieniu do funkcji mózgu i pamięci, a także ich potencjalne korzyści dla osób z chorobą Alzheimera.

Ale w jakim stopniu twierdzenia dotyczące MCT są poparte dowodami naukowymi?

W przeglądzie z 2016 r. Zauważono, że w trzech badaniach przyjmowanie przez mózg ketonów u osób z chorobą Alzheimera było takie samo jak u osób zdrowych. Natomiast glukoza w mózgu była gorsza u osób z chorobą Alzheimera niż u zdrowych.

Recenzenci zauważają również, że ketoza ma niewielki korzystny wpływ na zdolność myślenia u osób z chorobą Alzheimera. Ketoza występuje wtedy, gdy mózg wykorzystuje ketony zamiast energii glukozy.

Konieczne są dalsze badania, aby stwierdzić z całą pewnością, że MCT lub olej MCT mogą poprawić funkcje mózgu i pamięci. To powiedziawszy, wstępne badania są obiecujące i rośnie zainteresowanie korzystaniem z MCT w tym obszarze.

2. Zwiększenie energii i zwiększona wytrzymałość

Mięśni kobiet pływak konkurujących w triathlonie, z morza.

Zwolennicy oleju MCT twierdzą, że może on pomóc zwiększyć energię danej osoby i poprawić jej wytrzymałość podczas ćwiczeń.

Badanie z 2009 roku wykazało, że spożywanie żywności bogatej w MCT, zamiast tłuszczów o dłuższym łańcuchu, poprawiło czas, w którym sportowcy rekreacyjni mogliby znieść ćwiczenia o wysokiej intensywności.

Dowody te są zachęcające, ale zbyt ograniczone, aby stwierdzić, że oleje MCT lub MCT mogą poprawić wytrzymałość na wysiłek, jak zauważa jedno badanie z 2010 roku.

3. Utrata masy ciała i lepsze zarządzanie wagą

Powszechnie uważa się, że zwolennicy oleju MCT sprawiają, że pomaga on w utracie wagi. Obszar ten został najbardziej zbadany przez naukowców.

Badanie z 2003 r. Wykazało, że MCT zwiększyły spalanie kalorii i tłuszczu u mężczyzn z nadwagą. Stwierdzono, że MCT mogą być pomocne w zapobieganiu otyłości i stymulowaniu utraty wagi.

Badanie z 2014 r. Wykazało, że MCT prowadzi do większego wzrostu hormonów, które zmniejszają apetyt i sprawiają, że osoba czuje się pełna. Było to w porównaniu z tłuszczami o dłuższym łańcuchu.

Dowody sugerują, że MCT mogą odgrywać ważną rolę w utracie wagi i zarządzaniu.

Należy jednak zauważyć, że badania skupiły się na MCT jako rodzaju tłuszczu spożywczego, a nie na suplementach oleju MCT.

4. Obniżony poziom cholesterolu

MCT mogą również odgrywać rolę w pomaganiu w ochronie zdrowia serca poprzez obniżanie poziomu cholesterolu.

Badanie z 2009 r., Które dotyczyło 40 kobiet, wykazało, że spożywanie oleju kokosowego powodowało obniżenie poziomu złego cholesterolu i poprawę dobrego stanu. Porównanie dotyczyło oleju sojowego i brano wraz z dietą kontrolowaną kalorycznie.

Ponieważ olej MCT ma wysoką zawartość MCT w oleju kokosowym, prawdopodobnie poprawi również poziom cholesterolu. Jednakże, ponieważ badanie nie uwzględniało konkretnie oleju MCT, nie można tego z pewnością stwierdzić.

5. Obniżony poziom cukru we krwi

MCT mogą również pomóc w poprawie poziomu cukru we krwi i odgrywać potencjalną rolę w leczeniu cukrzycy.

Badanie z 2007 r. Wykazało, że MCT poprawiło wskaźniki ryzyka cukrzycy, w tym oporność na insulinę, w niewielkiej grupie uczestników z cukrzycą typu 2.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

Olej kokosowy używany do gotowania na patelni.

MCT ze źródeł dietetycznych i oleju MCT mogą mieć pewne korzyści zdrowotne. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że kiedy ktoś je spożywa, spożywa tłuszcze.

Biorąc olej MCT, dodajesz dodatkowe tłuszcze i kalorie do diety danej osoby. Jako takie, nadmierne stosowanie oleju MCT może nie być korzystne i może prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Suplementy oleju MCT są wytwarzane z wersji olejów spożywczych i dlatego nie są uważane za produkty naturalne.

Należy pamiętać, że olej MCT ma niską temperaturę spalin, więc nie nadaje się do gotowania.

Jednakże, stały olej kokosowy, który jest bogaty w MCT, może być stosowany do gotowania i może być stosowany do zastąpienia oliwy z oliwek lub innych olejów spożywczych.

Źródła MCT

Suplementy oleju MCT są dostępne w wielu sklepach ze zdrową żywnością i są dostępne w sprzedaży online.

Niektórzy ludzie wolą spożywać MCT w swojej diecie, co może być bardziej naturalne niż przyjmowanie suplementów. MCT znajdują się w:

  • olej kokosowy
  • olej palmowy
  • mleko
  • masło

Na wynos

MCT mają wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, a suplementacja olejem MCT może być również korzystna.

Podczas gdy MCT nie może prowadzić do dramatycznej utraty wagi, mogą one odgrywać rolę w ogólnym zarządzaniu wagą. Mogą również pomóc w zwiększeniu energii i wytrzymałości, chociaż potrzeba więcej badań, aby udowodnić tę korzyść.

Coraz więcej badań sugeruje również, że MCT mogą poprawić zdolność osoby do myślenia i zwalczania skutków takich chorób, jak choroba Alzheimera. Ponownie, jest to obszar, który wymaga dalszych badań.

Warto zauważyć, że spożywanie MCT ze źródeł dietetycznych może oznaczać, że dana osoba otrzymuje więcej korzyści odżywczych niż przyjmowanie suplementów oleju MCT.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook