Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Termografia piersi: co powinieneś wiedzieć

Termografia piersiowa jest nieinwazyjnym i bezbolesnym testem, bez żadnego promieniowania. Może wykrywać i monitorować wczesne objawy ostrzegawcze raka piersi.

Ten rodzaj badań przesiewowych na raka piersi jest szczególnie przydatny dla osób w wieku poniżej 50 lat. Dzieje się tak dlatego, że mammografia, inny typ badań przesiewowych, może być mniej skuteczna w tej grupie.

Jednak termografia nie jest alternatywą dla mammografii. Mammografia pozostaje głównym sposobem badania wczesnych objawów raka piersi i stosuje niskie dawki promieniowania X.

Jak działa termografia

Termografia ręki

Sposób, w jaki działa termografia lub termografia, opiera się na wzroście komórek rakowych. Kiedy komórki nowotworowe rosną i namnaża się w guzie, przepływ krwi jest bardzo szybki w tym obszarze.

Zwiększony przepływ krwi powoduje wzrost temperatury skóry. Ten wzrost temperatury skóry ma na celu wykrycie termografii piersi.

Wśród lekarzy jest debata na temat przydatności termografii jako metody diagnozowania raka piersi. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne powiedziało, że zajmie trochę czasu, aby sprawdzić, czy jest on lepszy, czy równy, obecnym testom.

Proces termografu

Termografia piersi to nieinwazyjny test fizyczny, który trwa około 15 minut. Jest również „nieuciskająca”, co oznacza, że ​​nie przywiera do piersi ani nie ściska jej, jak to ma miejsce w przypadku egzaminów mammograficznych piersi.

Niektórzy martwią się o siłę umieszczoną na piersi w mammogramie, więc wolą ideę termografu. Jednak ludzie nie powinni zniechęcać się mammografią, która jest obecnie uważana za złoty standard w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

Termografia wykorzystuje cyfrowe obrazowanie w podczerwieni do wykrywania subtelnych zmian w piersiach w oparciu o symetrię. Poszukuje wyraźnych nieprawidłowości w jednej piersi w porównaniu do drugiej. To sprawia, że ​​trudniej jest go stosować u osób po mastektomii.

Proces ten można wykonać w gabinecie lekarskim. Podczas termografu osoba zostanie poproszona o stanie około 6-8 stóp od kamery.

Co wykrywają termografy

Aby zrozumieć termograf, konieczne jest poznanie dwóch rzeczy na temat rakowej tkanki piersi w porównaniu do normalnej tkanki piersi. To są:

 • jest więcej aktywności metabolicznej (reakcje biochemiczne)
 • występuje zwiększony przepływ krwi

Te aspekty tkanki raka piersi wynikają z tego, że komórki rakowe robią wszystko, co mogą, aby je utrzymać i rozwijać. Innym skutkiem ubocznym tego jest wzrost temperatury skóry.

Ultra czułe kamery i komputery mogą wykryć wzrost temperatury. Produkują obrazy o wysokiej rozdzielczości.

Używanie termografii z innymi testami

kobieta o mammografii

Termografia może być używana wraz z innymi testami, takimi jak mammograficzne badania przesiewowe.

Zwykle, jeśli używany jest tylko termograf, wykonane zdjęcia będą rejestrowane i wykorzystywane do przyszłych ocen. Chodzi o to, że wstępny test termografii piersi, który może być stosowany u osób w wieku zaledwie 18 lat, zapewni punkt odniesienia.

Przyszłe testy można następnie porównać z tą linią podstawową, aby sprawdzić, czy występują jakieś zmiany lub nieprawidłowości, które się rozwijają. Mogą one stanowić część corocznego badania fizykalnego.

Testy kontrolne

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, dalsze postępowanie będzie wymagało dalszych działań. Może to obejmować mammografię.

Te działania niepożądane mogą również wykluczyć raka, ponieważ obrazy mogą wykazywać wiele innych chorób piersi. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości może to być oznaką:

 • nowotwór
 • choroba włóknisto-skórna
 • infekcja
 • choroba naczyniowa

Lekarz będzie mógł zaplanować dokładny program do dalszej diagnostyki i monitorowania. Mogą również określić, czy wymagane jest leczenie.

Kategorie wyników

Po teście raporty podzielono na pięć kategorii. Są one znane jako system klasyfikacji TH (termobiologiczny). Kategorie są następujące:

 • TH-1: Symetryczne, obustronne, nie unaczynione (nie podejrzane, normalne badanie)
 • TH-2: Symetryczne, obustronne, naczyniowe (nie podejrzane, normalne badanie)
 • TH-3: Niejednoznaczny (niski wskaźnik podejrzeń)
 • TH-4: Nieprawidłowy (umiarkowany wskaźnik podejrzeń)
 • TH-5: Wysoce anormalny (wysoki wskaźnik podejrzeń)

Egzaminy następcze są potrzebne w różnych terminach dla każdej kategorii, w następujący sposób:

 • TH-1 i TH-2: każdego roku
 • TH-2: co roku
 • TH-3: co 6 miesięcy
 • TH-4 i TH-5: co 3 miesiące

Badania te będą przeprowadzane w połączeniu z innymi badaniami lekarskimi i mogą być wykonywane w gabinecie lekarskim. Podczas wszystkich tych badań i procedur ludzie powinni pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem.

Skuteczność

Ludzie nie muszą decydować między termografią piersi lub mammografią, ale mogą korzystać z nich obu. Korzystanie z dwóch razem może być bardziej skuteczne.

Termografia piersiowa jest mniej skuteczna w wykrywaniu małych nowotworów lub nowotworów znajdujących się głębiej w tkance piersi.

Zastosowanie termografii, mammografii i badania klinicznego jest znane jako „podejście multimodalne”. Zastosowanie tego podejścia może pomóc w zidentyfikowaniu około 95 procent przypadków wczesnego stadium raka.

Technologia

Kamera termograficzna

Kombinacja wyrafinowanych kamer na podczerwień i komputerów służy do prowadzenia termografii.

Technikę obrazowania termowizyjnego rejestruje zdjęcie w podczerwieni lub obraz gorąca piersi.

Można to wydrukować w wysokiej rozdzielczości, aby lekarz mógł się uczyć lub może być do nich wysyłany elektronicznie.

Historia

Termografia była eksperymentowana z medycyną od wielu setek lat. Jednak dopiero w 1972 r. Departament Zdrowia, Edukacji i Opieki Społecznej ogłosił, że termografia jest „poza eksperymentem”.

To ogłoszenie dotyczyło zastosowania tej technologii w wielu dziedzinach, w tym w ocenie piersi.Postęp w technologii od tego czasu stał się rozpoznawalny w wielu dziedzinach medycyny, w tym w zakresie zdrowia piersi.

Wzorce ciepła

Kamery stosowane w termografii piersi wytwarzają bardzo czułe obrazy o wysokiej rozdzielczości w podczerwieni. Obrazy te pokazują wzory ciepła i identyfikują zmiany temperatury skóry i przepływu krwi.

Wiele innych technologii testujących raka piersi działa w inny sposób, niezwiązany z poszukiwaniem wzorców cieplnych. Testy te obejmują:

 • mammografia
 • ultradźwięk
 • Skany MRI
 • Promienie X.

Indeks ryzyka termicznego piersi

Inne czynniki mogą wpływać na wyniki termografii piersi. Dlatego często lekarze używają Breast Thermal Risk Index, aby zapewnić dokładniejsze wyniki. To zawiera:

 • wiek osoby
 • rodzinna historia raka piersi
 • leki, w tym antykoncepcja i tabletki hormonalne
 • klimakterium
 • jeśli dana osoba ma nadwagę

Korzyści

Termografia daje możliwość wczesnego wykrywania raka piersi i ma szereg konkretnych korzyści.

Najwcześniejsze możliwe wykrycie

Termogram umożliwia wykrycie nowotworu wcześniej niż inne procedury.

W porównaniu z innymi procedurami stosowanymi we własnym zakresie, termografia umożliwia wykrycie nowotworu lub wzrostu przedrakowego nawet o 10 lat wcześniej niż w innym przypadku.

Zamknij monitorowanie

Termografia oznacza, że ​​ludzie potencjalnie zagrożeni zachorowaniem na raka piersi mogą być ściśle monitorowani.

Perspektywy

Jeśli rak piersi zostanie złapany na wczesnym etapie za pomocą termografów, zwiększa to możliwości leczenia danej osoby i ostatecznie powinien prowadzić do bardziej pozytywnej perspektywy.

Jednak termografia piersi ma tylko potencjał do identyfikacji wczesnych znaków ostrzegawczych. Nie może samodzielnie diagnozować raka piersi, ale może wskazywać na potencjalne oznaki problemu.

Like this post? Please share to your friends: