Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niektóre antybiotyki zwiększają ryzyko wystąpienia kamienia nerkowego

W nowym badaniu stwierdzono, że osoby leczone niektórymi doustnymi antybiotykami mają zwiększone ryzyko rozwoju kamieni nerkowych. Dzieci i młodzież wydają się najbardziej dotknięte.

Kamienie nerkowe obok reguły

Eksperci już wiedzą, że nasze mikrobiomy – lub kolonie drobnoustrojów, które występują naturalnie w naszych ciałach – są dotknięte antybiotykami.

Warto również zauważyć, że zmiany w mikrobiomie jelit były wcześniej powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych.

Ale, po raz pierwszy, opublikowane badania wskazują związek między antybiotykami a kamieniami nerkowymi.

Kamienie nerkowe to żwirowe osady mineralne, które mogą tworzyć się w jednej lub obu nerkach.

Kamienie zwykle nie powodują znaczących uszkodzeń, ale mogą być bardzo bolesne, jeśli są zbyt duże, aby można je było łatwo przepuścić przez drogi moczowe. W takich przypadkach urolog może potrzebować usunąć kamienie nerkowe lub rozbić je na mniejsze kawałki.

W Stanach Zjednoczonych około 11 procent mężczyzn i 6 procent kobiet będzie miało kamienie nerkowe przynajmniej raz w ciągu swojego życia.

Jednak autorzy nowego badania zauważają, że częstość występowania kamieni nerkowych wzrosła o 70 procent w ciągu ostatnich 3 dekad – szczególnie wśród nastolatków i młodych kobiet.

„Przyczyny tego wzrostu są nieznane, ale nasze wyniki sugerują, że antybiotyki doustne odgrywają ważną rolę, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dzieciom przepisuje się antybiotyki w dawkach wyższych niż u dorosłych.”

Współautorka badań Michelle Denburg

„Dwa razy bardziej prawdopodobne” jest opracowanie kamieni nerkowych

Naukowcy przeanalizowali elektroniczne rejestry medyczne 13 milionów dorosłych i dzieci w Wielkiej Brytanii, którzy odwiedzili swojego lekarza w latach 1994-2015.

Dane obejmowały historię leczenia 26 000 osób z kamieniami nerkowymi, którą zespół porównał z dokumentacją zdrowotną prawie 260 000 osób, które nie rozwinęły kamieni nerkowych (kontrola).

Analiza wykazała, że ​​kilka rodzajów doustnego antybiotyku – dokładniej, sulfony, cefalosporyny, fluorochinolony, nitrofurantoina i penicyliny o szerokim spektrum działania – były powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych.

Nawet po uwzględnieniu czynników takich jak „wiek, rasa, płeć, zakażenie dróg moczowych, inne leki i inne schorzenia” zwiększone ryzyko pozostało znaczące.

Ci, którzy otrzymali antybiotyki sulfonamidy były dwukrotnie bardziej prawdopodobne niż osoby w grupie kontrolnej, aby rozwinąć kamienie nerkowe, podczas gdy osoby, które otrzymały penicyliny o szerokim spektrum działania były o 27 procent bardziej prawdopodobne. Stwierdzono, że stowarzyszenie jest najsilniejsze wśród dzieci i młodzieży.

To zwiększone ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych utrzymywało się na wysokim poziomie nawet po kilku latach od ekspozycji na antybiotyki, ale naukowcy odkryli, że ryzyko to zmniejsza się z czasem.

Lekarze powinni zachować ostrożność

Autorzy badania podkreślają, że w innych badaniach stwierdzono, że niecałe 30% zaleceń dotyczących antybiotyków jest niewłaściwych.

Uważają, że ich odkrycia powinny informować lekarzy o podejmowaniu decyzji, czy przepisać antybiotyki dzieciom, ponieważ są one największymi odbiorcami tych leków.

„Nasze odkrycia sugerują, że praktyki antybiotykowe stanowią modyfikowalny czynnik ryzyka” – wyjaśnia prowadzący badanie dr Gregory E. Tasian. „Zmiana schematów przepisywania może zmniejszyć obecną epidemię kamieni nerkowych u dzieci”.

Naukowcy rozszerzają teraz swoje badania na szersze badania w ramach szerszego wysiłku, aby zrozumieć, w jaki sposób zmiany mikrobiomu wpływają na ryzyko rozwoju kamieni nerkowych.

Like this post? Please share to your friends: