Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Marzenia i koszmary: czym one są?

Marzenia to opowieści i obrazy, które tworzą nasze umysły podczas snu. Mogą być zabawne, zabawne, romantyczne, niepokojące, przerażające, a czasami dziwaczne.

W tym artykule przyjrzymy się, jak śnimy, jakie koszmary, świadome sny i dlaczego niektóre sny są trudne do zapamiętania, gdy inni są bardziej niezapomniani.

Jak marzymy?

kobieta marzy

Sen zdarza się w cyklach. Każdy pełny cykl uśpienia trwa około 90 do 110 minut.

Większość snów ma miejsce w fazie zwanej snem szybkiego ruchu gałek ocznych (REM). Pierwszy okres snu REM zwykle występuje około 70 do 90 minut po zaśnięciu.

Podczas tej fazy aminokwas zwany glicyną uwalniany jest z pnia mózgu na neurony ruchowe. Te neurony ruchowe przenoszą impulsy zewnętrzne z mózgu lub rdzenia kręgowego.

To uwolnienie glicyny skutecznie powoduje paraliż ciała.

Uważa się, że ten paraliż jest naturalnym sposobem upewnienia się, że nie działamy zgodnie z naszymi snami, a tym samym zapobiega obrażeniom.

Pierwsze cykle snu każdej nocy zawierają stosunkowo krótkie okresy REM i długie okresy głębokiego snu. Wraz z upływem nocy okresy snu REM wydłużają się, a głęboki sen się zmniejsza.

Badacze mają różne teorie na temat związku pomiędzy snem a snem REM. Czy fizjologia snu REM wyjaśnia obawy związane ze snem? Czy też nie ma potrzeby być w fazie snu REM, aby śnić?

Jedno z badań sugeruje, że śnienie może się zdarzyć zarówno podczas snu REM, jak i nie-REM (NREM), ale różne procesy fizjologiczne leżą u podstaw snu na każdym etapie.

Sny, które pojawiają się w tych okresach mogą różnić się znacznie zarówno pod względem jakości, jak i ilości i prawdopodobnie wynikają z różnych procesów.

kobieta z latającą zebrą

Wizualne obrazy wydają się być bardziej powszechne po obudzeniu ze snu REM, w porównaniu ze snem NREM. Ludzie zgłaszali obrazy wzrokowe po 83% przebudzeń REM, w porównaniu do 34 procent po snu w drugim etapie.

W jednym z badań zaproponowano, że hormon kortyzol odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu systemów pamięci podczas snu. Wysokie poziomy kortyzolu obserwowano późno w nocy i podczas snu REM.

Kortyzol wpływa na interakcję między hipokampem a kory nowej. Wydaje się, że ta interakcja ma wpływ na określony typ konsolidacji pamięci. Mogą one wpływać na treść snów.

W snu NREM interakcja między kory nowej i hipokampu nie jest zakłócona i występują typowe wspomnienia epizodyczne.

Jednak w czasie snu REM zawartość snu odzwierciedla jedynie aktywację kory nowej. Marzenia są bardziej fragmentaryczne i dziwaczne.

Jakie są złe sny i koszmary?

Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą doświadczać złych snów i koszmarów.

Podczas koszmaru marzyciel może doświadczać szeregu przeszkadzających emocji, takich jak gniew, poczucie winy, smutek lub depresja. Jednak najczęstsze uczucia to strach i niepokój. Osoba zwykle budzi się przynajmniej raz podczas snu.

dzieci mające koszmar

Przyczyny złych snów obejmują:

 • naprężenie
 • strach
 • uraz
 • problemy emocjonalne
 • zażywanie leków lub narkotyków
 • choroba

W badaniu obejmującym 253 epizody opisane jako „koszmary senne” odkryto, że często zawierają:

 • agresja fizyczna
 • dziwaczne i emocjonalnie intensywne sytuacje
 • awarie i niefortunne zakończenia

Jeden na trzy z tych koszmarów zawierał emocje pierwotne inne niż strach.

W kolejnych 431 złych snach, w przeciwieństwie do koszmarów, konflikty międzyludzkie były powszechne. Ponad połowa zawierała podstawowe emocje inne niż strach.

W innym badaniu 840 niemieckich sportowców omówiło niepokojące sny, które miały miejsce w noce przed ważną konkurencją lub grą.

Około 15 procent sportowców zgłosiło co najmniej jedno niepokojące marzenie przed ważną konkurencją w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Większość z nich związana jest z zawodami sportowymi.

W innym miejscu przeprowadzono ankietę, w której 30 kobiet, które miały do ​​czynienia z przemocą związaną z relacjami, opisywało swoje marzenia, w połowie donosiło o cotygodniowych koszmarach, a nieco ponad połowa miała powtarzające się sny.

Wydarzenia ze snów obejmowały:

 • utonięcie
 • być ściganym
 • przynieś zabity
 • zabicie kogoś innego

Jedna teoria o powtarzających się marzeniach to teoria symulacji zagrożeń. Zgodnie z tą teorią sny są starożytnym biologicznym mechanizmem obronnym, który ma wielokrotnie symulować groźne wydarzenia, prawdopodobnie przygotowując ludzi do zagrożeń, z którymi mogą się spotkać w swoim życiu na jawie.

Badacze zaproponowali, że dzieci żyjące w zagrożonym środowisku będą śnić bardziej aktywnie niż te, które tego nie robią, a przynajmniej jedno badanie to potwierdziło.

W jednym z badań dzieci, które przeszły ciężką traumę, doświadczały znacznie większej liczby snów i większej liczby groźnych marzeń sennych, zawierających bardziej poważne zagrożenia w porównaniu z dziećmi, które nie doświadczyły traumy.

Jednak w badaniu, które dotyczyło marzeń 190 dzieci w wieku od 4 do 12 lat, które nie przeszły żadnej traumy, odnotowano następujące:

 • Strach przedstawiał się w 75,8 proc. Snów.
 • Obawy wyniosły 67,4 proc.
 • Przerażające sny stanowiły 80,5 proc.

Obawy dotyczące przerażających snów były powszechne wśród dzieci w wieku od 4 do 6 lat, a jeszcze bardziej wśród osób w wieku od 7 do 9 lat. Obawy te stały się rzadsze w wieku od 10 do 12 lat.

Rodzaje lęków, zmartwień i marzeń zmieniły się w różnych grupach wiekowych. Obawy i przerażające sny związane z wyimaginowanymi stworami zmniejszały się wraz z wiekiem, a obawy o wydajność testu wzrastały wraz z wiekiem.

W jednym z badań raporty snu z 610 nastolatków pokazały, że niepokojące i normalne sny występują zarówno w wieku 13, jak i 16 lat. Jednak niepokojące sny są szczególnie powszechne wśród nastolatków.

Dziewczęta, które często miały niepokojące sny, częściej wykazywały oznaki lęku przed cechą, nawet w wieku 13 lat.

Koszmar wyzwala

Pewne warunki wydają się zwiększać częstotliwość koszmarów u niektórych osób.

Obejmują one:

Migrena: Powracające sny o złożonych obrazach, często przerażających koszmarach, mogą występować jako objawy migreny. Te sny często obejmują emocje strachu i udręki.

Bezdech senny: Ludzie z bezdechem sennym mają więcej emocjonalnie negatywnych snów niż ci, którzy po prostu chrapią podczas snu.

Depresja: Częste koszmary są związane z tendencją samobójczą u osób z dużą depresją.

Noc lub koszmary snu

Koszmary nocne różnią się od koszmarów.

Dziecko, które doświadcza nocnych strachów może:

 • krzyk
 • krzyczeć
 • rzucać się wokół
 • panika
 • wyskoczyć z łóżka
 • nie rozpoznają rodziców próbujących je pocieszyć

Nocne przerażenia pojawiają się po obudzeniu nagle z głębokiego snu NREM, podczas gdy nocne koszmary mają miejsce podczas snu REM.

Uważa się, że około 1 do 6 procent dzieci doświadcza snu w dzieciństwie. Występuje często u dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Dzieci nie są w pełni obudzone w tych epizodach, nawet jeśli ich oczy są otwarte i zwykle nie pamiętają wydarzenia następnego dnia.

Epizody zwykle pojawiają się we wczesnej części nocy i mogą trwać do 15 minut.

Nocne terrory są częstsze u dzieci z rodzinną historią nocnych strachów lub zachowań typu lunatyków.

Nocny atak terrorystyczny może zostać wywołany przez wszystko, co:

 • zwiększa ilość głębokiego snu dziecka, takie jak zmęczenie, gorączka lub niektóre rodzaje leków
 • sprawia, że ​​dziecko częściej budzi się z głębokiego snu, takie jak podniecenie, lęk lub nagły hałas

Większość dzieci w końcu wyrosną z nocnych strachów.

Badania sugerują, że parasomnie i inne warunki snu – takie jak zespół niespokojnych nóg (RLS) i zaburzenia oddychania w czasie snu – mogą występować w rodzinach. Może istnieć związek genetyczny.

Nocne teriery zostały również powiązane z powiększonymi migdałkami i migdałkami.

Jakie są powtarzające się marzenia?

Powracający sen to rodzaj snu, który pojawia się regularnie, gdy śpimy.

Badanie 212 raportów powtarzających się marzeń wykazało, że:

 • Dwa na trzy sny zawierały jedno lub więcej zagrożeń, które zwykle były niebezpieczne i celowały w marzyciela. W obliczu zagrożenia marzyciel miał tendencję do podejmowania działań obronnych lub wymijających, które były możliwe i rozsądne.
 • Mniej niż 15 procent powracających snów przedstawiało realistyczne i prawdopodobne sytuacje. W tych warunkach marzycielowi rzadko udało się uciec przed zagrożeniem, pomimo wysiłków.

Co to są świadome sny?

Świadome śnienie jest rzadkim stanem snu, w którym śniący wie, że śnią i uzyskują wgląd w swój stan umysłu podczas snu.

Badania wykazały, że podczas świadomego śnienia niektóre części mózgu są aktywne, które są zwykle tłumione podczas snu. Wyniki sugerują, że to świadome śnienie jest wyjątkowym stanem świadomości oddzielonym od jakiegokolwiek innego stanu psychicznego.

Naukowcy odkryli, że niektóre obszary korowe są aktywowane podczas świadomego śnienia.

świadomy sen

Badanie świadomych snów u dzieci i młodzieży szkolnej ujawniło, że:

 • Świadome śnienie jest „dość wyraźne” u małych dzieci
 • zapadalność spada w wieku około 16 lat

Autorzy badania zaproponowali związek pomiędzy naturalnym występowaniem świadomego śnienia a dojrzewaniem mózgu.

Jakie są mokre sny?

Mokry sen pojawia się, gdy podczas snu następuje wytrysk, zwykle podczas seksualnego snu. Osoba może nie pamiętać snu i może się zdarzyć bez dotykania penisa. Mogą lub nie mogą się obudzić.

Zazwyczaj dotykają chłopców w okresie dojrzewania, kiedy organizm zaczyna produkować męski hormon testosteronu. Gdy organizm może wytworzyć testosteron, może uwolnić plemniki.

Mokre sny są normalną częścią dorastania i nie można im zapobiec. Niektórzy chłopcy mogą mieć kilka snów na tydzień, podczas gdy inni nigdy tego nie doświadczają. To też jest normalne.

Wpływ narkotyków i warunków zdrowotnych

Stosowanie niektórych leków może wpływać na śnienie.

Leki przeciwdepresyjne i leki z grupy SSRI

Przegląd niewielkich badań wykazał, że selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) mogą nasilać śnienie.

Wyniki pokazały, że:

 • Osoby z depresją i bez niej doświadczyły spadku częstotliwości przywoływania snu przy stosowaniu leków przeciwdepresyjnych.
 • Więcej pozytywnych emocji związanych ze snem wiązało się z tricyklicznym stosowaniem leków przeciwdepresyjnych.
 • Koszmary wystąpiły po odstawieniu tricyklicznych leków przeciwdepresyjnych i inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO), fenelzyny i tranylcyprominy.
 • Zarówno rozpoczęcie, jak i zaprzestanie stosowania leków z grupy SSRI lub SNRI wydają się nasilać marzenia.

Znieczulenie

znieczulający

Sny i halucynacje były od dawna związane z sedacją w znieczuleniu.

Halucynacje seksualne doprowadziły w przeszłości do oskarżeń o molestowanie seksualne lub napaść ze strony lekarzy lub zawodowych pielęgniarek.

Następujące leki zostały powiązane z doświadczeniami ze snów:

Propofol: Ludzie, którzy otrzymali ten lek znieczulający zgłaszali halucynacje i marzenia, które są „przyjemne” i mogą mieć konotacje seksualne. Sny mogą również obejmować nieskrępowane zachowanie lub werbalną ekspresję intymnych myśli.

Ketamina: Wolontariusze, którzy przyjmowali anestetyczną dawkę ketaminy, doświadczali więcej sennych nieprzyjemności przez 3 noce niż ci, którzy brali placebo.

Alkohol: Ludzie, którzy przechodzili detoksyfikację po uzależnieniu od alkoholu, doświadczyli gorszej jakości snu i bardziej negatywnych snów w porównaniu ze zdrowymi kontrolami. Po 4 tygodniach abstynencji nieznacznie poprawiła się jakość snu i sen.W tym czasie uczestnicy uzależnieni od alkoholu znacznie częściej śnili o alkoholu niż grupa, która nie doświadczyła zależności.

Badania wykazały, że subiektywna sen i jakość snu są silnie upośledzone u pacjentów uzależnionych od alkoholu.

Marihuana i kokaina

Zaburzenia snu i nieprzyjemne sny związane są z odstawieniem kokainy, a problemy ze snem i dziwnymi snami zostały zgłoszone po odstawieniu tetrahydrokanabinolu (THC) lub marihuany.

Warunki zdrowotne wpływające na sny

Niektóre warunki zdrowotne mogą zmienić jakość snu i sen.

Depresja psychotyczna

Ludzie z psychozami afektywnymi i nie-afektywnymi mają wyższy poziom nietypowego myślenia lub dziwactwa poznawczego, zarówno podczas snu, jak i snu.

Narkolepsja

Narkolepsja z katapleksją (NC) jest zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się nadmierną sennością w ciągu dnia i zmianami we wzorach snu.

Badania wykazały, że większość ludzi ma około 85-procentowe przywołanie marzeń, niezależnie od tego, czy mają NC. Jednak osoby z NC zgłosiły dłuższe i bardziej złożone marzenia z pierwszego REM.

Odkrycia te sugerują, że dla osób z NC, procesy poznawcze leżące u podstaw generacji marzeń działają skuteczniej wcześniej w nocy, w porównaniu z innymi ludźmi.

Parkinson

Zaburzenia snu i złe sny związane są z chorobą Parkinsona.

W jednym z badań analizowano zależność między poziomem testosteronu, gwałtownymi snami i zaburzeniem zachowania podczas snu REM (RBD) u 31 mężczyzn z chorobą Parkinsona (PD).

Wyniki sugerują, że osoby z RBD częściej doświadczały gwałtownych snów, ale że ani RBD, ani gwałtowne sny nie były powiązane z poziomem testosteronu u mężczyzn z PD.

W innym badaniu uczestniczyli zarówno mężczyźni, jak i kobiety z PD. Łączyło RBD z gwałtownymi marzeniami obu płci. Treść marzeń była podobna dla uczestników płci męskiej i żeńskiej, ale mężczyźni częściej doświadczali bardziej gwałtownych snów.

Zespołu stresu pourazowego

Zakłócone wzorce snu, koszmary senne i wypełnione lękami sny są objawami zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Pamiętając sny

głowa pełna marzeń

Często mówi się, że 5 minut po zakończeniu snu zapomnieliśmy o 50 procentach jego zawartości, a 10 minut później zapomnieliśmy o 90 procentach. Badacze snów szacują, że około 95 procent wszystkich snów zostało całkowicie zapomniane po przebudzeniu.

Niektórzy ludzie nie mają trudności z zapamiętywaniem kilku snów co noc, podczas gdy inni rzadko lub nigdy nie pamiętają snów. Wydaje się, że niektóre aspekty snu utrudniają marzycielom pamiętanie, co się stało.

Większość snów jest zapomnianych, ale czasami marzenie zostaje nagle zapamiętane później w ciągu dnia lub innego dnia. Zapisywanie lub rejestrowanie snów może pomóc w ich zapamiętaniu. Sugeruje to, że pamięć nie jest całkowicie stracona, ale z jakiegoś powodu jest trudna do odzyskania.

W jaki sposób mózg wpływa na wspomnienia snów?

Badania uszkodzeń mózgu i neuroobrazowania wykazały, że połączenie skroniowo-potyliczne-potyliczne i brzuszno-przedczołowa kora przedczołowa odgrywają kluczową rolę w przypominaniu snu.

Badania powierzchniowe EEG wykazały, że sen korowych oscylacji związanych z pomyślnym przywołaniem snu są takie same jak te zaangażowane w tworzenie i przywoływanie epizodycznych wspomnień podczas przebudzenia.

Korowe oscylacje mózgu ludzkiego snu wydają się przewidywać pomyślne wycofanie snu.

Specyficzna aktywność kory została powiązana z pomyślnym przywołaniem snu po przebudzeniu ze snu REM, co wzmacnia teorię, że wspomnienie snu i pamięć epizodyczna podczas czuwania są ze sobą powiązane.

Inny obszar mózgu został powiązany z pomyślnym przywołaniem snu po przebudzeniu ze snu NREM etapu 2.

Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia te sugerują, że mechanizmy leżące u podstaw kodowania i przywoływania epizodycznych wspomnień mogą pozostać takie same w różnych stanach świadomości, innymi słowy, w stanie czuwania lub uśpienia.

W innym badaniu wykorzystującym techniki MRI stwierdzono, że żywe, dziwaczne i emocjonalnie intensywne sny – snów, które zwykle ludzie pamiętają – są powiązane z częściami obszarów mózgu zwanych jądro migdałowate i hipokamp.

Ciało migdałowate odgrywa główną rolę w przetwarzaniu i zapamiętywaniu reakcji emocjonalnych. Hipokamp związany jest z ważnymi funkcjami pamięciowymi, takimi jak konsolidacja informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.

Naukowcy zidentyfikowali również, gdzie marzenia mogą pojawić się w mózgu.

Ludzie, którzy mają kliniczny stan znany jako zespół Charcota-Wilbranda, tracą zdolność do snu.

Utratę zdolności snu odnotowano również u jednej osoby, u której wystąpiła zmiana w części mózgu zwanej prawym dolnym językowym zakrętem. Znajduje się w kory wzrokowej. Być może ten obszar mózgu, który jest związany z przetwarzaniem wizualnym, emocjami i wspomnieniami wizualnymi, odgrywa rolę w generowaniu lub transmitowaniu snów.

Ludzie spekulują na temat marzeń od tysięcy lat, ale dopiero niedawno postępy w technologii umożliwiają badanie aktywności mózgu w sposób, który może pomóc nam zrozumieć, co naprawdę dzieje się, gdy śnimy. Jednak wiele o życiu snów pozostaje tajemnicą.

Like this post? Please share to your friends: