Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób menopauza wpływa na popęd seksualny?

Menopauza odnosi się do sytuacji, gdy kobieta przestaje na stałe trwać, ale może wpływać na więcej niż cykl menstruacyjny kobiety.

Menopauza może powodować zmiany fizyczne i emocjonalne, które mają wpływ na życie kobiety, w tym jej życie seksualne.

Niektóre objawy i działania niepożądane związane z menopauzą obejmują:

 • niepokój
 • problemy z kontrolą pęcherza
 • zmniejszenie popędu płciowego i pożądania (libido)
 • depresja
 • trudności ze snem
 • Rzednące włosy
 • przybranie na wadze

Każdy z tych efektów może mieć wpływ na jakość życia kobiety i jej związek z partnerem.

Treść tego artykułu:

 1. Menopauza i libido
 2. Wskazówki dotyczące poprawy libido
 3. Kiedy iść do lekarza
 4. Perspektywy

Menopauza i libido

smutna kobieta w średnim wieku siedzi na łóżku

Libido odnosi się do zainteresowania seksualnego i przyjemności seksualnej.

Niektóre kobiety przechodzące przez okres menopauzy zmniejszają libido, ale przyczyny są różne u różnych osób.

Według jednego przeglądu, zgłoszone wskaźniki problemów seksualnych u kobiet po menopauzie wynoszą od 68 do 86,5 procent.

Ten zakres jest znacznie wyższy niż u wszystkich kobiet w ogóle, co szacuje się na od 25 do 63 procent.

Dlaczego menopauza wpływa na libido?

Zmniejszony poziom estrogenu może spowodować zmniejszenie przepływu krwi do pochwy, co może spowodować zmniejszenie grubości tkanek pochwy i warg sromowych. Jeśli tak się stanie, stają się mniej wrażliwe na stymulację seksualną.

Zmniejszony przepływ krwi wpływa również na smarowanie pochwy i ogólne pobudzenie. W rezultacie kobieta może nie cieszyć się seksem tak bardzo i może mieć trudności z osiągnięciem orgazmu. Seks może być niewygodny, a nawet bolesny.

Wahania poziomu hormonów podczas perimenopauzy i menopauzy mogą również wpływać na zdrowie psychiczne kobiety, co z kolei może powodować zmniejszenie jej libido.

Stres może również wpływać na libido kobiety, ponieważ może ona żonglować pracą, rodzicielstwem i opiekować się starzejącymi się rodzicami. Zmiany poziomu hormonów, których może doświadczać kobieta w okresie menopauzy, mogą wywoływać jej rozdrażnienie lub depresję, więc radzenie sobie z codziennym stresem może być trudniejsze.

Zgodnie z opublikowanym artykułem kobiety, które mają bardziej znaczące skutki uboczne związane z menopauzą, częściej zgłaszają niższe poziomy libido.

Przykłady tych działań niepożądanych obejmują uderzenia gorąca, depresję, lęk, problemy ze snem i zmęczenie.

Inne czynniki, które powodują, że kobieta przechodząca menopauzę częściej doświadcza obniżonego libido to:

 • historię przewlekłych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca lub depresja
 • historia palenia
 • angażowanie się w niski poziom aktywności fizycznej

Kobieta powinna porozmawiać z lekarzem o tym, jak te warunki mogą wpływać na popęd płciowy.

Wskazówki dotyczące poprawy libido

Jest kilka kroków, które kobieta może podjąć, aby zwiększyć swoje libido. Obejmują one zabiegi medyczne, zmiany stylu życia i środki zaradcze.

Zabiegi medyczne

w średnim wieku para korzystających z jazdy rowerem

Jeśli kobieta doświadcza zmian w tkance pochwy, takich jak przerzedzenie i suchość, może rozważyć terapię estrogenową.

Estrogeny na receptę można podawać bezpośrednio do pochwy w postaci kremów, pigułek lub pierścieni pochwowych. Zazwyczaj zawierają one niższe dawki estrogenu niż zwykłe pigułki antykoncepcyjne.

Niektóre kobiety mogą chcieć brać tabletki estrogenowe, które zawierają wyższy poziom hormonów. Takie leczenie, zwane hormonalną terapią zastępczą, może pomóc w zmniejszeniu objawów, takich jak uderzenia gorąca i zmiany nastroju, ale może również wiązać się z ryzykiem.

Kobieta rozważająca hormonalną terapię zastępczą powinna omówić to z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków.

Jedno z badań wykazało, że kobiety stosujące terapię hormonalną zgłosiły wyższy poziom pożądania seksualnego w porównaniu z kobietami, które tego nie robią.

Rzadziej lekarz może przepisać terapię testosteronem. Jednak nie wszystkie kobiety reagują na to leczenie, a Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdza go w leczeniu zaburzeń seksualnych u kobiet.

Kobieta nie może doświadczać żadnych zmian w popędzie seksualnym po zastosowaniu estrogenu lub terapii testosteronem.

Kobieta może również wybrać terapeuta, który specjalizuje się w zaburzeniach seksualnych lub wzmacnianiu seksu. Czasami pary mogą chcieć uczestniczyć w terapii razem.

Zmiany stylu życia

Niektóre kobiety mogą czerpać korzyści z używania rozpuszczalnych w wodzie smarów podczas seksu. Można je kupić bez recepty w większości aptek.

Jednak kobiety powinny unikać smarów nierozpuszczalnych w wodzie i na bazie silikonu, ponieważ mogą one rozkładać prezerwatywy stosowane w celu ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI).

Zwiększenie aktywności fizycznej, takie jak rutynowe wykonywanie 30 minut lub więcej ćwiczeń, może pomóc w zmniejszeniu objawów związanych z menopauzą, w tym obniżeniem libido. Spożywanie zdrowej diety może również poprawić ogólne poczucie dobrego samopoczucia.

Zmiana nawyków seksualnych

Istnieje wiele sposobów, w jakie dana osoba może rozwinąć poczucie bliskości ze swoim partnerem, w tym:

 • Zmiana rutyny seksualnej: spróbuj spędzić dłuższy okres czasu na grze wstępnej, używaj wibratorów lub innych zabawek erotycznych, aby poprawić intymne doznania lub zaangażować się w aktywność seksualną lub dotknięcie bez celu osiągnięcia orgazmu.
 • Zwalczanie stresu razem: Istnieje wiele technik odprężania, które para może zrobić poza sypialnią, aby zwiększyć intymność. Przykłady obejmują wspólne zaplanowanie randek, spacery lub wspólne spędzanie czasu, takie jak ćwiczenia, rzemiosło lub gotowanie.
 • Ćwiczenie masturbacji: samodzielne spędzanie czasu i odkrywanie, jakie rodzaje dotyku i stymulacja seksualna dobrze działają dla danej osoby, może pomóc im porozmawiać z partnerem o ich potrzebach i preferencjach. Może również pomóc osobie czuć się bardziej komfortowo z aktywnością seksualną bez presji partnera.

Naturalne środki lecznicze

Niektóre kobiety stosują naturalne suplementy, aby zwiększyć swoje libido.Ważne jest, aby pamiętać, że FDA nie reguluje ziół i suplementów, więc kobiety powinny być pewni wyboru renomowanej marki.

Niektóre naturalne środki stosowane w celu zwiększenia libido u kobiet obejmują:

 • czarny cohosh
 • czerwona koniczyna
 • soja

Kobieta powinna przedyskutować te środki z lekarzem przed przyjęciem ich, aby upewnić się, że nie będą oddziaływać negatywnie na inne recepty i suplementy, które może przyjmować. Soja zawiera estrogen, więc może reagować z innymi terapiami estrogenowymi.

Kiedy iść do lekarza

Kobieta powinna porozmawiać z lekarzem, gdy perimenopauza lub menopauza ma znaczący wpływ na jej codzienne czynności, w tym aktywność seksualną.

Czasami lekarz może zalecić zmiany w nawykach zdrowotnych, a także omówić, czy leki na receptę mogą pomóc złagodzić objawy, w tym niskie libido.

Rozmowa z lekarzem może również wykluczyć wszelkie inne schorzenia, które mogą powodować zmniejszenie libido. Do tych stanów należą infekcje dróg moczowych, wypadnięcie macicy, endometrioza lub dysfunkcja dna miednicy.

Perspektywy

kobieta rozmawia z lekarzem

Podczas gdy niektóre kobiety odczuwają obniżone libido w okresie menopauzy, inne nie.

Niektóre kobiety mogą nawet odczuwać zwiększone libido po menopauzie. Może to wynikać ze zmniejszonych stresów związanych z ciążą i mniejszymi obowiązkami wychowawczymi.

Jeśli libido kobiety ma wpływ po menopauzie, powinna porozmawiać z lekarzem na temat leczenia, które może poprawić jej jakość życia.

Like this post? Please share to your friends: