Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o reiki

Reiki jest formą alternatywnej terapii, popularnie zwanej uzdrawianiem energii. Pojawił się w Japonii pod koniec 1800 roku i mówi się, że obejmuje przeniesienie energii uniwersalnej z rąk praktykującego na pacjenta.

Energooszczędne od wieków stosowano w różnych formach. Rzecznicy mówią, że działa z polami energetycznymi wokół ciała.

Niektóre kontrowersje otacza Reiki, ponieważ trudno jest udowodnić jego skuteczność za pomocą środków naukowych. Jednak wiele osób, które otrzymują Reiki, twierdzi, że to działa, a jego popularność rośnie. Wyszukiwane przez Google hasło obecnie zwraca co najmniej 68 900 000 wyników.

Badanie z 2007 r. Pokazuje, że w Stanach Zjednoczonych (w USA) 1,2 miliona dorosłych wypróbowało Reiki lub podobną terapię przynajmniej raz w roku poprzednim. Uważa się, że ponad 60 szpitali oferuje pacjentom usługi Reiki.

Szybkie fakty na temat Reiki

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących Reiki. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • Reiki jest formą terapii energetycznej.
 • Pomimo sceptycyzmu w niektórych kręgach, zyskuje na popularności.
 • Polega na przeniesieniu energii poprzez nałożenie rąk.
 • Adwokaci Reiki twierdzą, że może leczyć wiele stanów i stanów emocjonalnych.
 • Małe badania pokazują, że Reiki może nieznacznie zmniejszyć ból, ale żadne badania nie wykazały, że jest on skuteczny w leczeniu jakichkolwiek chorób.
 • Niektóre szpitale w Ameryce i Europie oferują Reiki, ale ubezpieczenie rzadko to pokrywa.

Co to jest Reiki?

W Reiki praktykujący przekazuje energię, kładąc ręce na lub na pacjencie.

Słowo „Reiki” oznacza „tajemniczą atmosferę, cudowny znak”. Pochodzi od japońskich słów „rei” (uniwersalny) i „ki” (energia życiowa). Reiki to rodzaj uzdrawiania energii.

Uzdrawianie energią skupia się na polach energii wokół ciała.

Według praktyków energia może pozostawać w stagnacji w ciele, w którym doszło do urazu fizycznego lub ewentualnie bólu emocjonalnego. Z czasem te bloki energetyczne mogą powodować choroby.

Medycyna energetyczna ma na celu pomóc przepływ energii i usunąć bloki w podobny sposób, jak akupunktura czy akupresura. Poprawa przepływu energii wokół ciała, powiedzmy praktyków, może umożliwić rozluźnienie, zmniejszyć ból, przyspieszyć gojenie i zmniejszyć inne objawy choroby.

Reiki istnieje od tysięcy lat. Jego obecna forma została opracowana po raz pierwszy w 1922 roku przez japońskiego buddystę Mikao Usui, który podobno podczas swojego życia nauczał 2000 osób metody Reiki. Praktyka rozprzestrzeniła się na Stany Zjednoczone przez Hawaje w latach 40. XX w., A następnie w Europie w latach 80. XX wieku.

Powszechnie nazywa się go gojeniem dłoni lub leczeniem ręcznym.

Co dzieje się w sesji Reiki?

Reiki najlepiej trzymać w spokojnym otoczeniu, ale można je przeprowadzić w dowolnym miejscu. Pacjent będzie siedział na wygodnym krześle lub leżał na stole, w pełni ubrany. Muzyka może, ale nie musi, w zależności od preferencji pacjenta.

Lekarz umieszcza dłonie lekko na określonych obszarach głowy, kończyn i tułowia, używając różnych kształtów rąk, przez okres od 2 do 5 minut. Dłonie można umieścić na 20 różnych częściach ciała.

W przypadku szczególnego urazu, takiego jak oparzenie, ręce mogą być trzymane tuż nad raną.

Podczas gdy praktykujący lekko trzyma ręce na ciele, następuje przeniesienie energii. W tym czasie dłonie ćwiczącego mogą być ciepłe i mrowiące. Każda pozycja ręki jest utrzymywana, dopóki praktykujący nie wyczuje, że energia przestała płynąć.

Kiedy praktykujący poczuje, że ciepło lub energia w ich rękach osłabnie, usunie swoje ręce i może umieścić je na innym obszarze ciała.

Niektóre techniki Reiki

Zastosowane techniki mają nazwy takie jak:

 • krążyna
 • clearing
 • rozpromieniony
 • wydobywanie szkodliwych energii
 • zaparzanie
 • wygładzanie i grabienie aury

Niektórzy praktykujący Reiki wykorzystają kryształy i różdżki leczące czakry, ponieważ uważają, że mogą one umożliwić uzdrowienie lub ochronę domu przed negatywną energią.

Jednak Annie Harrington, przewodnicząca Federacji Reiki w Zjednoczonym Królestwie (U.K.), powiedziała:

„Reiki nie opiera się na żadnych instrumentach poza praktykiem, nie stosujemy na ogół kryształów, proszków ani różdżek, ale jedną z korzyści uzdrawiania Reiki jest uzdrawianie na odległość (gdzie Reiki jest wysyłane przez kilka kilometrów), wtedy wielu praktykujących wykorzysta kryształy do ​​pomocy przy drganiach energii. „

Sesje mogą trwać od 15 do 90 minut. Liczba sesji będzie różna, w zależności od tego, co klient chce osiągnąć. Niektórzy klienci wolą mieć jedną sesję, podczas gdy inni mają serię sesji do pracy nad konkretnym problemem.

Korzyści zdrowotne

Według praktyków, efekty leczenia są mediowane przez channeling uniwersalnej energii znanej jako qi, wymawiane „chi”. W Indiach jest to znane jako „prana”. Jest to ta sama energia zaangażowana w ćwiczenia tai chi. Jest to energia siły życiowej, którą niektórzy wierzą otacza nas wszystkich.

Mówi się, że ta energia przenika ciało. Eksperci Reiki zwracają uwagę, że choć ta energia nie jest mierzalna za pomocą nowoczesnych technik naukowych, może ją odczuć wielu, którzy ją dostrajają.

Reiki twierdzi się, że pomaga rozluźnić się, pomaga w naturalnych procesach uzdrawiania organizmu i rozwija emocjonalne, psychiczne i duchowe samopoczucie.

Mówi się również, że wywołuje ona głęboki relaks, pomaga ludziom radzić sobie z trudnościami, łagodzi stres emocjonalny i poprawia ogólne samopoczucie.

Ludzie, którzy otrzymują Reiki opisują to jako „intensywnie relaksujący”.

Warunki, w których Reiki został użyty do pomocy, obejmują:

 • nowotwór
 • choroba serca
 • niepokój
 • depresja
 • chroniczny ból
 • bezpłodność
 • zaburzenia neurodegeneracyjne
 • autyzm
 • choroba Crohna
 • zespoły zmęczeniowe

Według University of Minnesota pacjenci, którzy przeszli sesję Reiki mogą powiedzieć:

 • „Czuję się bardzo odświeżony i wydaje mi się, że myślę jaśniej.”
 • „Myślę, że zasnąłem.”
 • „Nie mogę uwierzyć, jak gorące masz ręce!”
 • „Czuję się bardziej zrelaksowany niż po masażu”.
 • „Mój ból głowy już nie istnieje.”

Pacjenci z chorobą nowotworową, którzy mają Reiki mówią, że czują się lepiej po. Może tak być, ponieważ pomaga im się zrelaksować. Innym powodem, według Cancer Research U.K., może być to, że terapeuta spędza z nimi czas i dotyka ich. Działa kojąco na pacjentów, którzy mogą być przytłoczeni terapią inwazyjną, strachem i stresem.

Osoby zgłaszają różne doświadczenia. Niektórzy twierdzą, że ręce praktykującego stają się gorące, inni donoszą chłodne dłonie, a niektórzy odczuwają pulsujące fale. Najczęstsze doniesienia dotyczą uwolnienia się od stresu i głębokiego relaksu.

Zostać praktykiem Reiki

Aby wziąć udział w szkoleniu Reiki lub „procesie dostrojenia”, nie jest wymagane wcześniejsze szkolenie, wykształcenie ani doświadczenie. W tym procesie, o którym mówi się, że jest „potężnym doświadczeniem duchowym”, mówi się, że mistrz przekazuje uczniowi energię i techniki uzdrawiające.

Trening Reiki jest różny, ale większość uczniów dowiaduje się o:

 • energie wokół ciała
 • jak pracować z uzdrawiającą energią
 • etyka pracy z klientami

Przygotowanie do dostrojenia obejmuje post przez 2 do 3 dni, medytację, skupienie się na naturze i uwolnienie negatywnych emocji.

Istnieją trzy poziomy opanowania. Ci, którzy osiągną poziom „Mistrza”, mogą uczyć innych i podobno są w stanie leczyć z dystansu, jak forma modlitwy.

Energia uzdrawiania Reiki: Jakie są dowody?

Podczas gdy Reiki zyskuje na popularności, pozostają pytania.

Reiki twierdzi, że umożliwia rozluźnienie, zmniejsza ból, przyspiesza gojenie i poprawia niektóre objawy, ale niewiele wyników badań potwierdza konkretne korzyści zdrowotne. Został skrytykowany za twierdzenie, że leczy choroby bez dowodów naukowych. Niektórzy opisali swoje roszczenia jako nieuczciwe.

Krytycy twierdzą, że leci to w obliczu naszego obecnego rozumienia praw natury. Rzecznicy odpowiadają, że korzyści płynące z dobrego samopoczucia i zredukowanego stresu są realne, ale trudne do zmierzenia dzięki naukowym badaniom.

Naukowcy zauważają, że brakuje wysokiej jakości badań nad jego skutecznością. Żadne badanie nie wykazało jeszcze, że jest ono skuteczniejsze niż placebo.

Przegląd literatury opublikowany w 2008 r. Wykazał, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie Reiki jako skutecznego leczenia jakiegokolwiek schorzenia i że jego wartość nie została udowodniona.

W 2015 r. Opublikowano przegląd badań nad Reiki oraz leczeniem lęku i depresji. Badacze doszli do wniosku, że „nie ma wystarczających dowodów, aby stwierdzić, czy Reiki jest użyteczne dla osób w wieku powyżej 16 lat z lękiem lub depresją, czy też jedno i drugie”. Z niewielu wykonanych badań większość z nich była niskiej jakości, z niewielką liczebnością próby, brakiem wzajemnej oceny lub brakiem grupy kontrolnej.

Tymczasem opublikowane badania sugerują, że umożliwienie pacjentom dializowanym, na przykład, czerpania korzyści z „uzdrawiającego dotyku”, może być opłacalne, szczególnie jeśli jest oferowane bezpłatnie przez wolontariuszy. Zmniejszenie bólu może być jedynie niewielkie, ale nie jest traumatyczne, nie szkodzi ani nie pozwala pacjentom poczuć, że „robią coś”, aby złagodzić ból.

Niedawno Annie Harrington powiedziała, że ​​Federacja Reiki w Wielkiej Brytanii ma obecnie „duży dokument katalogujący wiele badań”. Być może te odkrycia, które są badane przez Federację i Amerykańską Radę ds. Uzupełniającej i Naturalnej Opieki Zdrowotnej (CNHC), pomogą wprowadzić Reiki do głównego nurtu.

Zagadnienia prawne: czas na zmiany?

Organy regulacyjne czasami proszą witryny Reiki o zmianę swoich informacji zgodnie z normami prawnymi. Witryny sprzedające produkty Reiki mogą posiadać prawne zastrzeżenie, stwierdzające, że produkty nie są wyrobami medycznymi i nie są przeznaczone do stosowania w diagnozowaniu, leczeniu lub zapobieganiu chorobom.

W Wielkiej Brytanii Agencja ds. Standardów Reklamy (ASA) odrzuciła twierdzenia, że ​​Reiki może leczyć wiele chorób przy różnych okazjach.

Judy Kosovich w opublikowanym przez siebie badaniu wzywa do „świeżego spojrzenia” na regulację medycyny energetycznej. Przyznając, że organy regulacyjne istnieją w celu ochrony społeczeństwa, argumentuje ona, że ​​nadal wiele jest o tym, jak działa ciało, którego nauka nie rozumie ani nie opisuje.

Czy Reiki jest szkodliwy?

Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego (NCCIH) stwierdza, że ​​Reiki „nie wykazano w sposób oczywisty przydatności w jakimkolwiek celu związanym ze zdrowiem”. Dodają jednak, że nie wydaje się, aby miało to szkodliwe skutki.

Głównym problemem wydaje się być to, że ludzie z poważnymi problemami zdrowotnymi mogą wybrać Reiki i inne terapie uzupełniające zamiast rygorystycznie testowanej nowoczesnej medycyny. Jednak używanie go wraz z innymi metodami nie powinno być niebezpieczne.

Rzeczywiście, sam dotyk, czy to z „uniwersalną energią” czy bez niej, wydaje się mieć szereg korzyści, od budowania zaufania do poprawy ogólnego samopoczucia.

Kosovich wskazuje, że drogie konwencjonalne terapie, które są obecnie dostępne, często mają poważne negatywne skutki i mogą, ale nie muszą działać. Dlatego wielu ludzi wolałoby wolność wyboru alternatywy.

Gdzie mogę dostać Reiki?

Reiki zyskuje na popularności. Wydaje się, że wywołuje uczucie dobrego samopoczucia i wydaje się pociągać za sobą niewielkie ryzyko szkody.

W rezultacie Reiki jest już dostępne w niektórych dużych szpitalach. Niektórzy dostawcy usług medycznych, tacy jak hospicja, mogą oferować ją bezpłatnie, dostarczaną przez wolontariuszy, w ramach opieki paliatywnej.

Prywatna sesja Reiki może kosztować od 30 do 100 USD i zazwyczaj nie jest objęta ubezpieczeniem.

Każdy, kto szuka wykwalifikowanego, profesjonalnego praktykującego Reiki, powinien starannie szukać, ponieważ istnieje niewiele przepisów regulujących tę dziedzinę. Może pomóc zapytać lekarza o ich trening i doświadczenie.

Reiki nie jest alternatywnym leczeniem problemów medycznych, ale terapią wspomagającą, która może wspomóc leczenie i zwiększyć poczucie dobrego samopoczucia.

Najlepiej jest najpierw omówić wszelkie alternatywne terapie z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: