Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zabójczy trzustkowy rak wyrasta z picia bez dymu

Palenie powoduje raka. Wiemy to. Jednakże, jeśli pijesz ciężko i faktycznie przekazujesz te łaknienia, które często są dostarczane z kilkoma koktajlami, nadal masz o 36% większe ryzyko śmierci z powodu raka trzustki.

Szacuje się, że w 2010 r. Zdiagnozowano w tym stanie ponad 43 000 osób w Stanach Zjednoczonych, a 36 800 zmarło na tę chorobę. Rokowanie jest słabe, a mniej niż 5% osób zdiagnozowanych nadal żyje pięć lat po diagnozie.

Te nowe badania zostały przeprowadzone przez Susan Gapstur, wiceprezydenta ds. Epidemiologii w American Cancer Society:

„Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia te dodają dowodów na to, że spożycie ciężkiego alkoholu jest niezależnym czynnikiem ryzyka dla raka trzustki, a ponadto podkreślają znaczenie wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa ds. Raka na rzecz zapobiegania rakowi, zalecając, aby picie napojów alkoholowych ograniczało spożycie do niż jeden drink dziennie, jeśli jesteś kobietą lub dwoma napojami dziennie, jeśli jesteś mężczyzną. „
Jeszcze gorsza jest wiadomość, że do czasu pojawienia się objawów nowotwór znajduje się w zaawansowanym stadium i szybko się rozprzestrzenia, przez co jest niezwykle trudny w leczeniu. Rak trzustki jest również trudny do wyleczenia.

Ekspert od raka trzustki, dr Alberto J. Montero, adiunkt medycyny w Centrum Kompleksowej Walki z Rakiem Sylvestera w Miller School of Medicine na University of Miami dodaje:

„To naprawdę nie drgnęło w ciągu ostatnich 30 lat. W przeciwieństwie do raka piersi pięcioletniego przeżycia wynosi obecnie około 90%, to samo z rakiem jelita grubego. Mamy nie było w stanie ruszyć naturalną historię raka trzustki. Jeśli jesteś palaczem, szanse zachorowania na raka płuc są znacznie wyższe niż zachorowania na raka trzustki. W wartościach bezwzględnych, ryzyko zachorowania na raka wątroby i marskości wątroby [od picia] będą wyższe niż raka trzustki.”
Naukowcy zgromadzili dane dotyczące ponad miliona mężczyzn i kobiet, którzy wzięli udział w badaniu przeciwnowotworowym II. W ciągu 24 lat obserwacji 6,847 z tych osób zmarło na raka trzustki.

Gapstur kontynuuje:

„W tym dużym, prospektywnym badaniu, byliśmy w stanie zbadać związek pomiędzy spożyciem alkoholu i trzustki umieralności z powodu raka u kobiet nigdy nie palących i całej gamy dziennego spożycia. Związek ten okazał się tylko z przyjmowaniem monopolowego, a nie z piwem lub winem Przyczyny różnic między rodzajami napojów są niejasne, ale mogą być spowodowane większą ilością alkoholu spożywanego w jednym napoju alkoholowym w porównaniu do wina lub piwa. „
Leczenie raka trzustki zależy od stadium raka. Procedura Whipple’a, którą Steve Jobs poddał leczeniu tego typu nowotworu, jest najczęstszym leczeniem chirurgicznym w przypadku nowotworów obejmujących głowę trzustki. Procedura ta polega na usunięciu trzustki, głowy i krzywą dwunastnicy razem (pancreato-dwunastnicy), tworząc obwodnicę do żywności od żołądka do jelita czczego (żołądkowo-jejunostomia) i dołączania pętli jelita czczego do przewodu do odprowadzania torbielowate żółci (cholecysto- jejunostomy). Można go wykonać tylko wtedy, gdy pacjent prawdopodobnie przeżyje poważny zabieg chirurgiczny i jeśli rak zostanie zlokalizowany bez najeżdżania lokalnych struktur lub przerzutów. W związku z tym może być wykonane tylko w niewielkiej liczbie przypadków.

Rak trzustki ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności wszystkich nowotworów i jest czwartym co do wielkości rakotwórczym zabójcą w Stanach Zjednoczonych zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Chociaż stanowi tylko 2,5% nowych przypadków, rak trzustki jest odpowiedzialny za 6% zgonów z powodu raka rocznie.

Źródło: Archives of Internal Medicine

Napisane przez Sy Kraft, B.A.

PLMedBook