Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zszywki metalowe w porównaniu do tradycyjnych ściegów: wyższe ryzyko zakażenia po zabiegach chirurgicznych

Badanie opublikowane dzisiaj na stronie bmj.com kończy się stwierdzeniem, że użycie metalowych zszywek do zamykania ran po chirurgii ortopedycznej (stawowej) może prowadzić do większego ryzyka infekcji niż w przypadku tradycyjnych nylonowych szwów.

Dlatego też, podczas gdy dalsze badania są przeprowadzane w celu potwierdzenia tych wyników, ortopedzi powinni ponownie ocenić ich użycie zszywek do zamykania ran po operacji stawu biodrowego lub kolanowego.

Po zabiegach ortopedycznych, takich jak operacja kolana i biodra, powikłania ran są jednym z głównych źródeł chorób. Mogą przedłużyć pobyt pacjenta w szpitalu lub nawet doprowadzić do ponownego przyjęcia. Ponadto istnieje związek między powierzchowną infekcją rany a głęboką infekcją.

Aby zamknąć rany, chirurdzy ortopedzi używają metalowych zszywek i szwów nylonowych. Zszywki są uważane za szybsze i łatwiejsze w użyciu niż szwy. Istnieje jednak sugestia, że ​​zszywki są bardziej narażone na infekcje i mogą być również droższe.

Nadal nie jest jasne, która metoda zamykania skóry jest najlepsza. Aby dowiedzieć się więcej, naukowcy z Norfolk i Norwich University Hospital przeanalizowali wyniki sześciu badań. Porównano użycie zszywek do szwów po zabiegach ortopedycznych u dorosłych.

W badaniach wzięły udział 683 rany, z których 322 pacjentów zostało poddanych zamknięciu szwów i 351 zszywkom. Ogólnie ryzyko wystąpienia powierzchownej infekcji rany było ponad trzykrotnie większe po zamknięciu klamry niż zamknięcie szwów.

Tylko w przypadku chirurgii stawu biodrowego ryzyko zakażenia rany było cztery razy większe po zamknięciu zszywki niż w przypadku zamknięcia szwu.

Nie było znaczącej różnicy między szwem a zszywkami w:

• rozwój stanu zapalnego
•\trozładować się
• pęknięcie (ponowne otwarcie wcześniej zamkniętej rany)
• martwica
•\tReakcja alergiczna

Autorzy zwracają uwagę na fakt, że jakość dowodów była ogólnie słaba. Wymagają wysokiej jakości, dobrze zaprojektowanych prób, aby potwierdzić ich wyniki. Jednak w oparciu o istniejące dowody sugerują, że pacjenci i lekarze powinni ostrożniej rozważać stosowanie zszywek do zamykania ran po operacji stawu biodrowego i kolanowego.

W powiązanym artykule wstępnym, Bijayendra Singh, konsultant ortopeda, zauważa, że ​​wyniki te odpowiadają dowodom z innych specjalności. Podkreśla, że ​​najbardziej stałą zaletą zszywek jest szybsze zamykanie skóry. Jednak zaoszczędzony czas rzadko przekracza dwie do trzech minut. Oszczędności mogą być również zmniejszone przez zwiększone koszty usuwania zszywek w porównaniu ze szwami absorbowalnymi. To może być jeszcze bardziej zmniejszone przez koszty leczenia zwiększonej liczby zakażeń.

„Szwy a zszywki do zamykania skóry w chirurgii ortopedycznej: metaanaliza”
Toby O Smith, fizjoterapeuta badawczy w ortopedii, honorowy wykładowca Debbie Sexton, starszy fizjoterapeuta ortopedyczny Charles Mann, konsultant ortopeda Simon Donell, konsultant ortopeda, honorowy profesor chorób układu mięśniowo-szkieletowego
BMJ 2010; 340: c1199
doi: 10.1136 / bmj.c1199

„Zszywki do zamykania skóry w chirurgii”
B I Singh, konsultant ortopeda, C Mcgarvey, specjalistyczny rejestrator, trauma i ortopedia
BMJ 2010; 340: c403
bmj.com

Napisane przez Stephanie Brunner (B.A.)

PLMedBook