Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co jeść na stłuszczenie wątroby

Ciało przechowuje tłuszcz w wielu obszarach ciała, aby można go było wykorzystać jako energię i izolację. Wątroba składa się częściowo z tłuszczu, ale jeśli zawartość tłuszczu w wątrobie jest zbyt wysoka, może to być objaw stłuszczenia wątroby.

Istnieją dwa rodzaje stłuszczenia wątroby: alkoholowa choroba wątroby i niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Możliwe jest również stłuszczenie wątroby z powodu ciąży.

Tłuszczowa choroba wątroby uszkadza wątrobę, zapobiegając jej usuwaniu toksyn i wytwarzaniu żółci dla układu trawiennego. Gdy wątroba nie jest w stanie wykonać tych zadań skutecznie, naraża osobę na ryzyko wystąpienia innych problemów w całym ciele.

Podstawową terapią stłuszczenia wątroby jest zmiana diety i ćwiczeń fizycznych, chociaż niektóre osoby mogą wymagać wizyty u lekarza w celu dalszego leczenia.

Pokarmy do jedzenia na stłuszczenie wątroby

Fioletowy bukiet czosnku.

Dieta na stłuszczenie wątroby obejmuje szeroką gamę produktów spożywczych. Zmniejszenie liczby kalorii i spożywanie wysokowłóknistych, naturalnych pokarmów to dobry punkt wyjścia. Spożywanie pokarmów zawierających złożone węglowodany, błonnik i białko może pomóc ciału poczuć się pełnym i zapewnić trwałą energię.

Żywność, która zmniejsza stan zapalny lub pomaga ciału w naprawie komórek, jest równie ważna.

Niektóre osoby decydują się przestrzegać określonych planów dietetycznych, takich jak dieta roślinna lub dieta śródziemnomorska. Dietetyk może często pomóc osobie stworzyć plan diety, który jest odpowiedni dla ich smaków, objawów i stanu zdrowia.

Oprócz tych podstawowych wytycznych, istnieją również pewne szczególne produkty, które mogą być szczególnie pomocne dla osób ze stłuszczeniem wątroby, w tym:

czosnek

Czosnek jest podstawą wielu diet i może być korzystny dla osób ze stłuszczeniem wątroby. Badanie wykazało, że suplementy w proszku czosnkowego wydają się pomagać w zmniejszaniu masy ciała i tłuszczu u osób ze stłuszczeniem wątroby.

kwasy tłuszczowe omega-3

Przegląd obecnych badań sugeruje, że kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają poziom tłuszczu w wątrobie i poziom cholesterolu HDL u osób ze stłuszczeniem wątroby.

Potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić, ale spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 może pomóc w obniżeniu poziomu tłuszczu w wątrobie. Są to: łosoś, sardynki, orzechy włoskie i siemię lniane.

Kawa

Picie kawy to poranny rytuał dla wielu osób, ale może być coś więcej, niż tylko szybkie odebranie mnie.

Jak wskazano w raporcie, kawa zawiera kwas chlorogenowy, który jest silnym związkiem o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Pomaga również obniżyć poziom cholesterolu i nadciśnienia.

Oprócz tego korzystnego związku sama kawa wydaje się pomagać w ochronie organizmu przed niealkoholową stłuszczeniem wątroby. Dodawanie kawy do porannej rutyny może być doskonałym dodatkiem do diety stłuszczonej wątroby.

brokuły

Spożywanie różnych całych warzyw jest pomocne w stłuszczeniu wątroby, ale brokuły są jednym warzywem, o którym dana osoba powinna pomyśleć, włączając dietę.

W artykule stwierdzono, że długotrwałe spożywanie brokułów pomogło zapobiec gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie myszy. Naukowcy wciąż muszą przeprowadzać więcej badań na ludziach, ale te wczesne dowody wyglądają bardzo obiecująco.

Herbata

Używanie herbaty w celach leczniczych to praktyka sięgająca tysięcy lat. Zgodnie z najnowszymi badaniami, zielona herbata może pomóc zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej i tłuszczu we krwi. Wyższy poziom przeciwutleniaczy w zielonej herbacie może być również pomocny.

Orzechy włoskie

Orzechy są doskonałym dodatkiem do każdej diety, orzechy włoskie są szczególnie bogate w kwasy omega3. Raport z 2015 roku wykazał, że jedzenie orzechów włoskich poprawiło wyniki testów wątrobowych u osób z niealkoholową stłuszczeniem wątroby.

Awokado

Awokado są bogate w zdrowe tłuszcze, ale zawierają również przeciwzapalne składniki odżywcze i błonnik rozpuszczalny, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi i stresu oksydacyjnego w organizmie.

Białko sojowe lub serwatkowe

W przeglądzie odnotowanym niektóre białka mogą pomóc w ochronie organizmu przed stłuszczeniem wątroby.

Białko sojowe i serwatkowe wydaje się pomagać w równoważeniu skutków przyjmowania prostych węglowodanów i może obniżać poziom cukru we krwi. Pomagają także ciału zachować masę mięśniową i zmniejszyć ogólną wagę.

Żywność, której należy unikać

Suchy biały ryż.

Dodanie zdrowej żywności do diety jest jednym ze sposobów na opanowanie stłuszczenia wątroby. Jednak dla osób z stłuszczeniem wątroby równie ważne jest unikanie lub ograniczanie niektórych pokarmów.

Cukier i dodane cukry

Dodane cukry mogą przyczyniać się do wysokiego poziomu cukru we krwi i zwiększenia ilości tłuszczu w wątrobie. Dodane cukry są powszechnie spotykane w cukierkach, lodach i słodzonych napojach, takich jak napoje gazowane i napoje owocowe.

Dodane cukry kryją się również w pakowanej żywności, wypiekach, a nawet w zakupionej w sklepie kawie i herbacie. Unikanie innych cukrów, takich jak fruktoza i syrop kukurydziany, może również pomóc w utrzymaniu tłuszczu w wątrobie do minimum.

Alkohol

Alkohol jest istotnym czynnikiem ryzyka dla osób ze stłuszczeniem wątroby. Alkohol wpływa na wątrobę, przyczyniając się do stłuszczenia wątroby i innych chorób wątroby, takich jak marskość wątroby. Osoba ze stłuszczeniem wątroby powinna zmniejszyć lub wyeliminować alkohol z diety.

Rafinowane ziarna

Przetworzone i rafinowane ziarna są obecne w białym pieczywie, makaronie i białym ryżu. Te wysoko przetworzone ziarna zostały usunięte z włókien, które mogą podnieść poziom cukru we krwi podczas rozkładu.

Ziarna rafinowane można łatwo zastąpić pełnymi ziarnami pszenicy i pełnoziarnistymi alternatywami, ziemniakami lub roślinami strączkowymi lub całkowicie pominąć.

Smażone lub słone potrawy

Zbyt dużo smażonych lub słonych potraw może zwiększyć ilość kalorii i ryzyko przybrania na wadze. Dodawanie dodatkowych przypraw i ziół do posiłku to świetny sposób, aby przyprawy smakowały bez soli. Smażone potrawy można zazwyczaj piec lub gotować na parze.

Mięso

Mięso wołowe, wieprzowe i delikatesowe są bogate w tłuszcze nasycone, których powinna unikać osoba cierpiąca na stłuszczenie wątroby.Chude mięso, ryby, tofu lub tempeh czynią dobre substytucje, ale dziki, tłuste ryby mogą być najlepszym wyborem.

Zmiany stylu życia

Para mocy chodzenia na zewnątrz i trzymania ciężarów rąk.

Regularne ćwiczenia są ważne dla każdego, ale jest to szczególnie korzystne dla osób ze stłuszczeniem wątroby. Utrata nadwagi i utrzymywanie ciała w formie dzięki ćwiczeniom może pomóc w opanowaniu i zmniejszeniu objawów.

Nawet 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego trzy do pięciu razy w tygodniu może pomóc osobie poczuć się lepiej i zmniejszyć objawy.

Może to również pomóc w mniejszym siedzeniu w ogóle. Korzystanie ze stojącej stacji roboczej, rozciąganie codziennie rano i chodzenie na bieżni podczas oglądania telewizji to sposoby na zwiększenie poziomu aktywności w ciągu dnia bez konieczności poświęcania czasu na trening.

Kiedy iść do lekarza lub dietetyka

Jeśli dieta i ćwiczenia nie wystarczą, aby kontrolować objawy stłuszczenia wątroby, być może nadszedł czas, aby udać się do lekarza. Lekarz może przeprowadzić pełną analizę i przepisać leki lub skierować tę osobę do dietetyka, aby pomóc w opracowaniu diety.

Nie ma obecnie leków zatwierdzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Żywności i Leków (FDA) w leczeniu stłuszczenia wątroby. Wybór diety i stylu życia może jednak drastycznie poprawić sytuację.

Kiedy pracują bezpośrednio z lekarzem lub dietetykiem, wiele osób uważa, że ​​mogą stracić na wadze i wygodnie zarządzać stłuszczeniem wątroby.

Like this post? Please share to your friends: