Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Łuszczyca kontra łupież: jak odróżnić

Łupież i łuszczyca skóry głowy mogą wyglądać bardzo podobnie. Oba stany skóry powodują powstawanie płatków skóry, ale istnieją pewne różnice.

Na przykład, w przeciwieństwie do łupieżu, łuszczyca skóry głowy ma „srebrzysty połysk”, a także pojawia się jako sucha łuska na skórze głowy.

Porównywanie symptomów

łupież z bliska

Chociaż łuszczyca skóry głowy i łupież często są mylone, mają różne objawy.

Łupież jest częstym stanem skóry głowy, który powoduje, że małe kawałki suchej skóry łuszczy się ze skóry głowy. Płatki te mogą być zauważalne i kłopotliwe, jeśli spadną z głowy na ramiona, ale stan nie jest szkodliwy ani zakaźny.

Łuszczyca może wpływać na każdy obszar skóry głowy i zwykle pojawia się jako grube, zapalne, czerwonawe łatki. Łuszczyca łuszczycowa może bardzo swędzić, a skóra może stać się tak sucha, że ​​pęka i krwawi.

Inne stany, które mogą powodować łuszczącą się skórę głowy, obejmują łojotokowe zapalenie skóry, które wiąże się z nadmiernym zarastaniem drożdży na skórze. Może powodować swędzenie, łuszczenie się skóry i zaczerwienienie skóry głowy.

Grzybica skóry głowy to infekcja grzybicza, która jest czasami znana jako „grzybica skóry głowy”, a także powoduje łuszczenie. Egzema to kolejna często występująca choroba skóry, która powoduje suchą, czerwoną, łuszczącą się skórę.

Niektóre produkty kosmetyczne mogą powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry na skórze głowy, które może również objawiać się jako łuszcząca się skóra.

„Cradle cap”, rodzaj łojotokowego zapalenia skóry, jest rodzajem żółtego, tłustego, łuszczącego się łupieżu, który często dotyka dzieci w ciągu pierwszych 2 miesięcy. Objawy zwykle trwają tylko kilka tygodni lub miesięcy, a delikatne mycie szamponem dla dzieci może pomóc w zapobieganiu nagromadzeniu się łusek na głowie dziecka.

Przyczyny

Łuszczyca ma pewne specyficzne przyczyny, podczas gdy mniej wiadomo na temat przyczyn powstawania łupieżu.

Łuszczyca powoduje

Około połowa wszystkich osób z łuszczycą dostanie objawów na skórze głowy. Łuszczyca łuszczycowa ma tę samą podstawową przyczynę, co inne formy łuszczycy.

Rozwija się, gdy układ odpornościowy danej osoby instruuje komórki skóry do zbyt szybkiego wzrostu. To powoduje, że komórki skóry gromadzą się na powierzchni skóry.

Stres, zimno i suche powietrze mogą wywoływać nawroty łuszczycy skóry głowy.

Łuszczyca występuje nieco częściej u białych Amerykanów niż u Afroamerykanów, a mężczyźni i kobiety mają taką samą skłonność do łuszczycy.

Łuszczyca zwykle rozwija się u osób w wieku od 15 do 35 lat, choć może rozwinąć się w każdym wieku. Bardzo rzadko u dzieci może wystąpić łuszczyca.

Przyczyny łupieżu

Łupież jest częstym zaburzeniem, które dotyka około połowy wszystkich ludzi w pewnym momencie ich życia.

Wydaje się, że nie ma znaczących różnic w sposobie, w jaki łupież dotyka mężczyzn i kobiety oraz ludzi różnych grup etnicznych.

Niektórzy uważają, że łupież jest wynikiem złej higieny, ale nie jest to prawdą.

Objawy łupieżu wydają się gorzej w zimie. Jednak naukowcy nie do końca rozumieją przyczyny leżące u podstaw łupieżu.

Dostępnych jest wiele opcji leczenia zarówno łuszczycy skóry głowy, jak i łupieżu.

Leczenie: łuszczyca skóry głowy

lekarz patrząc na głowę pacjenta

Lekarz specjalizujący się w chorobach skóry (dermatolog) może zalecić leczenie łuszczycy skóry głowy.

Zabiegi mogą obejmować:

 • leki stosowane na skórę głowy
 • szampon leczniczy
 • zastrzyki
 • lekkie zabiegi
 • leki biologiczne

Leczenie miejscowe

Ciężkie przypadki łuszczycy skóry głowy mogą wymagać miejscowego leczenia, takiego jak:

 • anthralin (Dritho-Scalp)
 • Calcipotriene (Dovonex)
 • kalcipotrien i dipropionian betametazonu (Taclonex)
 • tazaroten (Tazorac)

Leki

Inne leki, które lekarz może przepisać to:

 • metotreksat (Trexall)
 • cyklosporyna (Gengraf, Neoral, SandIMMUNE)
 • acitretin (Soriatene)

Łuszczycę umiarkowaną do ciężkiej można leczyć za pomocą leków biologicznych, takich jak:

 • certolizumab pegol (Cimzia)
 • etanercept (Enbrel)
 • adalimumab (Humira)
 • infliksymab (Remicade)
 • golimumab (Simponi)

Osoby z cięższą łuszczycą skóry głowy mogą potrzebować kilku metod leczenia, zanim znajdą taką, która dla nich działa.

Ponadto po wielokrotnym użyciu łuszczyca może stać się mniej wrażliwa na leki. Jeśli tak się stanie, zabiegi można łączyć i obracać.

Leczenie: łupież

pani mycia włosów

Istnieje wiele różnych szamponów, które są dostępne bez recepty w leczeniu łupieżu.

Niektóre z tych szamponów mają nieco inne instrukcje, jak długo ludzie powinni spienić się lub spłukać. Aby uzyskać maksymalny efekt, należy ściśle przestrzegać instrukcji na etykiecie.

Ludzie powinni próbować używać innych szamponów z różnymi składnikami aktywnymi, jeśli ich początkowy wybór nie jest skuteczny. Aktywne składniki to:

 • pirytionian cynku
 • kwas salicylowy
 • siarczek selenu
 • ketokonazol
 • smoła węglowa

Jeśli objawy choroby u pacjenta ulegną poprawie, mogą one rzadziej korzystać z szamponu. Jeśli jednak całkowicie przestaną używać szamponu, łupież prawdopodobnie powróci.

Jeśli ktoś wypróbował szampony przeciwłupieżowe przez ponad miesiąc, a ich objawy nie uległy poprawie, powinni udać się do lekarza.

Możesz kupić szampony do leczenia łupieżu przez Internet.

Wskazówki

Istnieje wiele sposobów na to, aby osoby z łuszczycą skóry głowy lub łupieżem mogły dbać o swoją skórę głowy. Pewne kroki mogą pomóc w opanowaniu każdego stanu i złagodzić objawy.

Opieka nad łuszczycą

Jeśli ktoś ma łuszczycę, powinien starać się nie drapać skóry głowy. Może to być trudne, ponieważ swędzenie może być bardzo intensywne. Dobrze jest, aby ludzie starali się nie wybierać na skali.

Skórę należy delikatnie umyć, ponieważ pocieranie lub szorowanie głowy może pogorszyć łuszczycę.

Łuszczycę można pogorszyć ze względu na stres, więc znalezienie sposobu na odpoczynek może również pomóc osobom z tym schorzeniem.

Pielęgnacja skóry głowy dla łupieżu

Jeśli dana osoba ma łupież, powinna zachować ostrożność podczas używania szamponu z łupieżem, który wykorzystuje smołę węglową. To dlatego, że tego rodzaju szampon może odbarwić jaśniejsze włosy.

Osoby białe lub azjatyckie powinny codziennie używać normalnego szamponu i dwa razy w tygodniu używać szamponu do łupieżu. Afro-Amerykanom zaleca się stosowanie szamponu tylko raz w tygodniu przy użyciu szamponu z łupieżu.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook