Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o leniwym oku

Leniwe oko, znane również jako niedowidzenie, jest stanem wczesnego dzieciństwa, w którym wzrok dziecka nie rozwija się tak, jak powinien w jednym oku.

Kiedy pacjent ma niedowidzenie, mózg skupia się na jednym oku bardziej niż drugim, praktycznie ignorując „leniwe” oko. Jeśli to oko nie jest odpowiednio stymulowane, komórki nerwowe odpowiedzialne za widzenie nie dojrzewają normalnie.

W Stanach Zjednoczonych niedowidzenie dotyka około 2 procent wszystkich dzieci. Jest to najczęstsza przyczyna częściowej lub całkowitej utraty wzroku w jednym oku w USA.

Określenie „leniwe oko” wprowadza w błąd, ponieważ oko nie jest leniwe. W rzeczywistości jest to problem rozwojowy w nerwie łączącym oko z mózgiem, a nie problem w samym oku.

Szybkie fakty dotyczące amblyopii

 • Objawy leniwego oka to niewyraźne widzenie i słaba percepcja głębi.
 • Leniwe oko nie jest problemem dla oka, ale połączenia z mózgiem.
 • Niedowidzenie może być spowodowane przez wiele czynników, w tym brak równowagi mięśniowej lub chorobę oczu.
 • Leczenie może być skuteczne i im szybciej się ono rozpocznie, tym lepiej.

Leczenie

Chłopiec w okularach oczu testu

Leczenie wydaje się być bardziej skuteczne, im młodsze jest dziecko.

Gdy dziecko ma 8 lat, prawdopodobieństwo poprawy wzroku znacznie spada, ale nadal może być skuteczne.

Istnieją dwa podejścia do leniwego leczenia oczu:

 • leczenie podstawowego problemu z oczami
 • doprowadzenie chorego oka do pracy, aby mogła rozwinąć się wizja

Leczenie podstawowych problemów z oczami

Wiele dzieci, które mają nierówne widzenie lub anizometropię, nie wiedzą, że mają problem ze wzrokiem, ponieważ mocniejsze oko i mózg kompensują niedobór. Słabsze oko staje się coraz gorsze i rozwija się niedowidzenie.

Okulary: dziecko z niedowidzeniem, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem będzie przepisywane okulary. Dziecko będzie musiało nosić je cały czas, aby specjalista mógł monitorować, jak skutecznie poprawiają problemy z widzeniem w leniwym oku. Okulary mogą również skorygować skręt oka. Czasami okulary mogą rozwiązać niedowidzenie i nie jest wymagane żadne leczenie.

Często zdarza się, że dzieci skarżą się, że ich wzrok jest lepszy, gdy nie noszą okularów. Należy zachęcać ich do noszenia, aby leczenie było skuteczne.

Operacja zaćmy, fakoemulsyfikacja: jeśli zaćma jest przyczyną niedowidzenia, można ją usunąć chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Korekta opadających powiek: u niektórych osób niedowidzenie jest spowodowane przez powiekę, która blokuje widzenie słabszemu oku. W takim przypadku zwykle stosuje się zabieg chirurgiczny w celu uniesienia powieki.

Sprawić, by leniwe oko zaczęło działać

Po poprawieniu wizji i rozwiązaniu wszelkich podstawowych problemów medycznych, można podjąć kilka innych działań, aby poprawić widzenie.

Okluzja lub użycie łaty: łatę umieszcza się nad „dobrym” okiem, tak aby leniwe oko musiało działać. Ponieważ mózg otrzymuje informacje tylko z tego oka, nie będzie go ignorować. Łatka nie pozbędzie się skrętu oka, ale poprawi wzrok w leniwym oku.

Długość leczenia zależy od wielu czynników, w tym wieku dziecka, stopnia nasilenia problemu i stopnia, w jakim przestrzegają zaleceń specjalisty. Plaster jest zwykle noszony przez kilka godzin każdego dnia. Dziecko powinno być zachęcane do wykonywania zbliżeń podczas noszenia plastra, takich jak czytanie, kolorowanie lub prace domowe.

Atropine krople do oczu: mogą być używane do rozmycia widzenia w nieuszkodzonym oku. Atropina rozszerza źrenicę, powodując rozmycie, gdy patrzy się na rzeczy z bliska. To sprawia, że ​​leniwe oko działa lepiej. Atropina jest zazwyczaj mniej rzucająca się w oczy i niezręczna dla dziecka, w porównaniu z łatką i może być równie skuteczna. Dzieciom, które nie mogą tolerować noszenia plastra, można zamiast tego przepisać krople do oczu.

Ćwiczenia wzroku: obejmuje różne ćwiczenia i gry mające na celu poprawę rozwoju wzroku w chorego oka dziecka. Eksperci twierdzą, że jest to pomocne dla starszych dzieci. Ćwiczenia wzroku mogą być wykonywane w połączeniu z innymi zabiegami.

Operacja: Czasami wykonywana jest operacja oczu w celu poprawy wyglądu oka, co skutkuje lepszym wyrównaniem oczu. Może to poprawić lub nie poprawić widzenia.

Ćwiczenia

Ćwiczenia wspomagające poprawne widzenie zwane ortoptyką. Jednak początkowo nie ma konkretnych ćwiczeń, które mogą pomóc w poprawie niedowidzenia.

Silniejsze oko może być załatane, a słabsze oko stymulowane przez szereg intensywnych dla wzroku działań, takich jak kolorowanie, rysowanie kropek do kropek, gry słowne lub budowanie klocków Lego, w zależności od wieku dziecka.

Inne ćwiczenia, takie jak home-based pencil push-up (HBPP), mogą być użyte, gdy siła powróci do słabszego oka. Obejmują one powolne przesuwanie ołówka w kierunku wierzchołka nosa i skupianie się na końcu ołówka podczas tego ruchu, aż stanie się niewyraźny.

Jednak ćwiczenia domowe nie będą prawdopodobnie stosowane u osób z niedowidzeniem w leczeniu pierwszego rzutu. Wiele ćwiczeń ortoptycznych wymaga widzenia w obu oczach i jest przeznaczone dla osób z różnymi problemami ze wzrokiem.

Przyczyny

Wszystko, co utrudnia widzenie w każdym oku podczas rozwoju dziecka, może powodować leniwy wzrok. Chociaż przyczyny nie są jasne, mózg tłumi obrazy pochodzące z najbardziej uszkodzonego oka.

Poniżej znajdują się przykłady niektórych możliwych przyczyn.

Strabismus

Jest to brak równowagi w mięśniach, które pozycjonują oko, które powoduje, że oczy krzyżują się lub okazują. Nierównowaga mięśni utrudnia obu oczom śledzenie przedmiotów razem. Strabismus może być dziedziczony lub być wynikiem dalekowzroczności, choroby wirusowej lub urazu.

Niedowidzenie anizometropiczne

Błąd refrakcji występuje, gdy światło nie jest prawidłowo ustawione, gdy przemieszcza się przez soczewkę oka. Błędy refrakcji występują z powodu krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu, w których powierzchnia rogówki lub soczewki jest nierówna, powodując niewyraźne widzenie.

Dziecko z niedorozwojem anizometropicznym będzie bardziej dalekowzroczne lub krótkowzroczne w jednym oku niż drugie, powodując niedowidzenie rozwijające się w oku, które jest najbardziej skuteczne.

Amblyopia pozbawienia bodźca

Jest to najmniej powszechna forma niedowidzenia. Jedno oko nie może zobaczyć i słabnie. Czasami może to dotyczyć obu.

Może to być spowodowane:

 • owrzodzenie rogówki, blizna lub inna choroba oczu.
 • wrodzona zaćma, w której rodzi się dziecko z zachmurzeniem soczewki
 • opadanie powiek lub opadająca powieka
 • jaskra
 • uraz oka
 • operacja oka

Objawy

Chłopiec z leniwym okiem

Dziecko z niedowidzeniem nie będzie w stanie prawidłowo skupić się na jednym oku.

Drugie oko zrekompensuje problem tak bardzo, że cierpi na to chore oko.

Oko z zaburzeniami widzenia nie otrzyma wyraźnych obrazów. Mózg nie otrzyma jasnych danych i ostatecznie zacznie go ignorować.

W wielu przypadkach mózg i mocniejsze oko rekompensują niedobór tak dobrze, że dziecko nie zauważa problemu. Dlatego leniwe oko często nie jest wykrywane, dopóki dziecko nie przejdzie rutynowych badań wzroku.

Objawy leniwego oka mogą obejmować:

 • rozmazany obraz
 • podwójne widzenie
 • słaba percepcja głębi
 • oczy nie wydają się działać razem
 • zwrot oka, albo w górę, w dół, na zewnątrz, albo do wewnątrz

Ważne jest, aby dziecko miało kontrolę wzroku. W większości krajów pierwsze badanie wzroku odbywa się w wieku od 3 do 5 lat. Szczególnie ważne jest wczesne sprawdzenie, czy w rodzinie występuje przekrwienie oczu, zaćma dziecięca lub inne schorzenia oczu. Rodzice, którzy widzą, że oko dziecka wędruje po kilku tygodniach, powinni poinformować o tym lekarza.

Diagnoza

Wczesna diagnoza jest niezbędna, najlepiej przed 6. rokiem życia. Ponieważ dziecko często nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu, nie zawsze jest to możliwe.

Rutynowe badanie wzroku

Test oka młodej dziewczyny

W krajach rozwiniętych dzieci mają pierwsze badanie wzroku w wieku od 3 do 5 lat lub przed rozpoczęciem nauki w szkole.

Oznacza to, że większość przypadków niedowidzenia jest diagnozowana, a następnie leczona.

Jeśli okulista lub optometrysta podejrzewa, że ​​dziecko ma leniwy wzrok, dalsze badania zostaną przeprowadzone przed postawieniem diagnozy.

Każde oko jest badane osobno, aby ustalić, czy jest jakikolwiek bliski lub dalekowzroczność i jak poważne jest to. Dziecko zostanie również starannie przetestowane, aby ustalić, czy istnieje zwrot oka.

Komplikacje

Ślepota: W przypadku nieleczonego pacjenta może ostatecznie utracić widzenie w uszkodzonym oku. Ta utrata widzenia jest zwykle stała. Według National Eye Institute, leniwe oko jest najczęstszą przyczyną upośledzenia wzroku pojedynczego oka u młodych i dorosłych w średnim wieku w USA.

Okiem: Strabismus, gdzie oczy nie są odpowiednio wyrównane, może stać się trwały.

Centralne widzenie: jeśli niedowidzenie nie jest leczone w dzieciństwie, centralne widzenie pacjenta może nie rozwinąć się prawidłowo. Problem może wpływać na ich zdolność do wykonywania pewnych zadań.

PLMedBook