Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kawa sprawia, że ​​wątroba jest szczęśliwa, mówi zarząd ekspertów

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, a dobrą wiadomością jest to, że nowo opublikowany raport mówi, że może zmniejszyć ryzyko chorób wątroby o 70 procent. Możesz chcieć włożyć czajnik, zanim przeczytasz resztę.

Filiżanka kawy i fasoli

Błoto, brud, java, energia płynna, oświetlenie złożone, sok drgający – jakkolwiek by to nazwać, kawa od dawna jest ulubionym wypełniaczem kubków dla ludzi.

Tutaj zawsze omawiamy badania związane z piciem kawy, ponieważ ludzie, którzy tam są, wydają się być zafascynowani. Chyba wszyscy chcemy wiedzieć, czy to czarne złoto, które co kilka godzin wlewamy do naszych ust, jest błogosławieństwem lub przekleństwem.

Przez lata rejestrowaliśmy jego wzloty, upadki i upadki z łask, ale zgodnie z najnowszym raportem nasza codzienna poprawka może być kołem ratunkowym dla naszych wątrób.

Ta ostatnia partia dobrych wiadomości pochodzi z konferencji przy okrągłym stole, która odbyła się w Royal Society of Medicine w Londynie w Wielkiej Brytanii. Imprezę poprowadził prof. Graeme Alexander, starszy doradca British Liver Trust z University College London.

Uczestniczyli również mediolodzy medyczni, naukowcy i przedstawiciele związków wątrobowych w siedmiu krajach europejskich, z których wszyscy omawiali bieżące problemy i wyzwania i zastanawiali się nad najnowszymi badaniami dotyczącymi kawy i wątroby.

Choroba wątroby wzrasta

Przewlekła choroba wątroby jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci związanych z chorobą w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że 31 000 osób z USA umiera z powodu marskości rocznie. Niepokojący jest fakt, że choroby wątroby również rosną w świecie zachodnim. Wynika to przede wszystkim z nadmiernego spożycia alkoholu, kalorii i tłuszczu.

Jednym z głównych problemów, o których dyskutowano podczas imprezy, jest to, że większość osób z chorobami wątroby nie jest świadoma, że ​​ma problem. I chociaż wątroba jest istotnym organem, nie jest często postrzegana jako tak wysoki priorytet jak serce.

W tym surowym kontekście ostatni raport przynosi ulgową ulgę: ten kubek joe, który trzymasz, może pójść w kierunku uratowania dnia. Prof. Alexander wyjaśnia znaczenie tych rozmów.

Mówi: „Choroba wątroby rośnie w całej Europie i ważne jest, abyśmy rozumieli, jak kawa, jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, i dieta wpływają na tę chorobę”.

„Badania sugerują, że kawa” – zauważa profesor Alexander – „może zmniejszyć ryzyko chorób wątroby i ważne jest, aby pacjenci mieli dostęp do informacji dietetycznych i porad od pracowników służby zdrowia w sposób, który jest dla nich łatwy do zrozumienia i działania”.

Kawa i wątroba

Wśród omawianych prac badawczych znalazło się wiele pozytywnych metaanaliz. Odkrycia sugerują, że picie kawy w porównaniu do braku konsumpcji kawy wiąże się z 40-procentowym zmniejszeniem ryzyka raka wątroby.

Uważa się, że rak wątroby często rozwija się z istniejącego problemu z wątrobą. Dlatego zmniejszenie ryzyka może wynikać z jego działania ochronnego na ogólną wątrobę.

Inne omawiane badania wykazały zmniejszenie ryzyka marskości wątroby o 25-70 procent. Jeden z artykułów kończy się porównaniem ryzyka i korzyści płynących z kawy. „Jeśli kawa zwiększa ryzyko wieńcowe, jest to równoważone niewyjaśnionym, niższym ryzykiem innych chorób, w szczególności marskości i samobójstw.”

Kawa w kształcie wątroby

Aby dodać do tej stale rosnącej listy dolegliwości wątrobowych złagodzonych kawą, niektóre badania dotyczyły wpływu na niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD). Ponownie, wyniki były pozytywne.

Jak mówi jeden z autorów: „Nasza analiza pokazuje, że spożycie kofeiny jest niezależnie związane z niższym ryzykiem NAFLD sugerującym potencjalny efekt ochronny”.

Niektóre badania dotyczyły ogólnie konsumpcji kawy i przewlekłych chorób wątroby. Ponownie, osoby pijące kawę wydawały się mieć atuty ze średnią redukcją ryzyka o 25-30 procent w przypadku konsumentów o niskiej zawartości kawy i aż o 65 procent w gorących popijających kawę.

Możliwe, że niektóre pozytywne wyniki zostały częściowo przekrzywione. Jeden z autorów mówi: „U osób na czczo z marskością wątroby metabolizm kofeiny jest zaburzony, a związek może wynikać ze zmniejszenia picia kawy u osób z marskością wątroby.”

Efekt ten jest jednak tak silny w licznych badaniach, że nie może to wyjaśnić całego stowarzyszenia.

Ponieważ choroby wątroby rosną w świecie zachodnim, odkrycia te są niezwykle cenne.

„Choroba wątroby jest cichym zabójcą, ponieważ często nie ma objawów, dopóki nie jest za późno.” Kawa jest czymś, co jest łatwo dostępne dla wszystkich i regularnie ją wypija – filtrowaną, natychmiastową lub espresso – może mieć wpływ na zapobieganie, aw niektórych przypadkach , spowalniając postęp choroby wątroby – to łatwy wybór stylu życia. „

Judi Rhys, prezes British Liver Trust

Jak kawa tka tę magię wątrobową?

Dokładne mechanizmy odpowiedzialne za rolę ochronną kawy nie są zrozumiałe, ale pojawiają się pewne teorie. W grę może wchodzić kofeina, jeden z głównych graczy kawy. W szczególności paraksantyna – jeden z głównych metabolitów kofeiny – znalazła się w centrum uwagi.

Hamuje syntezę czynnika wzrostu tkanki łącznej, który spowalnia wzrost tkanki łącznej. To z kolei może spowolnić rozwój zwłóknienia wątroby, marskości wątroby i raka wątroby.

Problem z tą teorią polega na tym, że picie herbaty nie przynosi takich samych cudownych korzyści wątrobie, więc może to nie jest cała historia.

Inni badacze wskazali palcem na inne składniki kawy – mianowicie kahweol i kafestol.Istnieją pewne dowody na to, że te związki mogą zapewniać efekty przeciwnowotworowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że istnieje szereg związków i mechanizmów związanych z tymi korzyściami dla wątroby.

Niezależnie od mechanizmu, jeśli chodzi o wątrobę, kawa nie może zrobić nic złego. Biorąc to pod uwagę, ważne jest, aby uchronić się przed kilkoma ważnymi zastrzeżeniami: kofeina nie jest bezpieczna dla wszystkich.

Jak wyjaśnia dr Yella Hewings-Martin, w nurkowaniu na kawę i zdrowie „grupami najbardziej narażonymi na potencjalne negatywne skutki spożycia kofeiny są: […] kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci i nastolatki, i prawdopodobnie pacjenci z dolegliwościami. „

Ale jeśli nie jesteś w grupie ryzyka, posiadanie kilku filiżanek dziennie może być tym, czego twoja wątroba chciała na Święta.

Like this post? Please share to your friends: