Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy istnieje „gen szczęścia”?

Ogromne badanie obejmujące ponad 190 naukowców w 140 ośrodkach badawczych w 17 krajach zlokalizowało warianty genetyczne związane ze szczęściem i innymi cechami.

Opisane poniżej badanie jest jednym z największych opublikowanych kiedykolwiek badań dotyczących genów zaangażowanych w zachowanie człowieka.

W czasopiśmie międzynarodowy zespół opisuje, w jaki sposób analizuje dane genomiczne od setek tysięcy ludzi, aby znaleźć warianty genetyczne związane z naszym samopoczuciem, depresją i neurotycznością.

Szybkie fakty dotyczące genu szczęścia

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących genu szczęścia. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

  • Szacuje się, że na całym świecie cierpi na depresję 350 milionów ludzi
  • Obecne rozumienie roli genetyki w cechach charakteru jest niejednolite
  • W tym najnowszym badaniu określono warianty genów związane z cechami depresyjnymi i neurotyzmem
  • Unikanie indywidualnej roli genów i środowiska jest wyzwaniem

Przeciwieństwo szczęśliwego

Mężczyzna dostosowywa krawat ono uśmiecha się w lustrze

Depresja jest wyniszczającą chorobą, która dotyka ogromną liczbę osób na całym świecie.

Charakteryzuje się ciągłym niskim nastrojem, poczuciem beznadziejności i rozpaczy oraz niską samooceną, depresja jest poważnym problemem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnosi się do depresji jako „głównej przyczyny niepełnosprawności na całym świecie” i określa ją jako „główny czynnik przyczyniający się do ogólnego globalnego obciążenia chorobami”.

WHO szacuje, że na świecie cierpi na depresję 350 milionów ludzi.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) szacuje, że 7,6 procent Amerykanów w wieku 12 lat i starszych doświadczyło depresji w każdym 2-tygodniowym okresie między 2009-2012.

Tak więc, chociaż badanie szczęścia może na pierwszy rzut oka wydawać się kapryśne, łatwo zauważyć, jak odkrycia w tej dziedzinie mogą być przydatne w innych miejscach. Każde śledztwo, które może rzucić światło na przyczyny i potencjalne sposoby leczenia depresji, może przynieść korzyści całemu światu.

Do chwili obecnej dostępnych jest bardzo niewiele informacji o konkretnych rolach genów na cechy charakteru, wcześniejsze badania zostały ograniczone przez niewielką liczbę uczestników. W bieżącym badaniu postanowiono to poprawić i zagłębić w większe części danych.

Gen szczęścia

Jedna z badaczek, Alexis Frazier-Wood, adiunkt pediatrii i żywienia w Baylor College of Medicine, Houston, TX, mówi:

„Donoszemy, że znaleźliśmy trzy warianty genetyczne związane z subiektywnym samopoczuciem – jak szczęśliwa osoba myśli lub czuje się na temat swojego życia … Znaleźliśmy również dwa geny zawierające warianty związane z objawami depresji i 11 genów, w których zmienność była związana z neurotyzmem. „

Zespół odkrył również, że warianty genów ulegają głównie ekspresji w ośrodkowym układzie nerwowym i tkankach nadnerczy lub trzustki.

Wcześniejsze badania, w szczególności z wykorzystaniem Niderlandzkiego Rejestru Twin, wykazały, że istnieje genetyczny składnik, w jaki sposób jednostki doświadczają szczęścia.

W ramach badania zespół przeprowadził metaanalizę – czyli zgromadził dane genetyczne z wielu innych badań – i wykorzystał zaawansowane narzędzia statystyczne do analizy zebranych danych, tak jakby pochodziły z jednego ogromnego badania 298 000 osób.

Analiza wskazała trzy warianty genów związane z dobrym samopoczuciem, dwie z objawami depresji i 11 z neurotyzmem.

Geny i predyspozycje

Poprzednie badania sugerowały, że indywidualne różnice w zakresie szczęścia i dobrego samopoczucia mogą być powiązane z genetycznymi różnicami między ludźmi. Wzrasta zainteresowanie tematem, ponieważ coraz więcej dowodów sugeruje, że dobre samopoczucie jest czynnikiem zarówno zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Jednak naukowcy ostrzegają, że geny nie są całą historią, jeśli chodzi o ustalanie, jak ludzie myślą i co myślą o swoim życiu. Wyjaśniają, że otoczenie i jego interakcja z genami są równie ważne.

Ale badanie genów może pomóc nam zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie są biologicznie predysponowani do rozwoju tych objawów – zauważają.

Naukowcy mają również nadzieję, że odkrycia, które są dostępne do dalszych badań, pomogą wyjaśnić, co powoduje różnice w szczęściu. Widzą to przełomowe odkrycie tylko jako początek i uważają, że warianty, które znaleźli, stanowią zaledwie niewielką część tego, co czeka na odkrycie.

„To badanie jest zarówno kamieniem milowym, jak i nowym początkiem: kamień milowy, ponieważ teraz jesteśmy pewni, że istnieje genetyczny aspekt szczęścia i nowy początek, ponieważ trzy warianty, o których wiemy, że są zaangażowane, stanowią tylko niewielką część różnic między ludzi, spodziewamy się, że wiele wariantów odegra rolę.

Genetyczne nakładanie się z objawami depresyjnymi, które znaleźliśmy, jest również przełomem. To pokazuje, że badania nad szczęściem mogą również dostarczyć nowego wglądu w przyczyny jednego z największych medycznych wyzwań naszych czasów: depresji. „

Prof. Meike Bartels, VU University Amsterdam

Naukowcy nie planują zaprzestać poszukiwań; mają kontynuować badania nad genetyczną podstawą tego, co czyni ludzi szczęśliwszymi od innych. Wcześniejsze odkrycia będą działać jak trampolina do głębszego nurkowania w ludzkich cechach.

Oczywiście szczęście jest godnym przedmiotem do studiowania, ale odkrycia z takich badań mają przede wszystkim na celu odkryć genezę „przeciwnej liczby” szczęścia – depresji.

Jako jedno z najbardziej rozpowszechnionych, wyniszczających zaburzeń w rozwiniętym świecie, wszelkie wskazówki dotyczące źródeł depresji muszą być dokładnie zbadane. Markery genetyczne mogą ostatecznie działać jako wczesne znaki ostrzegawcze, narzędzia diagnostyczne, a nawet stać się podstawą interwencji medycznych.

Like this post? Please share to your friends: