Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kwas foliowy związany ze wzrostem raka piersi w badaniach na zwierzętach

Kwas foliowy jest dobrze znanym suplementem dla wielu kobiet, szczególnie tych, które planują zajść w ciążę. Jednak nowe badanie sugeruje, że przyjmowanie dużych ilości kwasu foliowego – witaminy B – i jej syntetycznej postaci, kwasu foliowego, może faktycznie zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.

Publikując ich wyniki w czasopiśmie, naukowcy zauważają, że temat kwasu foliowego i jego roli w chorobie nowotworowej był kontrowersyjny.

Niektóre badania sugerują, że witamina może chronić przed rakiem. Zespół cytuje na przykład kilka badań epidemiologicznych, które sugerują, że spożycie pokarmu i poziomy kwasu foliowego we krwi zmniejszają ryzyko raka jelita grubego.

Jednak ostatnie badania zaczęły sugerować, że duże ilości kwasu foliowego mogą zwiększać ryzyko raka piersi. To najnowsze badanie jest pierwszym, które pokazuje, w jaki sposób suplementacja kwasem foliowym może sprzyjać wzrostowi guzów sutka.

Dr Young-In Kim, autor i badacz w Szpitalu St. Michael w Kanadzie, mówi:

„Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ pacjenci z rakiem sutka i ich krewni w Ameryce Północnej są narażeni na wysoki poziom kwasu foliowego poprzez wzmacnianie kwasu foliowego w żywności i powszechne stosowanie suplementów witaminowych po diagnozie raka.”

Naukowcy zauważają, że spożycie kwasu foliowego „znacząco wzrosło” w ciągu ostatnich 10 lat w wyniku obowiązkowego umocnienia kwasu foliowego w żywności, którego celem jest zmniejszenie częstości występowania wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa u noworodków.

Dodają, że od 1998 r. Rządy Kanady i USA zażądały od producentów żywności uzupełniania białej mąki, wzbogaconego makaronu i produktów z mąki kukurydzianej kwasem foliowym.

Wysokie dawki kwasu foliowego „sprzyjają rozwojowi komórek nowotworowych”

Około 30-40% mieszkańców Ameryki Północnej bierze suplementy z kwasu foliowego dla potencjalnych korzyści zdrowotnych, co naukowcy zauważają obecnie nie udowodniono.

Urząd suplementów diety, część National Institutes of Health, wprowadził zalecany dzienny poziom spożycia kwasu foliowego na poziomie 400 mikrogramów (mcg) dla mężczyzn i kobiet powyżej 19 roku życia.

Liście szpinaku

Jednak, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention, wytyczne wydane w 1991 r. Przez US Public Health Service zalecają, aby niektóre kobiety, które planują zajść w ciążę, powinny spożywać 4 000 mcg kwasu foliowego dziennie w pierwszym trymestrze ciąży.

Dr Kim i jego zespół wykazali, że w dawkach od 2,5 do 5 razy dziennie, suplementy kwasu foliowego sprzyjają wzrostowi istniejących komórek przedrakowych lub rakowych w gruczołach sutkowych szczurów.

Naukowcy twierdzą, że istnieje powód do niepokoju, ponieważ pacjenci nowo zdiagnozowani z rakiem, a także osoby, które przeżyły raka, stosują witaminy i suplementy znacznie bardziej niż ogólna populacja.

Podczas gdy tylko 50% populacji ogólnej przyjmuje suplementy, to robi to 64-81% pacjentów z rakiem.

Kwas foliowy i postęp raka: różne czynniki w grze

Rola kwasu foliowego w progresji nowotworu wydaje się zależeć od wielu różnych czynników.

Na przykład, podczas gdy naukowcy wykazali, że suplementacja kwasu foliowego może sprzyjać wzrostowi utrwalonych zmian, mówią, że inne badania wykazały, że może on faktycznie zapobiegać rozwojowi raka w normalnych tkankach.

Jak zauważyli naukowcy, kwas foliowy również wydaje się oddziaływać z alkoholem. Wykazano, że małe spożycie kwasu foliowego zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet, które regularnie spożywają umiarkowane lub duże ilości alkoholu, podczas gdy wysokie spożycie kwasu foliowego minimalizuje ryzyko u tych kobiet.

Te efekty nie mają zastosowania do kobiet z niskim lub bez spożycia alkoholu, dodają.

Chociaż ich najnowsze badania przeprowadzono na szczurach, naukowcy twierdzą, że ich odkrycia „sugerują, że istnieją wystarczające powody do obaw o potencjalnie szkodliwy wpływ suplementacji kwasem foliowym na progresję raka piersi.”

Chociaż kobiety planujące zajść w ciążę były ukierunkowane na zwiększenie spożycia kwasu foliowego, ostatnio doniesiono o badaniu sugerującym, że niski poziom kwasu foliowego w diecie ojca może być również powiązany z wadami wrodzonymi potomstwa.

Like this post? Please share to your friends: