Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Marihuana: Skutki używania nastolatków mogą być odwracalne

Naukowcy zidentyfikowali mechanizm w mózgu, który wydaje się wyjaśniać, jak długotrwałe stosowanie marihuany w latach nastoletnich może prowadzić do schizofrenii i innych podobnych chorób psychicznych w wieku dorosłym. Pokazali również, w jaki sposób leki mogą odwrócić objawy podobne do schizofrenii.

konopie indyjskie na stole

W artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowcy z University of Western Ontario w Kanadzie opisują, jak wykazali ten efekt u szczurów laboratoryjnych.

Marihuana odnosi się do wysuszonych części – to znaczy kwiatów, liści, łodyg i nasion – lub roślin.

Rośliny zawierają szereg psychoaktywnych (zmieniających umysły) związków lub kanabinoidów, z których głównym jest delta-9-tetrahydrokannabinol (THC).

W Stanach Zjednoczonych marihuana jest „najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem”, a jej stosowanie jest szeroko rozpowszechnione wśród nastolatków i młodych dorosłych.

W ubiegłym roku około 9,4 procent 8 równiarki i 23,9 procent 10 równiarki w USA powiedział, że używali marihuany co najmniej raz w poprzednim roku.

Jednak najwyższe wykorzystanie było wśród 12 równiarki, z 35,6 procent z nich mówi, że użyli go co najmniej raz w poprzednim roku, a 6 procent, mówiąc, że używali go codziennie lub prawie codziennie.

Skoncentruj się na GABA

W swoim artykule naukowym starszy autor, Steven Laviolette – profesor z University of Western Ontario Schulich School of Medicine and Dentistry – wraz z kolegami wyjaśniają, że choć jest to „wciąż kwestia dyskusji”, niektóre badania sugerują, że długotrwała ekspozycja na THC podnosi długoterminowe ryzyko schizofrenii i innych chorób psychicznych.

W rzeczywistości, w swojej wcześniejszej pracy z modelami zwierzęcymi, zespół odkrył, że długotrwałe narażenie na THC prowadzi do „uporczywych zaburzeń w wieku dorosłym przypominających schizofrenię”.

Stwierdzili również, że nieprawidłowościom tym towarzyszą zmiany w rejonie kory przedczołowej mózgu i zwiększona aktywność w układzie dopaminowym w regionie.

Dopamina jest chemicznym przekaźnikiem lub neuroprzekaźnikiem, który odgrywa wiele ról – na przykład pomaga regulować centra mózgu związane z nagrodą, przyjemnością, ruchem i emocjami. Niewystarczająca ilość dopaminy jest cechą charakterystyczną choroby Parkinsona.

Jednakże naukowcy zauważają, że leżący u podstaw mechanizm łączący mózg zmienia się z symptomami podobnymi do schizofrenii, pozostaje nieco tajemniczy, więc opracowali nowe badanie, aby zbadać je dalej, koncentrując się na innym chemicznym przekaźniku zwanym GABA.

„GABA jest hamującym neuroprzekaźnikiem i odgrywa kluczową rolę w regulowaniu aktywności pobudzającej w korze czołowej, więc jeśli masz mniej GABA, twoje systemy neuronalne stają się nadaktywne, co prowadzi do zmian w zachowaniu zgodnych ze schizofrenią” – wyjaśnia współautorka badania, Justine Renard, doktor habilitowany.

„Hiperaktywny układ dopaminy”

Po wystawieniu szczurów nastolatków na THC, zespół odkrył, że obniża GABA i powoduje, że neurony w korze czołowej zwierząt stają się nadpobudliwe w wieku dorosłym. U szczurów pojawiły się również objawy podobne do schizofrenii, takie jak wyższy poziom lęku i mniejsza motywacja społeczna.

Oprócz nadaktywności neurony kory czołowej również stały się „niezsynchronizowane ze sobą”, czego dowodem są zakłócenia w rodzaju fal mózgowych zwanych falami gamma.

Co więcej, zmniejszenie GABA spowodowało „nadaktywny układ dopaminowy”, który jest powszechnie postrzegany w mózgach osób ze schizofrenią.

W końcu naukowcy odkryli, że mogą odwrócić te efekty w mózgu i zachowaniu szczurów za pomocą leków aktywujących GABA.

Prof. Laviolette mówi, że odkrycie, że mogli oni odwrócić skutki za pomocą narkotyków, jest szczególnie wyczulone na czas w Kanadzie, gdzie marihuana wkrótce stanie się legalna.

Wyjaśnia, że ​​może to oznaczać, że ludzie mogą łączyć używanie marihuany – zarówno do celów rekreacyjnych, jak i medycznych – ze związkami, które zwiększają GABA w celu ochrony przed potencjalnie niekorzystnym wpływem ekspozycji na THC.

Zespół planuje teraz zbadanie bezpieczeństwa i skuteczności kombinacji kannabinoidów i leków wzmacniających GABA w leczeniu depresji, uzależnień, stanów lękowych i innych stanów zdrowia psychicznego.

„Ważne w tym badaniu jest to, że nie tylko zidentyfikowaliśmy specyficzny mechanizm w korze przedczołowej dla niektórych zagrożeń zdrowia psychicznego związanych z używaniem marihuany u nastolatków, ale również zidentyfikowaliśmy mechanizm odwrócenia tego ryzyka.”

Prof. Steven Laviolette

Like this post? Please share to your friends: