Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jedz więcej owoców, warzywa zwiększają samopoczucie psychiczne w zaledwie 2 tygodnie

Owoce i warzywa są zasadniczą częścią zdrowej diety, ale ich korzyści nie ograniczają się do zdrowia fizycznego. Nowe badania wskazują, że rosnące spożycie owoców i warzyw może poprawić samopoczucie psychiczne w ciągu zaledwie 2 tygodni.

[Wybór warzyw

Kierownik badania dr Tamlin Conner z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii i jego współpracownicy stwierdzili, że młodzi dorośli, którym codziennie przez 14 dni podawano dodatkowe owoce i warzywa, zjadali więcej produktów i doświadczali zwiększenia motywacji i witalność.

Naukowcy zgłosili ostatnio swoje wyniki w czasopiśmie.

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych dorośli powinni starać się spożywać około dwóch filiżanek owoców i około dwóch do trzech filiżanek warzyw dziennie.

Jedna filiżanka owoców jest odpowiednikiem połowy grejpfruta lub dużej pomarańczy, a jedna filiżanka warzyw jest proporcjonalna do jednej dużej czerwonej papryki lub dużego, upieczonego słodkiego ziemniaka.

Jako część zdrowej diety, owoce i warzywa mogą pomóc zmniejszyć ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2, choroby serca, udaru mózgu i niektórych rodzajów raka.

W ostatnich latach badania sugerują, że spożycie owoców i warzyw może również poprawić zdrowie psychiczne. Dr Conner wraz z zespołem postanowili zbadać to stowarzyszenie.

Zwiększona motywacja, witalność przy większym spożyciu owoców i warzyw

Naukowcy zapisali do badania 171 uczniów w wieku od 18 do 25 lat i zostali podzieleni na 3 grupy na 2 tygodnie.

Jedna grupa kontynuowała swój normalny schemat odżywiania, jedna grupa otrzymywała osobiście dwie dodatkowe porcje świeżych owoców i warzyw (w tym marchewki, owoce kiwi, jabłka i pomarańcze) każdego dnia, podczas gdy pozostała grupa otrzymywała kupony z przedpłatą i otrzymywała przypomnienia tekstowe spożywać więcej owoców i warzyw.

Na początku i na końcu badania uczestnicy poddawani byli ocenom psychologicznym oceniającym nastrój, witalność, motywację, objawy depresji i lęku oraz inne czynniki wpływające na zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy osobiście otrzymywali dodatkowe owoce i warzywa, spożywali większość tych produktów w ciągu 2 tygodni, przy 3,7 porcji dziennie, i to właśnie ta grupa doświadczyła poprawy dobrostanu psychicznego. W szczególności ci uczestnicy wykazali poprawę witalności, motywacji i rozkwitu.

Pozostałe dwie grupy nie wykazały poprawy psychicznego samopoczucia w ciągu 2-tygodniowego okresu.

Ponadto nie zaobserwowano poprawy objawów depresji i lęku w żadnej z grup. „Większość badań łączących depresję z wzorcami żywieniowymi ma charakter podłużny, co oznacza, że ​​możliwe różnice w złym samopoczuciu mogą być ustalone w znacznie dłuższym okresie, niż w krótkim, 2-tygodniowym okresie” – zauważają autorzy.

Mimo to, naukowcy twierdzą, że ich odkrycia wskazują, że zwiększenie spożycia owoców i warzyw poprzez osobiste dostarczanie może prowadzić do szybkich korzyści dla dobrostanu psychicznego.

Zespół stwierdza, że:

„Zapewnienie młodym osobom dorosłym wysokiej jakości FV [owoców i warzyw], nieprzesyłanie im przypomnień o jedzeniu większej ilości FV i wręczanie im kuponów, spowodowało poprawę psychicznego samopoczucia w okresie 2 tygodni.

Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że dostarczanie wysokiej jakości FV młodym dorosłym może skutkować krótkoterminową poprawą witalności, rozkwitu i motywacji. Wyniki stanowią wstępną walidację związku przyczynowego między FV a dobrostanem, co sugeruje, że uzasadnione są szeroko zakrojone badania interwencyjne. „

Dowiedz się, jak codzienne spożywanie świeżych owoców może obniżyć ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

PLMedBook