Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy brak witaminy A może być przyczyną cukrzycy?

Naukowcy odkryli, że witamina A może być kluczowa dla funkcji wydzielania insuliny przez komórki beta, co może otworzyć drogę do nowych metod leczenia cukrzycy.

żywność zawierająca witaminę A

Szacuje się, że cukrzyca dotyka ponad 29 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych.

Cukrzyca typu 2 stanowi około 90-95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków, a powstaje, gdy komórki beta trzustki nie wytwarzają wystarczającej ilości insuliny – hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi – lub gdy organizm nie jest już w stanie efektywnie stosować insuliny .

Cukrzyca typu 1, która stanowi pozostałe 5 procent przypadków, występuje, gdy układ odpornościowy niszczy komórki beta, hamując produkcję insuliny.

W nowym badaniu – ostatnio odnotowanym w badaniu – naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwecji odkryli, że na powierzchni komórek beta występują duże ilości receptorów witaminy A, zwanych GPRC5C.

„Kiedy odkryliśmy, że komórki insulinowe mają ekspresję receptora witaminy A na powierzchni komórki, uważamy, że ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego i jaki jest cel receptora na powierzchni komórki wchodzącego w interakcję z witaminą A, która pośredniczy w szybkiej reakcji na witaminę A”, mówi studiujący współautor Albert Salehi z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.

Na częściowe blokowanie receptorów witaminy A w komórkach beta myszy – eliminując zdolność witaminy A do wiązania się z tymi komórkami – zespół odkrył, że ich zdolność do wydzielania insuliny była zmniejszona w odpowiedzi na cukier.

Niedobór witaminy A może niszczyć komórki beta

Do ich badań, Salehi i współpracownicy również testowali komórki beta pochodzące od ludzi z cukrzycą typu 2 i bez niej.

Ponownie naukowcy częściowo zablokowali GPRC5C w tych komórkach beta. Gdy cukier został zastosowany do tych komórek, zespół odkrył, że ich zdolność do wydzielania insuliny zmniejszyła się o prawie 30 procent.

Ponieważ zaburzone wydzielanie insuliny jest główną przyczyną cukrzycy typu 2, naukowcy uważają, że to odkrycie wskazuje, że brak witaminy A – występującej w wątrobie, olejach rybnych i różnych owocach i warzywach – może odgrywać rolę w tej chorobie.

Co więcej, zespół odkrył, że brak witaminy A prowadzi do zmniejszenia zdolności komórek beta do powstrzymywania zapalenia, podczas gdy całkowity niedobór witaminy A powoduje śmierć komórek beta.

To odkrycie sugeruje, że niedobór witaminy A może również występować w cukrzycy typu 1, która jest spowodowana zniszczeniem komórek beta.

„W doświadczeniach na zwierzętach wiadomo, że nowonarodzone myszy potrzebują witaminy A do prawidłowego rozwoju komórek beta .. Najprawdopodobniej to samo dotyczy ludzi .. Dzieci muszą wchłaniać wystarczającą ilość witaminy A poprzez swoją dietę”, zauważa Salehi.

Związki skierowane na GPRC5C mogą prowadzić do nowych terapii cukrzycy

Podczas gdy te odkrycia wskazują, że witamina A może być korzystna dla cukrzycy, naukowcy podkreślają, że zwiększenie spożycia tej witaminy, szczególnie poprzez suplementy, może być zbyt ryzykowne.

Zauważają, że nadmiar witaminy A wiąże się z osteoporozą i innymi problemami zdrowotnymi. Jednakże, mówią oni, że jest mało prawdopodobne, aby można było uzyskać zbyt dużo witaminy A ze źródeł dietetycznych.

Nadal jednak zespół poszukuje małych cząsteczek lub peptydów, które mogą aktywować GPRC5C na powierzchni komórek beta, ale które nie powodują skutków ubocznych związanych z witaminą A.

Autorzy podsumowują:

„Obserwacje te podnoszą zatem ekscytującą możliwość, że czynniki ukierunkowane na GPRC5C mogą stanowić nowy środek terapeutyczny zwiększający funkcjonalną masę komórek beta, a także skromnie zwiększają wydzielanie insuliny.”

Dowiedz się, jak nowy zastrzyk biopolimeru może zapewnić tygodniową kontrolę nad poziomem glukozy.

Like this post? Please share to your friends: