Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne mikrogranulatów

Mikrogranulki to gorący trend w świecie żywności i żywienia. Ludzie, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i dobre samopoczucie poprzez odżywianie, zakradają mikrogranulki w koktajlach, układają je na kanapkach, mieszając w sałatki, a nawet hodując w domu.

Ta funkcja Centrum wiedzy jest częścią zbioru artykułów na temat korzyści zdrowotnych popularnych potraw. Zapewnia przełom w odżywianiu mikrogranulatów i dogłębne spojrzenie na ich możliwe korzyści zdrowotne.

W artykule przedstawiono również, w jaki sposób wprowadzić więcej mikrogranulatów do diety i jakie potencjalne ryzyko zdrowotne może spożywać mikrogranulki.

Czym są mikrogranulki?

kolendra

Mikrogranulki to sadzonki warzyw i ziół. Gdy ziarno ziela lub warzywa zaczyna rosnąć, uważa się je za kiełek. Gdy kiełek zaczyna rosnąć, roślina dla dzieci jest uważana za mikrogreen.

Kiełki i mikrogranulaty nie są jednym i tym samym. Kiełki są zwykle hodowane w wodzie i zbierane w ciągu 2-3 dni, podczas gdy mikrogranulki są uprawiane w glebie, wymagają światła słonecznego i są zbierane po 1-3 tygodniach wzrostu, gdy mają około 2 cale wysokości. Ziele dla dzieci uprawiane są przez dłuższy czas i zwykle są one około 3-4 cali wysokości, gdy są zbierane.

Smak mikrogranulatów zależy od rośliny, z której pochodzą. Może wahać się od łagodnego do pikantnego, pikantnego lub pieprzowego.

Mikrogranulki można wyhodować z dowolnego zioła lub warzywa. Niektóre z najczęściej używanych mikrogranulatów to:

 • kolendra
 • amarant
 • rukola
 • rzodkiewka
 • bazylia
 • buraki
 • brokuły
 • Jarmuż

Kiełki, takie jak kiełki fasoli, to kolejna popularna i zdrowa żywność, którą można hodować w domu. Kiełki są świeżo wykiełkowanymi nasionami, które są zbierane zanim ich liście się rozwiną, podczas gdy mikrogranulki mają liście.

Możliwe korzyści zdrowotne

różne mikrogranulki

Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, mikrogranulki są uważane za żywność funkcjonalną, pokarm promujący zdrowie lub zapobiegający chorobom.

Spożywanie wszelkiego rodzaju pokarmów roślinnych wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wielu schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca i wysokie ciśnienie krwi. Produkty oparte na roślinach również wspierają zdrową cerę, zwiększoną energię, mniejszą wagę i dłuższą oczekiwaną długość życia.

Dalsze badania dotyczące stosowania mikrogranulatów do leczenia lub zapobiegania określonym chorobom nie są jeszcze dostępne.

Wiele osób nie otrzymuje zalecanej ilości warzyw i owoców dziennie z wielu powodów, w tym dostępu, kosztów, wygody i preferencji smakowych. Mikrogranulki można łatwo hodować w domu na niewielkiej przestrzeni, przy niewielkich kosztach i zapewniać ogromny zwrot pod względem składników odżywczych.

Odżywianie

Dane naukowe dotyczące wartości odżywczej mikrogranulatów są ograniczone, ale badania wykazały, że mikrogranulki zawierają wyższe stężenie wielu składników odżywczych w porównaniu z dojrzałymi, w pełni rozwiniętymi warzywami lub ziołami.

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, warzywa zielone zawierają około 29 kalorii na 100 gramów.

Dalsze dane na temat składników odżywczych, takich jak węglowodany, białka i zawartość tłuszczu, nie zostały jeszcze zebrane. Jednak w kilku badaniach wykazano wysoki poziom składników odżywczych, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, które zawierają mikrogranulki. Mikrogranulki są również bogate w enzymy, które umożliwiają ich łatwiejsze trawienie.

Mikroskładniki zawarte w mikrogranulkach różnią się znacznie w zależności od rodzaju. Naukowcy z Wydziału Żywienia i Nauk o Żywności na Uniwersytecie Maryland badali łącznie 25 mikrogranulatów. Następujące mikrogranulki miały najwyższe stężenia czterech różnych witamin i karotenoidów:

 • czerwona kapusta
 • zielona rzodkiew japońska
 • kolendra
 • granat amarantowy

Na przykład, mikrogranulki kapusty czerwonej są bogate w witaminę C, ale mają niską zawartość witaminy E. Mikrogranzy z zielonej daikon rzodkiewki były bogate w witaminę E, ale o niskiej zawartości luteiny w porównaniu do kapusty, kolendry i amarantu.

Jak uprawiać mikrogranulki

Mikrogranulki są względnie łatwe w uprawie na małą skalę i mogą nawet dobrze się rozwijać w pomieszczeniach, jeśli dostępne jest światło słoneczne. Osoby chcące wyhodować własne mikrogreeny mogą wykonać następujące kroki, aby to zrobić:

 • Rozrzuć nasiona ponad cal ziemi doniczkowej w naczyniu do sadzenia lub tacę i przykryj kolejną cienką warstwą gleby.
 • Zamuruj glebę wodą i umieść w pobliżu źródła światła słonecznego lub światła.
 • Kontynuuj zamaczanie nasion codziennie, aby gleba była wilgotna.

Mikrogranulki będą gotowe do zbioru w ciągu 2-3 tygodni. Ludzie powinni upewnić się, że wycięli zielenie powyżej linii gleby i dobrze spłukać przed użyciem.

Kiełki są natomiast gotowe do konsumpcji w ciągu kilku dni.

Możesz kupić zestawy do powiększania microgreens online.

Porady dietetyczne

Microgreens może zwiększyć kolor, poprawić smak i dodać teksturę do każdego dania, jednocześnie zapewniając żywieniowy impuls.

Niektóre wskazówki dotyczące dodawania mikrogranulatów do posiłków obejmują:

 • używanie ich jako dodatku do sałatek i zup
 • wrzucenie małej garści do smoothie lub soku przed miksowaniem
 • używając ich jako dodatków do każdej głównej potrawy
 • umieszczanie mikrogranulatów na wierzchu lub pizzy po ugotowaniu
 • dodanie mikrogranulatów do omletu lub frittaty
 • zastąpienie sałaty mikrogranami na burger, kanapkę lub tacos

Ryzyka

Wzrost pędów bakterii był głównym problemem związanym z bezpieczeństwem żywności, a kilka ognisk odnotowano w mediach w ciągu ostatnich kilku lat. Rząd USA posunął się nawet tak daleko, że zalecił, aby ludzie nie konsumowali w ogóle kiełków.

Potencjał do wzrostu bakterii z mikrogranulkami jest znacznie mniejszy, ponieważ nie są one hodowane w wodzie. Ponadto, tylko liść i roślina są spożywane zamiast całego korzenia i nasion.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: