Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o udarze

Udary to ataki mózgowe. Występują, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje zablokowany. Udar to nagły przypadek medyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Udar to piąta najczęstsza przyczyna śmierci w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku prawie 800 000 osób ma udar. Odpowiada to około jednej osobie co 40 sekund.

W tym artykule wyjaśniono, dlaczego pojawiają się obrysy i jak są one traktowane, jak również bada się różne typy i kroki, jakie dana osoba może podjąć, aby zapobiec udarowi.

Szybkie fakty dotyczące udaru:

 • Podczas udaru mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu ani składników odżywczych, co powoduje śmierć komórek mózgu.
 • Udary muszą być diagnozowane i leczone tak szybko, jak to możliwe, aby zminimalizować uszkodzenie mózgu.
 • Leczenie zależy od rodzaju udaru.
 • Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania udarom jest utrzymanie zdrowego stylu życia i leczenie podstawowych chorób, które mogą być czynnikiem ryzyka.

Czym jest udar?

uderzenie

Udar występuje, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje przerwany lub zmniejszony. Kiedy tak się dzieje, mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu ani składników odżywczych, a komórki mózgowe zaczynają umierać.

W USA około 40 procent ludzi umierających na udar to mężczyźni, a 60 procent zgonów występuje u kobiet.

Według American Heart Association (AHA), w porównaniu z osobami rasy białej, Afroamerykanie mają prawie dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia udaru po raz pierwszy i znacznie większe ryzyko zgonu z powodu udaru.

Leczenie

Ponieważ udary niedokrwienne i krwotoczne mają różne przyczyny, oba wymagają różnych form leczenia.

Ważne jest nie tylko, aby typ udaru został szybko zdiagnozowany w celu zmniejszenia uszkodzeń mózgu, ale także dlatego, że leczenie odpowiednie dla jednego typu udaru może być szkodliwe podczas leczenia innego typu.

Udar niedokrwienny

Udary niedokrwienne są spowodowane zablokowaniem lub zwężeniem tętnic, a zatem leczenie skupia się na przywróceniu odpowiedniego przepływu krwi do mózgu.

Leczenie rozpoczyna się od leków, które rozkładają skrzepy i zapobiegają tworzeniu się innych. Można podać aspirynę, podobnie jak wstrzyknięcie tkankowego aktywatora plazminogenu (TPA). TPA jest bardzo skuteczny w rozpuszczaniu skrzepów, ale należy go wstrzyknąć w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia objawów udaru mózgu.

Procedury ratunkowe obejmują podawanie TPA bezpośrednio do tętnicy w mózgu lub stosowanie cewnika w celu fizycznego usunięcia skrzepu. Nadal trwają badania dotyczące korzyści płynących z tych procedur.

Istnieją inne procedury, które można wykonać w celu zmniejszenia ryzyka udarów lub TIA. Endarterektomia tętnicy szyjnej obejmuje chirurga otwierającego tętnicę szyjną i usuwającą ewentualną blokadę płytki nazębnej.

Alternatywnie, angioplastyka obejmuje chirurga pompującego mały balonik w zwężonej tętnicy przez cewnik, a następnie wkładania do otworu rurki siatkowej zwanej stentem. Zapobiega to ponownemu zwężeniu tętnicy.

Udar krwotoczny

Udary krwotoczne są spowodowane przez krew wyciekającą do mózgu, więc leczenie skupia się na kontrolowaniu krwawienia i zmniejszaniu nacisku na mózg.

Leczenie można rozpoczynać od leków podawanych w celu zmniejszenia ciśnienia w mózgu, kontroli ogólnego ciśnienia krwi, zapobiegania napadom padaczkowym i zapobiegania nagłemu skurczowi naczyń krwionośnych.

Jeśli pacjent przyjmuje rozcieńczające krew leki przeciwzakrzepowe lub leki przeciwpłytkowe, takie jak warfaryna lub klopidogrel, można im podawać leki przeciwdziałające skutkom leczenia lub transfuzji krwi w celu uzupełnienia utraty krwi.

Chirurgię można zastosować do naprawy wszelkich problemów związanych z naczyniami krwionośnymi, które doprowadziły lub mogą doprowadzić do udarów krwotocznych. Chirurdzy mogą umieszczać małe zaciski u podstawy tętniaka lub wypełniać je odłączalnymi cewkami, aby zatrzymać przepływ krwi i zapobiec rozerwaniu.

Jeśli krwotok jest spowodowany przez malformacje tętniczo-żylne (AVM), chirurgii można również użyć do ich usunięcia, jeśli nie są one zbyt duże i niezbyt głębokie w mózgu. AVM to splątane połączenia pomiędzy tętnicami i żyłami, które są słabsze i pękają łatwiej niż inne normalne naczynia krwionośne.

Rehabilitacja

Uderzenia to zmieniające życie wydarzenia, które mogą wpływać na osobę fizycznie i emocjonalnie. Po udarze udana regeneracja często wiąże się z konkretnymi terapiami i wsparciem, takimi jak:

 • Mowa: Pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z mówieniem lub rozumieniem mowy. Praktyka, relaksacja i zmiana stylu komunikacji mogą pomóc.
 • Fizjoterapia: może pomóc osobie w ponownym opanowaniu ruchu i koordynacji. Ważne jest, aby pozostać aktywnym, nawet jeśli na początku jest to trudne.
 • Terapia zajęciowa: Jest wykorzystywana, aby pomóc osobie w poprawie jej zdolności do wykonywania rutynowych codziennych czynności, takich jak kąpanie, gotowanie, ubieranie, jedzenie, czytanie i pisanie.
 • Grupy wsparcia: pomoc w rozwiązywaniu typowych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, która może wystąpić po udarze. Wielu uważa za przydatne dzielenie się wspólnymi doświadczeniami i wymianę informacji.
 • Wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny: osoby najbliższe powinny oferować praktyczne wsparcie i komfort po udarze. Udzielanie znajomym i rodzinie informacji o tym, co można zrobić, aby pomóc, jest bardzo ważne.
 • Rehabilitacja jest ważną i trwającą częścią leczenia. Dzięki odpowiedniej pomocy i wsparciu bliskich możliwa jest rehabilitacja do normalnej jakości życia, w zależności od ciężkości udaru.

  Zapobieganie

  Najlepszym sposobem zapobiegania udarowi jest rozwiązanie podstawowych przyczyn. Najlepiej osiągnąć to poprzez zmiany stylu życia, w tym:

  • jedzenie zdrowej diety
  • utrzymanie zdrowej wagi
  • ćwicząc regularnie
  • nie palić tytoniu
  • unikanie alkoholu lub picie umiarkowanie

  Jedzenie pożywnej diety oznacza obfitość owoców, warzyw i zdrowych pełnych ziaren, orzechów, nasion i roślin strączkowych.Pamiętaj, aby jeść małe lub żadne czerwone lub przetworzone mięso i ograniczyć spożycie cholesterolu i tłuszczów nasyconych. Zminimalizuj spożycie soli, aby utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

  Inne środki podjęte w celu zmniejszenia ryzyka udaru obejmują:

  • utrzymywanie ciśnienia krwi pod kontrolą
  • zarządzanie cukrzycą
  • leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

  Oprócz tych zmian w stylu życia, lekarz może pomóc zmniejszyć ryzyko przyszłych udarów niedokrwiennych poprzez przepisywanie leków przeciwzakrzepowych lub przeciwpłytkowych.

  Ponadto można również zastosować zabieg chirurgii tętniczej w celu zmniejszenia ryzyka powtarzających się udarów, a także niektórych innych opcji chirurgicznych, które są wciąż badane.

  Rodzaje

  Istnieją trzy główne rodzaje udarów:

  • Udar niedokrwienny: Jest to najczęstszy rodzaj udaru. Zakrzep zapobiega gromadzeniu się krwi i tlenu w mózgu.
  • Udar krwotoczny: Występuje, gdy osłabione naczynie krwionośne pęka i normalnie występuje w wyniku tętniaków lub malformacji tętniczo-żylnych (AVM).
  • Przejściowe ataki niedokrwienne (TIA): określane również jako mini-udar, występują po tym, jak przepływ krwi nie dotrze do części mózgu. Normalny przepływ krwi wznawia się po krótkim czasie, a objawy ustają.

  Przyczyny

  Różne rodzaje udarów mają różne przyczyny. Jednak udar mózgu częściej dotyka ludzi, jeśli mają następujące czynniki ryzyka:

  • mieć nadwagę
  • w wieku 55 lat lub starszych
  • wywiad osobisty lub rodzinny z udarem mózgu
  • nieaktywny tryb życia
  • skłonność do intensywnego picia, palenia lub używania nielegalnych narkotyków

  Udar niedokrwienny

  Ten rodzaj udaru jest spowodowany przez blokady lub zwężenie tętnic, które dostarczają krew do mózgu, powodując niedokrwienie. Niedokrwienie znacznie ogranicza przepływ krwi, który uszkadza komórki mózgowe.

  Te blokady są często spowodowane przez skrzepy krwi, które mogą tworzyć się w tętnicach mózgu. Mogą również wystąpić w innych naczyniach krwionośnych w ciele, zanim zostaną przetoczone przez krwioobieg i do węższych tętnic w mózgu.

  Złogi tłuszczowe w obrębie tętnic zwane płytką nazębną mogą powodować skrzepy powodujące niedokrwienie.

  Udar krwotoczny

  Udary krwotoczne są spowodowane przez tętnice w mózgu, które przepuszczają krew lub pękają.

  Przeniknięta krew wywiera nacisk na komórki mózgowe i uszkadza je. Zmniejsza również dopływ krwi, który może dotrzeć do tkanki mózgowej po krwotoku. Naczynia krwionośne mogą pękać i rozlewać krew do mózgu lub w pobliżu powierzchni mózgu, wysyłając krew w przestrzeń między mózgiem a czaszką.

  Zerwania mogą być spowodowane stanami, takimi jak nadciśnienie, uraz, leki rozrzedzające krew i tętniaki. Tętniaki są słabościami w ścianach naczyń krwionośnych.

  Krwotok śródmózgowy jest najczęstszym typem udaru krwotocznego i występuje, gdy tkanka mózgowa zostaje zalana krwią po tętnicy w pęknięciach mózgu.

  Krwotok podpajęczynówkowy jest drugim typem udaru krwotocznego i jest mniej powszechny. W tego typu udarze krwawienie występuje w obszarze między mózgiem a cienkimi tkankami, które go pokrywają.

  Przejściowy atak niedokrwienny (TIA)

  TIA różnią się od powyższych typów, ponieważ przepływ krwi do mózgu zostaje tylko krótko przerwany. TIA są podobne do udarów niedokrwiennych, ponieważ są często powodowane przez skrzepy krwi lub inne skrzepy.

  Powinny być uważane za nagłe przypadki medyczne, nawet jeśli zablokowanie tętnicy i jej objawy są tymczasowe. Służą one jako znaki ostrzegawcze dla przyszłych uderzeń i wskazują na częściowo zablokowane źródło tętnicy lub skrzepu w sercu.

  Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) ponad jedna trzecia osób, które doświadczają TIA, ma poważny udar w ciągu roku, jeśli nie otrzymała żadnego leczenia. Od 10 do 15 procent ludzi będzie miało poważny udar w ciągu 3 miesięcy od TIA.

  Objawy

  Objawy udaru często pojawiają się bez ostrzeżenia.

  Główne objawy udaru to:

  • zamieszanie, w tym kłopoty z mówieniem i rozumieniem
  • ból głowy, prawdopodobnie ze zmienioną świadomością lub wymiotami
  • drętwienie lub niemożność przesuwania części twarzy, ramienia lub nogi, szczególnie po jednej stronie ciała
  • problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach
  • kłopoty z chodzeniem, w tym zawroty głowy i brak koordynacji

  Udary mogą prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych. W zależności od tego, jak szybko zostanie ona zdiagnozowana i leczyć, dana osoba może doświadczyć czasowej lub stałej niepełnosprawności w następstwie udaru.

  Oprócz utrzymywania się problemów wymienionych powyżej, ludzie mogą również doświadczyć następujących problemów:

  • problemy z kontrolą pęcherza lub jelit
  • depresja
  • ból rąk i stóp, który pogarsza się wraz z ruchem i zmianami temperatury
  • paraliż lub osłabienie jednej lub obu stron ciała
  • kłopoty z kontrolowaniem lub wyrażaniem emocji

  Objawy są różne i mogą mieć różny stopień nasilenia.

  Akronim F.A.S.T. to sposób na zapamiętanie oznak udaru mózgu i może pomóc w rozpoznaniu początku udaru:

  • Opadanie twarzy: jeśli osoba próbuje się uśmiechnąć, czy jedna strona twarzy się opada?
  • Słabość ramienia: jeśli dana osoba próbuje unieść oba ramiona, czy jedno ramię dryfuje w dół?
  • Trudność mowy: jeśli osoba próbuje powtórzyć proste zdanie, czy ich mowa jest niewyraźna lub dziwna?
  • Czas zadzwonić pod 911: Jeśli którykolwiek z tych znaków jest przestrzegany, skontaktuj się ze służbami ratowniczymi.

  Im szybciej osoba z podejrzeniem udaru otrzyma pomoc lekarską, tym lepsze będą rokowania i tym mniej prawdopodobne będzie, że doznają trwałych uszkodzeń lub śmierci.

  Diagnoza

  Objawy udaru wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

  Udary pojawiają się szybko i często pojawiają się, zanim osoba będzie mogła je zobaczyć u lekarza w celu prawidłowej diagnozy.

  Aby osoba, która doznała udaru, aby uzyskać jak najlepszą diagnozę i leczenie, powinna być leczona w szpitalu w ciągu 3 godzin od pojawienia się pierwszych objawów.

  Istnieje kilka różnych rodzajów testów diagnostycznych, które lekarze mogą zastosować w celu określenia typu udaru mózgu:

  • Badanie fizykalne: lekarz zapyta o objawy i historię choroby. Mogą kontrolować ciśnienie krwi, słuchać tętnic szyjnych w szyi i badać naczynia krwionośne w tylnej części oczu, aby sprawdzić wskazania krzepnięcia.
  • Badania krwi: lekarz może wykonywać badania krwi, aby dowiedzieć się, jak szybko występują skrzepy, poziomy poszczególnych substancji we krwi, w tym czynniki krzepliwości krwi i czy występuje infekcja.
  • Badanie CT: seria zdjęć rentgenowskich może wykazać krwotoki, udary, guzy i inne stany w mózgu.
  • Skan MRI: fale radiowe i magnesy tworzą obraz mózgu w celu wykrycia uszkodzonej tkanki mózgowej.
  • USG szyjki: badanie ultrasonograficzne w celu sprawdzenia przepływu krwi w tętnicach szyjnych i sprawdzenia obecności blaszki miażdżycowej.
  • Angiogram mózgowy: barwniki są wstrzykiwane do naczyń krwionośnych mózgu, aby były widoczne pod rentgenem. Daje to szczegółowy obraz mózgu i naczyń krwionośnych w szyi.
  • Echokardiogram: tworzy szczegółowy obraz serca, aby sprawdzić, czy nie ma źródeł skrzepów, które mogły dotrzeć do mózgu, aby spowodować udar.

  Możliwe jest jedynie potwierdzenie rodzaju udaru, który ktoś miał, poprzez skanowanie mózgu w środowisku szpitalnym.

  Like this post? Please share to your friends: