Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dlaczego paznokcie stają się grube?

Posiadanie grubych paznokci jest brzydkim stanem, który może wpływać nie tylko na paznokcie, ale również na paznokcie. Grube paznokcie, jeśli nie są leczone, mogą się pogarszać i powodować ból.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn grubych paznokci. Jeśli są one znane, osoba może być w stanie zapobiec tworzeniu się grubych paznokci i leczyć je szybko, jeśli się rozwiną.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom, a także towarzyszącym objawom i możliwościom leczenia grubych paznokci u nóg.

Przegląd

Gruby paznokieć z białym grzybem.

Paznokcie i paznokcie działają jak silna bariera między tkanką miękką łożyska paznokcia pod nimi a otoczeniem poza nią.

Większość ludzi używa codziennie swoich paznokci, aby drapać swędzenie lub wykonywać czynności manualne, takie jak usuwanie pokrywek na słoikach lub butelkach.

W miarę starzenia się, ich paznokcie zaczynają się rozpadać lub mogą rozwinąć się stan, który powoduje tworzenie się grubych paznokci.

Chociaż istnieje wiele potencjalnych przyczyn występowania grubych paznokci, w paznokciach u stóp najczęstszą przyczyną jest zakażenie grzybicze.

Inne choroby, takie jak łuszczyca lub cukrzyca, mogą również powodować rozwój grubych paznokci.

Dokładna przyczyna grubych paznokci pomoże w podjęciu decyzji, czy dana osoba musi poprawić stan.

Objawy i wygląd

Grube paznokcie mogą pozostać niezauważone we wczesnych stadiach. Ale ponieważ paznokcie stają się coraz grubsze, dana osoba może zauważyć kilka objawów, w tym:

 • kruche, łatwe do złamania paznokcie
 • nieprzyjemny zapach z paznokcia
 • paznokcie unoszą się łatwo z łożyska paznokcia
 • cięcie lub przycinanie jest trudne
 • pęknięcie lub pęknięcie paznokcia występuje łatwo
 • brud lub inne zanieczyszczenia dostają się pod paznokcie
 • odczuwa się ból lub dyskomfort

Ponadto, ponieważ paznokcie palców stopniowo się zagęszczają, mogą się wydawać grube z pewnym łuszczeniem na powierzchni.

Często paznokcie przyjmują żółty, zielony lub brązowy odcień.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Istnieje wiele powodów, dla których paznokcie mogą gęstnieć. Wiele przyczyn dotyczy infekcji lub innych schorzeń związanych z zagęszczaniem paznokci.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

Infekcje grzybicze i drożdżakowe

Chemioterapia infekcji grzybiczej w paznokciach stóp.

Przede wszystkim infekcje grzybicze wpływają na paznokcie stóp u danej osoby.

Rodzaj grzybicy nazywany grzybicą paznokci jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania grubych paznokci.

Infekcje grzybicze często rosną w paznokciach stóp, ponieważ rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku. Łatwo się je rozprzestrzenia i może szybko rozwijać, powodując wiele opisanych powyżej objawów.

Aby uniknąć infekcji grzybiczych, ludzie powinni unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, zwłaszcza w szatniach i prysznicach, oraz utrzymując suchość obuwia.

Niektóre osoby są bardziej podatne na infekcje grzybicze niż inne. Niektóre z głównych przyczyn infekcji grzybiczych w paznokciach to:

 • stopa sportowca rozprzestrzenia się na łóżko paznokci
 • ciągła ekspozycja na mokre obszary
 • palenie
 • zwężone obuwie
 • osłabiony układ odpornościowy
 • schorzenia, takie jak łuszczyca, problemy z krążeniem oraz cukrzyca typu 1 i 2
 • uszkodzenie lub obok paznokcia

Zranienie

Paznokcie mogą zgęstnieć w wyniku nagłego lub powtarzającego się urazu lub urazu. Przeważnie dotyczy to osób uprawiających sport lub ćwiczących, takich jak piłkarze, biegacze i tancerze, ale także osoby o nieodpowiednich butach.

Często grube paznokcie z powodu kontuzji są mylone z infekcjami grzybiczymi.

Żółty zespół paznokci

Ta mniej powszechna przyczyna grubych paznokci dotyka paznokci i paznokci stóp. Stan sprawia, że ​​paznokcie stają się żółte i stają się zakrzywione i pogrubione.

Osoba z żółtym zespołem paznokci często doświadcza problemów oddechowych i obrzęków rąk i nóg z powodu gromadzenia się płynu wokół płuc i kończyn.

Chociaż lekarze nie znają dokładnej przyczyny żółtego zespołu paznokci, niektórzy uważają, że istnieje silny związek genetyczny.

Łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która zazwyczaj powoduje czerwone, łuskowate plamy na skórze. Łuszczyca paznokci często towarzyszy zaburzeniu skórnemu, dotykając zarówno paznokci jak i stóp.

Kiedy łuszczyca jest bezpośrednią przyczyną pogrubienia paznokci, osoba może rozwinąć grzbiety na paznokciach, a paznokcie mogą się rozluźnić i oddzielić od łożyska paznokcia.

Paronychia

Paronychia jest stanem skóry, który powoduje zaczerwienienie i obrzęk wokół paznokcia. Z biegiem czasu i wielu infekcji paznokcie i paznokcie u stóp mogą się gęstnieć. Osoba może zauważyć, że warstwy paznokcia zaczynają się odklejać.

Ludzie częściej rozwijają zanokcicę, często ssąc palce, zmywając naczynia i zbyt mocno przycinając paznokcie lub skórki.

Kilka zawodów jest również bardziej zagrożone rozwojem grubego paznokcia z powodu zanokcica. Te miejsca pracy obejmują:

 • zmywarki
 • barmani
 • pracownicy pralni
 • środki czyszczące
 • kucharze
 • pielęgniarki
 • ludzie, którzy łowią ryby

Starzenie się

Stopy osób starszych oznaki zgrubiałych paznokci po starzeniu.

Często, gdy osoba się starzeje, paznokcie na palcach zaczynają gęstnieć. Chociaż stan jest najbardziej powszechny na paznokciach u stóp, paznokcie mogą się również zagęścić.

Uważa się, że paznokcie gęstnieją, gdy ludzie się starzeją, ponieważ ciało nie jest w stanie odnowić się tak, jak było w młodszym wieku.

Nie można leczyć grubych paznokci i grzbietów, które tworzą się na paznokciu w wyniku starzenia. Można je lekko polerować, aby wygładzić ich wygląd.

Komplikacje

Gęste paznokcie są często objawem innej infekcji lub zaburzenia.

Grube paznokcie najprawdopodobniej nie spowodują dalszych powikłań, chociaż pozostawione bez leczenia będą się pogarszały, mogą powodować ból i mogą sprawić, że obuwie będzie niewygodne.

Powstaną jednak komplikacje z istniejących wcześniej warunków, które spowodowały grube paznokcie. Na przykład grube paznokcie mogą być dodatkowym powikłaniem nabytym przez osobę chorującą na cukrzycę.

Kiedy iść do lekarza

Ponieważ podłoże często powoduje grube paznokcie, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważy, że paznokcie lub paznokcie u rąk stają się pogrubione lub zmieniają kolor. Ktoś z chorobą podstawową, taką jak cukrzyca lub łuszczyca, może leczyć to już.

Ludzie, którzy doświadczają żółtych, pogrubionych paznokci, nie znając powodu, powinni porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że jest to tylko infekcja grzybicza i nic bardziej poważnego.

Diagnoza

Lekarz obejrzy historię medyczną danej osoby i zbada jej paznokcie. Jeśli ich grube paznokcie są spowodowane stanem podstawowym, lekarz może przepisać dalsze terapie, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

W przypadku osób z infekcjami grzybiczymi lekarz może wymagać wymazania pod paznokciem lub pobrania wycinka, aby sprawdzić wzrost grzyba. Ważne jest wczesne zdiagnozowanie infekcji grzybiczej, aby szybko ją ograniczyć.

Leczenie

Osoba stosująca się do maści stóp z dna i grubych paznokci.

Przyczyną grubego paznokcia będzie decydujący czynnik w leczeniu.

W przypadkach, w których starzenie się powoduje zagęszczanie paznokci u nóg, leczenie będzie najprawdopodobniej tak proste, jak polerowanie chropowatych powierzchni w celu wygładzenia ich.

W przypadkach łuszczycy, lekarz prawdopodobnie będzie starał się leczyć flarę dodatkowymi lekami na wynikłe zgrubienia paznokci.

Infekcje grzybicze najlepiej jest leczyć wcześnie i może wymagać kilku miesięcy leczenia, gdy paznokieć wyrasta. Niektóre typowe metody leczenia infekcji grzybiczych obejmują:

 • kremy lub maści na receptę
 • leki doustne
 • usunięcie gwoździa w celu leczenia podłoża paznokcia pod spodem
 • terapia laserowa

Paznokieć dotknięta łuszczycą może wymagać szczególnych terapii, które obejmują miejscowe sterydy lub zastrzyki, aby pomóc w gojeniu się paznokci.

Perspektywy

W przypadku pozostawienia bez leczenia grube paznokcie mogą z czasem ulec pogorszeniu. W niektórych przypadkach przyczyna zgrubienia może być łagodna, np. Starzenie. W innych przypadkach konieczne będzie leczenie w celu usunięcia podstawowej infekcji. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku zakażeń grzybiczych.

Ważne jest, aby zwrócić się o poradę lekarską i leczenie, gdy dana osoba zauważy pogrubienie lub odbarwienie paznokci.

PLMedBook