Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy w leczeniu astmy można stosować olejki eteryczne?

Astma jest długotrwałą chorobą płuc. Drogi oddechowe w płucach stają się zapalne i obrzęknięte, powodując zaciśnięcie dróg oddechowych. Utrudnia to przepływ powietrza i oddychanie.

Według American Lung Association prawie 26 milionów Amerykanów ma astmę, w tym ponad 7 milionów dzieci. Jest to trzecia najczęstsza przyczyna hospitalizacji wśród dzieci.

Obecnie nie ma lekarstwa na astmę, ale istnieje wiele planów leczenia, które mogą pomóc ludziom prowadzić normalne życie. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele leków na astmę, niektórzy ludzie wolą bardziej naturalne opcje leczenia.

Wiele osób szukających naturalnej i bardziej opłacalnej opcji leczenia zamieniło się w olejki eteryczne. W tym artykule przyjrzymy się zastosowaniu olejków eterycznych w leczeniu astmy, a także innych metod leczenia tej choroby.

Naturalne olejki eteryczne do astmy

Butelka oleju eukaliptusowego z kilkoma liśćmi.

Możliwości terapeutyczne olejków eterycznych nie są niczym nowym i mogą być pomocne dla niektórych osób chorych na astmę. Następujące oleje mają pewne dowody sugerujące korzyści zdrowotne dla osób chorych na astmę:

 • Mięta: Jedną z najczęstszych przyczyn ataków astmy jest ekspozycja na alergeny, które wyzwalają uwalnianie związku o nazwie histamina. Mięta pieprzowa może pomóc w powstrzymaniu uwalniania histaminy z organizmu. Substancja nazywana metanolem jest obecna w miętach i może łagodzić zatkane lub zatkane nosy, co może pomóc osobom z astmą lepiej oddychać.
 • Lawenda: Ten olejek eteryczny jest używany do wielu różnych rzeczy. Ma naturalne właściwości uspokajające i przeciwzapalne, które mogą pomóc osobom z astmą zwalczać stany zapalne.
 • Eukaliptus: Badania sugerują, że olej eukaliptusowy może mieć właściwości przeciwzapalne.
 • Olejek z drzewa herbacianego: Ten olejek pomaga w zmniejszaniu stanu zapalnego. W ten sposób olej z drzewa herbacianego może pomóc w zmniejszeniu reakcji alergicznej organizmu.
 • Roman rumianek: Kolejny olejek o właściwościach przeciwzapalnych. Może także pomóc części płuc zwanych oskrzeli zrelaksować się, a także zwolnić kaszel.

Używanie olejków eterycznych

Istnieją trzy powszechne sposoby, że ludzie z astmą mogą używać olejków eterycznych.

 • Aromatycznie: niektóre olejki eteryczne, takie jak lawenda i eukaliptus, mogą przynieść ulgę poprzez wdychanie. Rozpraszanie olejków eterycznych w powietrzu może również pomóc oczyścić powietrze i pozbyć się potencjalnych alergenów.
 • Miejscowo: Olejki eteryczne mogą być wchłaniane przez skórę. Ludzie powinni upewnić się, że prawidłowo badają oleje, ponieważ niektóre muszą być zmieszane ze sobą, aby uniknąć podrażnienia skóry.
 • Wewnętrznie: Niektóre olejki eteryczne są dostępne jako suplementy i mogą być stosowane wewnętrznie. Nie tylko olejki eteryczne są naturalnym sposobem leczenia objawów astmy, ale mogą również pomóc pacjentom uniknąć skutków ubocznych spowodowanych przez strzały alergiczne lub inne leki.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

Ludzie powinni zawsze zachować ostrożność podczas używania olejków eterycznych. Mogą nie być odpowiednie dla każdej osoby cierpiącej na astmę. Niektóre oleje mogą wydzielać silny zapach, który może wywoływać objawy i ataki astmy.

Olejki eteryczne nie są polecane osobom z astmą, które są bardzo wrażliwe na zapachy i których objawy są łatwo wywoływane przez nie.

Ludzie powinni upewnić się, że zapach nie powoduje problemu przed użyciem jakiegokolwiek olejku eterycznego. Niektóre olejki eteryczne mogą również podrażniać skórę, dlatego ludzie powinni najpierw przetestować kilka kropel na skórze.

Oleje powinny być zawsze rozcieńczone, ponieważ mogą powodować wysypki skórne w stanie czystym. Olejki eteryczne nie powinny być podawane dzieciom bez konsultacji z lekarzem. Mogą powodować podrażnienie skóry, a niektóre z nich zawierają silne składniki, które nie są przyjazne dla dzieci.

Chociaż niektóre osoby z astmą odniosły sukces dzięki olejkom eterycznym, nie zastępują opieki medycznej. Prowadzone są badania naukowe, ale nie ma niezbitych dowodów na to, że olejki eteryczne są niezawodną opcją leczenia.

Pacjenci z astmą powinni zażywać leki przepisane przez lekarza i poddawać się regularnym kontrolom. Jeśli ktoś doświadcza jakichkolwiek objawów astmy, które nie ustępują lub gorzej, powinny zgłosić się do lekarza. Nie ma lekarstwa na astmę i pozostawiona bez leczenia może być bardzo niebezpieczna.

Czym jest astma?

Kobieta ma problem z oddychaniem.

Astma utrudnia oddychanie, co może prowadzić do takich objawów, jak kaszel, świszczący oddech, duszność i ucisk w klatce piersiowej. Ta sekwencja zdarzeń jest określana jako zaostrzenie astmy lub atak astmy.

Nie wiadomo, co powoduje astmę, ale niektórzy ludzie są bardziej narażeni na rozwój choroby niż inni. Nierzadko zdarza się, że astma działa w rodzinach, a czynniki środowiskowe odgrywają pewną rolę.

Narażenie na kurz, chemikalia lub czynniki drażniące w miejscu pracy może zwiększyć ryzyko wystąpienia astmy. Uszkodzenia spowodowane infekcjami dróg oddechowych w okresie niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie, a także złe alergie mogą prowadzić do astmy.

Atak astmy może się zdarzyć w dowolnym czasie i dowolnym miejscu. Są jednak pewne sytuacje, w których ludzie są bardziej podatni na atak astmy. Powodują one następujące rodzaje astmy:

 • Astma indukowana wysiłkiem fizycznym
 • Astma zawodowa
 • Astma indukowana alergią

Narażenie na wszelkiego rodzaju czynniki drażniące może powodować reakcje alergiczne lub po prostu podrażnić drogi oddechowe, powodując atak astmy.

Inne metody leczenia astmy

Aby zdiagnozować astmę, lekarz przeprowadzi serię testów. Przeprowadzą kompletny fizyczny egzamin i uzyskają historię medyczną pacjenta. Inne możliwe testy do zdiagnozowania astmy obejmują:

 • Testy czynności płuc
 • Testowanie alergii
 • Testy obrazowania

Po tym, jak lekarz zdiagnozuje astmę, przepisze leki, które pomogą kontrolować problem. Istnieje kilka powszechnie przepisywanych leków, w tym:

 • Leki rozszerzające oskrzela: rozluźniają mięśnie wokół dróg oddechowych
 • Środki przeciwzapalne: Powszechnie określane jako kortykosteroidy lub steroidy, zmniejszają obrzęk i śluz wewnątrz dróg oddechowych
 • Antybiotyki: Mogą one leczyć ataki spowodowane infekcjami bakteryjnymi

Niektórzy ludzie mają dobrze kontrolowaną astmę, która nie powoduje wielu problemów. Inni mogą doświadczyć ataków, które mogą być poważne, a nawet zagrażać życiu. Leki na astmę nie leczą astmy, ale pomagają w łagodzeniu objawów. W związku z tym ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza.

Choć skuteczne, niektóre z tych leków mogą powodować nieprzyjemne efekty uboczne i mogą być kosztowne.

Zapobieganie pogorszeniu się astmy

Ludzie nie zawsze mogą zapobiegać astmie, ale są rzeczy, które mogą zrobić, aby nie pogorszyć się. Konieczne jest przestrzeganie zaleconego przez lekarza planu leczenia.

Kobieta używa inhalatora astmy.

Olejki Essentials mogą być pomocne w leczeniu, ale przed skorzystaniem z nich ludzie powinni zawsze skonsultować się z lekarzem. Nie są zalecane dla niektórych pacjentów, takich jak kobiety w ciąży.

Ludzie powinni również być na bieżąco z szczepieniami przeciwko grypie i zapaleniu płuc. Te choroby mogą powodować ataki. Ważne jest również identyfikowanie i unikanie rzeczy, które mogą wywoływać ataki astmy. Mogą to być niektóre produkty spożywcze, zwierzęta domowe i chemikalia.

Osoby z astmą, które zostały zatwierdzone do stosowania olejków eterycznych, mogą je wykorzystać do uzupełnienia obecnego leczenia. Mogą być pomocne w łagodzeniu niektórych objawów astmy, ale należy ich używać z rozwagą i wyjątkową ostrożnością.

Osoby z astmą powinny zawsze zwracać uwagę na ich oddech, aby nauczyć się rozpoznawać objawy ataku astmy. Jeśli dojdzie do ataku, należy go natychmiast traktować. Astma jest niebezpieczna, a szybka reakcja i leczenie mogą być różnicą między życiem a śmiercią.

Like this post? Please share to your friends: