Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy e-papierosy są bezpieczną alternatywą dla palenia?

Elektroniczny papieros to urządzenie zasilane bateryjnie, które wysyła dawki odparowanej nikotyny lub roztwory nie będące nikotynami, aby użytkownik mógł wdychać. Ma na celu zapewnienie podobnego uczucia do wdychania dymu tytoniowego, bez dymu.

Znane również jako e-papierosy, e-papierosy, elektroniczne systemy dostarczania nikotyny, papierosy z odparowalnikiem i pióra Vape, są sprzedawane jako sposób na zatrzymanie lub ograniczenie palenia.

E-papierosy są brane pod uwagę przez miliony ludzi na całym świecie odkąd pojawiły się na chińskim rynku w 2004 roku.

Do 2014 roku używało ich około 3,7 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych (USA), a 12,6 procent je wypróbowało. „Vaping” jest obecnie najpopularniejszą formą używania tytoniu wśród nastolatków w Stanach Zjednoczonych. Od 2011 do 2015 roku liczba osób używających e-papierosów wzrosła o 900 procent wśród uczniów szkół średnich.

Jednak coraz więcej badań sugeruje, że vaping może być niebezpieczne, aw 2016 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaczęła egzekwować przepisy dotyczące sprzedaży, marketingu i produkcji tych produktów.

Szybkie fakty dotyczące e-papierosów:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących e-papierosów. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • E-papierosy mają na celu podobne do papierosów, ale bez palenia tytoniu.
 • Są one sprzedawane jako pomoc w zmniejszeniu lub rzuceniu palenia, a niektóre osoby uważają je za pomocne.
 • Jednak badania pokazują, że mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.
 • Władze zdrowotne próbują zaostrzyć przepisy, aby zniechęcić młodych ludzi do korzystania z e-papierosów.

Czym są e-papierosy?

Vaping: Czy to naprawdę bezpieczniejsze niż palenie?

E-papieros to długa tuba, która zazwyczaj przypomina papierosa, cygaro, fajkę lub długopis. Większość z nich to wielokrotnego użytku, z wymiennymi wkładami wielokrotnego napełniania, ale niektóre są jednorazowe.

Pierwszy patent na „papierosy bezdymne, bez tytoniu” został zamówiony przez Herberta A. Gilberta w 1963 roku, ale obecne urządzenie pojawiły się dopiero w 2003 roku.

E-papieros, jaki znamy, został wynaleziony przez Hon Lik, chińskiego farmaceutę, pracującego dla Golden Dragon Holdings, obecnie znanego jako Ruyan. Firma rozpoczęła eksport na główne rynki w latach 2005-2006. Na rynku jest obecnie ponad 460 różnych marek.

Jak oni pracują

Większość e-papierosów ma:

 • ustnik lub wkład
 • element grzejny
 • ładowalna bateria
 • elektroniczne obwody

Gdy użytkownik zasysa ustnik, czujnik aktywuje element grzejny, który odparowuje smakowo-ciekły roztwór znajdujący się w ustniku. Osoba ta następnie „wymiotuje” lub wdycha roztwór aerozolowy.

Zawartość nikotyny waha się od zera do „ekstra-wysokiej” lub od 24 do 36 miligramów (mg) na mililitr (ml).

Ustnik to nabój przymocowany do końca rurki. Mała plastikowa miseczka w ustniku utrzymuje materiał absorbujący zanurzony w płynnym roztworze. Wkład może być albo uzupełniany, albo wymieniany na inny, wstępnie napełniony, w razie potrzeby.

Rozpylacz jest elementem grzewczym, który ogrzewa płyn, powodując jego odparowanie. Roztwór można następnie wdychać lub wdychać.

Bateria zasila element grzewczy. Zwykle jest to akumulator litowo-jonowy do wielokrotnego ładowania.

Czujnik aktywuje grzejnik, gdy użytkownik zasysa urządzenie. Dioda LED może pokazywać, kiedy jest aktywowana.

Roztwór, znany również jako e-ciecz lub e-sok, jest wytwarzany przez ekstrakcję nikotyny z tytoniu i mieszanie jej z zasadą, zwykle glikolem propylenowym i smakiem. Glikol propylenowy jest stosowany w inhalatorach, na przykład w astmie. Istnieje szeroki wybór smaków do wyboru, z nazwami takimi jak tradycyjne, arbuz, mentol i przepływ lawy.

Niektóre smaki, takie jak połączenie tytoniu i mentolu, starają się przypominać tradycyjne papierosy. Wiele z nich twierdzi, że naśladuje konkretne marki.

Korzyści

E-papierosy mogą być mniej niebezpieczne niż tytoń dla obecnych palaczy, ale mogą same w sobie stanowić zagrożenie.

E-papierosy twierdzą, że pomijają wiele zagrożeń dla zdrowia związanych z paleniem tytoniu i oferują zdrowszą alternatywę dla papierosów i innych konwencjonalnych form spożycia nikotyny.

Niektóre badania wykazały, że używanie e-papierosów może pomóc niektórym palaczom rzucić palenie.

Inni sugerują, że oferują „skromne” korzyści tym, którzy chcą rzucić palenie, ale „dobry potencjał” dla tych, którzy zmniejszają palenie.

Jednak urządzenie jest skierowane nie tylko do osób starszych, które chcą rzucić palenie, a chociaż e-papierosy mogą pomóc niektórym osobom rzucić palenie, istnieje coraz więcej dowodów na to, że w niektórych przypadkach vaping może być szkodliwe.

Wprowadzając na rynek aktywność jako chłodną i bezpieczną oraz oferując różnorodne smaki, producenci chętnie przyciągają nastolatków i nastolatków, którzy często uważają, że waporyzacja jest mniej niebezpieczna niż palenie.

Jednak niekoniecznie jest to prawda, a w 2016 r. Lekarz ogólny uznał używanie e-papierosów za „istotny problem zdrowia publicznego”.

Ryzyka

Oto 10 powodów, dla których władze są zainteresowane:

 1. Większość e-papierosów zawiera nikotynę, która uzależnia i wyzwala zmiany w mózgu nastolatka. Jest niebezpieczny podczas pregancy, ponieważ może wpływać na rozwój płodu.
 2. Aerozol zawiera rozpuszczalniki, środki smakowo-zapachowe i substancje toksyczne, które chirurg opisuje jako „szkodliwy” lub „potencjalnie szkodliwy”.
 3. E-papierosy eksponują płuca na różne substancje. Jednym z nich jest dicetyl, który może powodować „popcorn płuc”, ciężką i nieodwracalną chorobę płuc.
 4. Potencjalnie śmiertelne zatrucie jest skutkiem przypadkowego połknięcia i wdychania c-papierosa.
 5. Ludzie, którzy chcą rzucić palenie, przestaną stosować konwencjonalne i medycznie monitorowane metody robienia tego.
 6. Osoby, które używają lub używały e-papierosów, rzadziej rzucają palenie.
 7. Nastolatki, które używają e-papierosów częściej zaczynają używać również zwykłego tytoniu.
 8. Dalsze stosowanie nikotyny może sprawić, że inne leki, takie jak kokaina, będą przyjemniejsze.
 9. Aromaty, marketing i koncepcja, że ​​nie jest szkodliwa, skłaniają nastolatków do rozpoczęcia vaping. Istnieje obawa, że ​​zwiększa to szansę, że będą palić tradycyjne papierosy później.
 10. Palenie z drugiej ręki nie jest eliminowane przez vaping, ponieważ wapnowanie uwalnia emisje rakotwórcze.

Ponadto, eksperymentalne stosowanie materiałów Vaping może zwiększać ryzyko nastolatków. Narodowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków (NIDA) wskazuje na praktykę „kapania”, która polega na wdychaniu roztworów kapiących bezpośrednio na cewkę nagrzewnicy. Powody obejmują „wyprodukowanie silniejszego uderzenia w gardło”.

Na wynos

Nawet jeśli vaping może pomóc ludziom rzucić palenie, nie zostało to uznane za bezpieczne i skuteczne przez FDA i nie ma dowodów na to, że będzie działać w dłuższej perspektywie.

Według NIDA „Dotychczasowe badania sugerują, że e-papierosy mogą być mniej szkodliwe niż papierosy, gdy ludzie, którzy regularnie palą, zamieniają się w nich jako kompletny zamiennik”.

Dodają jednak, że „nikotyna w dowolnej postaci jest silnie uzależniająca.”

W raporcie Chirurga Generalnego wezwano do podjęcia działań mających na celu zmniejszenie ryzyka wapowania.

„Działania mogą obejmować włączenie e-papierosów do polityk zakazujących palenia, uniemożliwienie dostępu do e-papierosów przez młodzież, politykę cenową i podatkową, licencje detaliczne, regulację marketingu e-papierosów, która może przyciągnąć młodzież, oraz inicjatywy edukacyjne skierowane do młodzieży i młodych dorosłych.”

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA

W 2016 r. FDA wprowadziła e-papierosy zgodnie z tymi samymi zasadami, co produkty tytoniowe. Jednym z rezultatów jest to, że nabywcy muszą mieć co najmniej 18 lat.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zdecydowanie zaleca, aby minimalny wiek zakupu jakiegokolwiek wyrobu tytoniowego, w tym e-papierosów, wzrósł do 21 lat we wszystkich stanach.

Dziewięć państw zakazało już używania e-papierosów w tych samych miejscach, w których palenie nie jest dozwolone, a także coraz częściej wzywa się do surowszych przepisów.

E-papierosy są produktem tytoniowym i żadne użycie tytoniu nie jest bezpieczne. Dopóki nie będziemy wiedzieć więcej, prawdopodobnie najlepiej jest ich używać z rozwagą.

Like this post? Please share to your friends: