Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Marihuana nie rozładowuje stresu, ale tylko w niskich dawkach

Jednym z najczęstszych twierdzeń na temat konopi jest to, że łagodzi stres i pomaga się zrelaksować. Nowe badanie pokazuje, że może to być prawdą, ale tylko przy niższych dawkach. Wyniki są publikowane w.

Człowiek palenia marihuany

Przepisy dotyczące używania marihuany w celach leczniczych zmieniły się dramatycznie w ciągu ostatnich lat. Ponieważ jednak lek jest wysoce regulowaną substancją kategorii 1, trudno jest uzyskać pozwolenia na jego badanie.

Grupa naukowców z University of Illinois w Chicago (UIC) i University of Chicago w Illinois przeskoczyła przez odpowiednie pętle legislacyjne, aby zbadać wpływ tetrahydrokanabinolu (THC) – który jest głównym aktywnym składnikiem konopi – na stres.

Chcieli przetestować odwieczne powiedzenie, że marihuana pomaga ludziom zrelaksować się i może złagodzić stres. Chociaż wiele osób słyszało te twierdzenia, niewiele było badań naukowych w tej sprawie.

Emma Childs, profesor psychiatrii w UIC College of Medicine, mówi: „Bardzo niewiele opublikowanych badań dotyczyło wpływu THC na stres lub wpływ różnych poziomów THC na stres.”

Konopie indyjskie i odprężanie

Zespół z Chicago postanowił zbadać właściwości odprężania konopi w różnych dawkach. W sumie zbadano 42 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 40 lat. Wszyscy mieli pewne doświadczenia z konopiami indyjskimi, ale nie byli zwykłymi użytkownikami. Zostały podzielone na trzy grupy:

  • grupa o niskiej dawce, która otrzymała kapsułkę zawierającą 7,5 miligrama THC
  • grupa o umiarkowanej dawce, która otrzymała kapsułkę zawierającą 12,5 miligrama THC
  • grupa placebo, która otrzymała kapsułkę nie zawierającą THC

Chociaż trudno jest zrównoważyć spożyciu marihuany z wędzoną pochodną konopi indyjskich, prof. Childs mówi: „Dawki stosowane w badaniu dają efekty, które są równoważne tylko kilku zaciągnięciom papierosów z konopi indyjskich”. Dalej wyjaśnia wyjaśnienia dotyczące dawek, mówiąc: „Nie chcieliśmy uwzględniać znacznie większej dawki, ponieważ chcieliśmy uniknąć potencjalnych działań niepożądanych lub skutków sercowo-naczyniowych, które mogą wynikać z wyższych dawek THC.”

Ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzieli, jakie dawki zostały podane osobom.

Każdy uczestnik wziął udział w dwóch 4-godzinnych sesjach, które trwały 5 dni. Wzięli kapsułkę, a następnie zrelaksowali się przez 2 godziny, pozwalając jej wejść do krwioobiegu.

W pierwszej sesji uczestnicy musieli poświęcić 10 minut na przygotowanie się do pozorowanej rozmowy kwalifikacyjnej. Następnie odbył pięciominutowy wywiad z asystentami laboratoryjnymi, którzy nie oferowali pozytywnej opinii werbalnej lub ustnej. Następnie poproszono ich o wykonanie trudnego zadania matematycznego przez 5 minut – zadanie, które, zdaniem prof. Childsa, „bardzo niezawodnie wywołuje stres”.

Podczas drugiej wizyty uczestników w laboratorium poproszono ich o omówienie swojego ulubionego filmu lub książki przez 5 minut, a następnie grę w pasjansa przez kolejne 5 minut.

Na początku, w trakcie i po obu zestawach zadań uczestnicy byli proszeni o ocenę swoich poziomów stresu i uczuć związanych z zadaniem. Ponadto podczas testów mierzono częstość akcji serca, ciśnienie krwi i poziomy kortyzolu (kluczowego hormonu stresu).

THC i reakcja na stres

Zgodnie z przewidywaniami, ci, którzy otrzymali niską dawkę THC odnotowali mniejszy stres po badaniu psychospołecznym niż ci, którym podano placebo. Również ich poziom stresu spadł szybciej po teście.

Jednak ci otrzymujący wyższą dawkę THC zgłaszali bardziej negatywny nastrój przed i podczas zadania. Wcześniej byli bardziej skłonni ocenić zadanie psychospołeczne jako „wymagające” lub „zagrażające”.

Ponadto grupa o umiarkowanej dawce zatrzymała się bardziej podczas wywiadu próbnego niż grupa placebo.

We wszystkich trzech grupach nie stwierdzono istotnych różnic mierzonych ciśnieniem krwi, poziomem kortyzolu lub częstością akcji serca przed wykonaniem zadania, ani podczas jego wykonywania, ani później.

„Nasze odkrycia zapewniają poparcie dla powszechnego twierdzenia, że ​​konopie indyjskie są stosowane w celu zmniejszenia stresu i złagodzenia napięcia i lęku.

Jednocześnie nasze odkrycie, że uczestnicy w wyższej grupie THC zgłaszali niewielkie, ale znaczące wzrosty lęku i negatywnego nastroju podczas całego testu, popiera pogląd, że THC może również przynieść odwrotny efekt. „

Prof. Emma Childs

Chociaż badania prowadzone są na stosunkowo niewielką skalę, odkrycia są ważne, ponieważ zaczynają wypełniać luki w naszej wiedzy. Ze względu na przeszkody regulacyjne, badanie skutków marihuany jest trudne. Jednocześnie wzrasta użycie marihuany leczniczej, dzięki czemu badania stają się jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek.

Przy takim badaniu zawsze pozostaje nam więcej pytań niż odpowiedzi. Czy wyniki byłyby takie same, gdyby badania zwerbowały ludzi, którzy regularnie palili marihuanę, lub ludzi, którzy nigdy nie próbowali marihuany? W jaki sposób wyższa dawka THC wpłynęła na wyniki? Czy wdychanie, a nie połykanie go powoduje znaczącą różnicę? Interesujące byłoby również wiedzieć, czy ten sam efekt można zaobserwować w innych typach stresujących zadań, takich jak prowadzenie samochodu.

Jak zawsze, więcej badań zwiększy nasze zrozumienie, a także potwierdzi lub odrzuci te odkrycia.

Dowiedz się, jak miejscowe kanabinoidy mogą pomóc w leczeniu chorób skóry.

Like this post? Please share to your friends: