Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy ocet jabłkowy jest dobry czy zły na biegunkę?

Ocet jabłkowy stał się popularny jako naturalny środek na różne dolegliwości. Czy może wywoływać biegunkę, czy może być stosowany w leczeniu?

Ocet jabłkowy można wykorzystać do gotowania, jako pigułkę lub w połączeniu z wodą. Ponieważ jest bardzo kwaśny, może powodować dolegliwości żołądkowe lub problemy trawienne. Jest to jednak mało prawdopodobne, chyba że osoba wypije znaczną ilość nierozcieńczonego octu.

Badania octu jabłkowego są ograniczone, ale u niektórych osób występują niepożądane działania niepożądane. Oprócz biegunki skutki te obejmują uszkodzenie szkliwa zębów i problemy żołądkowe u osób z cukrzycą.

Czy ocet jabłkowy wywołuje biegunkę?

Ocet jabłkowy w szklance

Ocet jabłkowy wytwarza się poprzez fermentację cukru w ​​jabłkach. Proces fermentacji tworzy kwas octowy, kluczową część octu, która sprawia, że ​​jest kwaśny. Niektóre osoby mogą uznać, że kwaśne lub pikantne potrawy mogą powodować rozstrój żołądka, zgagę lub biegunkę.

Infekcje takie jak zatrucie pokarmowe są częstymi przyczynami biegunki. Alergie pokarmowe lub niektóre schorzenia, takie jak celiakia lub zespół jelita drażliwego, mogą również powodować biegunkę.

Czy może leczyć biegunkę?

Badania wykazały, że ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne i może niszczyć bakterie, które mogą powodować zatrucia pokarmowe i są odpowiedzialne za wiele przypadków biegunki.

Jednak ocet jabłkowy może również niszczyć niektóre rodzaje bakterii w jelitach, które są dobre dla trawienia. Może to drażnić jelita i prowadzić do biegunki.

Badania te przeprowadzono w laboratorium, z octem jabłkowym nakładanym bezpośrednio na bakterie, więc wyniki prawdopodobnie będą różne u ludzi.

Istnieją również pewne dowody na to, że ocet jabłkowy opóźnia opróżnianie żołądka. Jeśli dana osoba ma biegunkę, ocet jabłkowy może spowolnić proces trawienia, co może spowodować stwardnienie stolca przed wyrzuceniem.

Konieczne są dalsze badania nad możliwymi korzyściami octu jabłkowego, ponieważ nie jest jasne, czy można go bezpiecznie stosować w leczeniu biegunki.

Inne efekty uboczne octu jabłkowego

Ocet jabłkowy jest bardzo kwaśny i nie należy go pić nierozcieńczony. Zamiast tego dodaj kilka łyżeczek octu do szklanki wody.

Picie nierozcieńczonego octu jabłkowego w dłuższym okresie może spowodować erozję szkliwa zębów, który jest ochronną warstwą pokrywającą zęby. Płukanie zębów wodą po wypiciu octu jabłkowego może pomóc w ograniczeniu potencjalnego uszkodzenia szkliwa.

Osobom z cukrzycą i gastroparezą zaleca się unikanie octu jabłkowego. Gastropareza jest zaburzeniem, które zatrzymuje żołądek opróżniający jego zawartość do jelit tak szybko, jak powinien.

Ocet jabłkowy może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami na receptę. Jeśli osoba zażywa leki, może skonsultować się z lekarzem przed użyciem octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy jest dostępny w postaci tabletek od wielu sprzedawców internetowych, ale produkty te nie są regulowane w taki sam sposób jak produkty dostępne w drogeriach. Tabletki octu jabłkowego mogą mieć różną siłę lub kwasowość, dlatego osoba powinna zachować ostrożność przy ich zakupie.

Inne sposoby leczenia biegunki

starszy mężczyzna odlewania i wody pitnej na kuchennym stole

Biegunka zwykle ustępuje bez leczenia, ale może trwać od 2 do 4 dni u dorosłych. W tym czasie konieczne jest picie dużej ilości płynów, ponieważ biegunka może powodować odwodnienie.

Osoba powinna jeść, gdy czuje się na to stać, i zacząć od słodkich pokarmów, takich jak banany lub ryż.

Inne objawy biegunki to skurcze żołądka i wysoka temperatura. Osoba może przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, w celu leczenia tych objawów.

Dostępne są leki na biegunkę, które zmniejszają długość i nasilenie objawów, ale nie mogą całkowicie powstrzymać biegunki.

Dostępne są dostępne bez recepty roztwory do rehydracji w celu leczenia odwodnienia wywołanego biegunką. Składają się z cukru, soli i minerałów, które można rozpuścić w wodzie. Te zabiegi zwykle nie są odpowiednie dla małych dzieci.

Niemowlętom można bardzo szybko odwodnić, dlatego należy im regularnie podawać małe łyki wody. Jeśli wykazują oznaki odwodnienia, takie jak nie wystarczająco często sika, mogą potrzebować pomocy medycznej.

Osoba powinna zwrócić się o pomoc lekarską, jeżeli:

  • mieć biegunkę dłużej niż 5 dni
  • nie chcę jeść i tracą na wadze
  • często czuję się bardzo chory lub wymiotuje
  • mają krew w kupie albo ciemną i śmierdzącą kupę
  • ostatnio byli w szpitalu

Biegunka jest zwykle spowodowana infekcją, co oznacza, że ​​może rozprzestrzeniać się na inne osoby. Aby uniknąć zakażenia, dana osoba może:

  • dokładnie umyć ręce po skorzystaniu z łazienki
  • utrzymuj toaletę w czystości,
  • zmyć zabrudzoną pościel lub ręczniki w wysokiej temperaturze
  • unikać dzielenia się sztućcami

Na wynos

Ocet jabłkowy nie jest lekiem, więc nie ma oficjalnej porady, jak go zażywać. Jednak dla większości ludzi bezpieczne jest spożywanie od 1 do 2 łyżeczek octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie.

Jeśli dana osoba ma jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne ocet jabłkowy, w tym biegunkę, najlepiej przestać brać ocet jabłkowy i porozmawiać z lekarzem.

Konieczne są dalsze badania octu jabłkowego, ponieważ potencjalne korzyści zdrowotne i potencjalne zagrożenia nie są obecnie jasne. Biegunkę można zazwyczaj leczyć w domu z odpoczynkiem i dużą ilością płynów.

PLMedBook