Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ekstrakt z pestek winogron zabija komórki rakowe w laboratorium

Zespół naukowców z USA i Chin odkrył, że ekstrakt z pestek winogron zabija komórki białaczki laboratoryjnej, czyniąc je substancjami wywołującymi emocje, co pokazuje potencjalną wartość naturalnych związków w leczeniu raka.

Badanie to było dziełem głównego autora, dr Xianglin Shi, profesora w Graduate Center for Toxicology na University of Kentucky i współpracowników i jest opublikowane w Internecie w wydaniu 1 stycznia 2009 roku Clinical Cancer Research, czasopisma American Association for CancerResearch.

Wiele badań wykazało już, że spożywanie owoców i warzyw pomaga zapobiegać nowotworom i że jest to prawdopodobnie spowodowane obecnością proantocyjanidyn. Shi i jego współpracownicy badali już tę rodzinę związków przeciwutleniających w skórce jabłek i odkryli, że wyzwala ona komórki rakowe komórek śmierci, ale nie komórki nierakowe.

Badania nad ekstraktem z pestek winogron sugerują również, że zmniejsza on guzy piersi u szczurów i guzów skóry u myszy, i jest aktywny w szeregu laboratoryjnych linii komórkowych raka (takich jak komórki raka skóry, piersi, okrężnicy, płuc, żołądka i prostaty), ale do tej pory nikt nie badał jego wpływu na bloodcancerów.

Shi i współpracownicy używali dostępnego w handlu ekstraktu z pestek winogron i eksponowanych komórek białaczki na różne stężenia ekstraktu przez 12 i 24 godziny, a także przyglądali się temu, co się stało, gdy komórki białaczki eksponowano na 50 μg / ml ekstraktu w różnych przedziałach czasowych.

Wyniki wykazały, że ekspozycja na ekstrakt z pestek winogron powodowała zależne od dawki i czasu zwiększenie apoptozy komórek rakowych. Odkryli również, że ekstrakt nie wpływa na prawidłowe komórki, ale nie byli oni w stanie określić, dlaczego.

„Jest to naturalny związek, który wydaje się mieć stosunkowo ważne właściwości” – powiedział Shi.

Razem z kolegami zbadali mechanizmy leżące u podstaw, dzięki którym ekstrakt z pestek winogron spowodował samobójstwo komórek białaczki. Stwierdzili, że ekstrakt miał silny wpływ na aktywację JNK, co doprowadziło do podwyższenia poziomu Cip / p21 (inhibitor CDK, który kontroluje cykl komórkowy).

Dwukrotnie sprawdzili swoje odkrycie, pokazując, że ekstrakt z pestek winogron nie działał, gdy był używany z czynnikiem, który blokował JNK: było to podejście apharmacologiczne. I stosując podejście genetyczne, pokazali, że wyciszanie genu JNK również wyłączało zdolność do apoptozy ekstraktu z pestek winogron.

Shi powiedział prasie, że:

„Wyniki te mogą mieć wpływ na włączenie czynników, takich jak ekstrakt z pestek winogron, w profilaktykę lub leczenie nieprawidłowych warunków hematologicznych i prawdopodobnie innych nowotworów.”

„To, czego wszyscy szukają, to środek, który ma wpływ na komórki rakowe, ale pozostawia normalne komórki w spokoju, a to pokazuje, że ekstrakt z pestek winogron pasuje do tej kategorii” – dodał.

Shi powiedział, że te odkrycia są niewystarczające, aby uzasadnić doradzanie ludziom, aby zaczęli jeść dużo winogron, pestek winogron lub skórki winogron w nadziei, że unikną raka. Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć na pewno, że ekstrakt z pestek winogron ma taki efekt, mimo że wyniki są obiecujące, powiedział.

Zabijanie komórek nowotworowych w probówce to nie to samo co leczenie nowotworów u żywych osobników.

W Stanach Zjednoczonych rak hematologiczny, taki jak białaczka, chłoniak i szpiczak, stanowił ponad 118 000 nowych przypadków i blisko 54 000 zgonów w 2006 roku.

„Wywołanie apoptozy w komórkach ludzkiej białaczki przez ekstrakt z pestek winogron następuje poprzez aktywację c-Jun NH2-TerminalKinase.”
Ning Gao, Amit Budhraja, Senping Cheng, Hua Yao, Zhuo Zhang i Xianglin Shi
Clin Cancer Res Vol 15, Issue 1, strony 140-149, Opublikowano 1 stycznia 2009
doi: 10,1158 / 1078-0432.CCR-08-1447

Kliknij tutaj, aby uzyskać Abstrakt.

Źródła: streszczenie czasopisma, American Association for Cancer Research.

Napisane przez: Catharine Paddock, PhD

Like this post? Please share to your friends: