Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: [email protected]

Konopie ‚Dabbing’ mogą uwalniać toksyny rakowe

Naukowcy przeanalizowali skład chemiczny oparów uwalnianych przez olej butanowy – wyciąg z konopi powszechnie używany w „myciu” lub odparowywaniu – i wykryto substancje rakotwórcze.

olej z konopi indyjskich

W świetle zalegalizowania konopi w kilku stanach w Ameryce coraz więcej osób korzysta z marihuany rekreacyjnie.

Praktyka „dabbingu” również zyskała popularność; użytkownicy uważają, że tarcie jest bezpieczniejsze i zapewnia im „czystsze wyżyny”. Podczas tarcia konsumenci umieszczają niewielką ilość lub „odrobinę” skoncentrowanej konopi na gorącej powierzchni (zazwyczaj gwóźdź) i wdychają powstałą parę.

Podczas gdy wycieranie ekstraktu konopi jest postrzegane jako mniej szkodliwe niż palenie, nowe badania sugerują, że praktyka naraża użytkowników na różne toksyny rakotwórcze.

Naukowcy – kierowani przez dr. Roberta Strongina, profesora chemii organicznej na Portland State University w Oregonie – zbadali skład pary produkowanej przez butanowy olej haszyszowy.

Butan hash oil to ekstrakt z konopi typowo stosowany do mycia. Ekstrakt jest wytwarzany przy użyciu rozpuszczalnika butanowego w celu ekstrakcji tetrahydrokanabinolu (THC) z liści konopi i kwiatów.

Badanie koncentrowało się na chemii terpenów lub olejków, które nadają konopie indyjskie wyjątkowy zapach. Terpeny są wszechobecne; występują naturalnie w roślinach, przyprawach i jedzeniu, ale można je również znaleźć w kosmetykach i środkach farmaceutycznych, ze względu na ich działanie terapeutyczne.

Chociaż „ogólnie uznane za bezpieczne” przez Food and Drug Administration (FDA), terpeny mogą radykalnie zwiększyć psychoaktywny efekt konopi indyjskich w zjawisku znanym jako „efekt entourage”.

To – wraz z powszechną obecnością terpenów i faktem, że zostały one ostatnio dodane do elektronicznych papierosów (e-papierosów) – skłoniło badaczy do przyjrzenia się im bliżej.

Pierwszym autorem nowego badania jest Jiries Meehan-Atrash z Portland State University, a wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie.

Znaleziono chemikalia powodujące raka

Dr Strongin i jego zespół symulowali warunki odrywania w swoim laboratorium. Monitorowali terpeny pochodne konopi, mirten, limonen, linalool i Fire OG.

Naukowcy zidentyfikowali substancje chemiczne i ocenili ich poziomy za pomocą spektroskopii jądrowego rezonansu magnetycznego (NMR). Dodatkowo pobierali i analizowali parowanie przy użyciu innych form spektrometrii.

W doświadczeniach uzyskano wysoki poziom benzenu, który jest znanym czynnikiem rakotwórczym, oraz metakroleiną, która jest trującym środkiem drażniącym.

Metacrolein, jak piszą autorzy, jest strukturalnie bardzo podobny do innego drażniącego płuc i „zanieczyszczenia powietrza o dużym znaczeniu” zwanego akroleiną. Akroleina jest również czynnikiem rakotwórczym dla ludzi.

Chociaż nie ustalono jeszcze bezpiecznego poziomu metakroleiny w środowisku, benzen był intensywnie badany i wiadomo, co jest bezpieczne, a co nie.

„Chociaż benzen jest wszechobecnym zanieczyszczeniem”, piszą autorzy, „stężenia benzenu występujące w powierzchniowych terpenach przy najwyższych temperaturach są dużo większe niż w otaczającym powietrzu”.

Naukowcy komentują znaczenie swoich odkryć, mówiąc: „Biorąc pod uwagę powszechną legalizację marihuany w [Stanach Zjednoczonych], konieczne jest zbadanie pełnej toksykologii jej spożycia, aby kierować przyszłą polityką.”

„Wyniki […] wyraźnie wskazują, że mycie, choć uważane za formę parowania, może w rzeczywistości dostarczać znaczne ilości toksycznych produktów rozkładu.”

Dodatkowo, „trudność, jaką użytkownicy znajdują w kontrolowaniu temperatury paznokci naraża […] użytkowników na ryzyko”, ostrzegają autorzy.

„Badania te mają również znaczący wpływ na aromatyzowane produkty e-papierosów ze względu na szerokie stosowanie terpenów jako środków aromatyzujących” – dodają.

W przyszłości naukowcy planują dalsze zbadanie, w jaki sposób terpeny i substancje podobne do terpenów przyczyniają się do toksyczności e-papierosów.

Like this post? Please share to your friends: