Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Blister krwi w jamie ustnej: zdjęcia i leczenie

Blistry krwi w jamie ustnej mogą być brzydkie i niewygodne. Przez większość czasu blistry z krwi ustnej są wynikiem przypadkowego uszkodzenia tkanek w jamie ustnej.

Blistry krwi mogą mieć jednak inne przyczyny, szczególnie jeśli występują często lub nie leczą się. Istnieją kroki, które osoba z pęcherzami krwi w jamie ustnej może podjąć, aby złagodzić objawy i promować gojenie.

Co to jest blister w jamie ustnej?

Blister do krwi to podniesiony obszar skóry lub ból w jamie ustnej wypełnionej krwią i innym płynem. Wiele pęcherzyków krwi w jamie ustnej zdarza się, gdy naczynia krwionośne tuż pod skórą pękają.

Krew z naczynia krwionośnego zostaje uwięziona pod skórą, powodując tworzenie się pęcherzyka krwi.

Przyczyny

Blister krwi w jamie ustnej spowodowany krwotokiem angina bullosa. Image credit: Angus Johnson, (2013, 1 maja)

Wiele doustnych blistrów krwi nie ma znanej przyczyny i pojawiają się w jamie ustnej spontanicznie. Inne blistry krwi w jamie ustnej mają dość nieszkodliwe przyczyny, w tym:

 • przypadkowe gryzienie lub poparzenie wargi lub policzka
 • naprężenie
 • Reakcja alergiczna
 • angina bullosa hemorrhagica
 • źle dopasowane protezy
 • szelki na zębach

Angina bullosa hemorrhagica to zaburzenie, które powoduje powstawanie spontanicznych pęcherzyków we krwi. Nie jest to szkodliwy stan, chyba że duży blister blokuje drogi oddechowe.

Niektóre pęcherze krwi są wynikiem poważniejszych przyczyn. Obejmują one:

 • niewydolność nerek
 • doustna opryszczka
 • rak jamy ustnej
 • nadużywanie alkoholu
 • mała liczba płytek krwi
 • cukrzyca
 • niedobory witamin

Objawy

Wiele pęcherzyków krwi w jamie ustnej nie ma objawów poza blistrem. Niektórzy ludzie odczuwają łagodny ból i pieczenie w miejscu blisteru i wokół niego.

Objawy blistra krwi w jamie ustnej ustępują zwykle, gdy pęcherzyk zniknie. Ludzie mogą doświadczać innych objawów w zależności od przyczyny.

Kiedy iść do lekarza

Blister krwi na języku. Image credit: Das Kleinhirn, (2013, 23 kwietnia)

Większość pęcherzyków krwi w jamie ustnej nie wymaga opieki lekarskiej. Jednak ludzie mogą potrzebować pomocy medycznej w następujących przypadkach:

 • często powtarzające się pęcherze krwi
 • pęcherze krwi, które się nie goją
 • bardzo duże pęcherze krwi
 • pęcherze krwi, które zapobiegają jedzeniu lub piciu
 • pęcherze krwi, które pojawiają się na ustach
 • pęcherze krwi ze źle dopasowanych protez lub aparatów ortodontycznych

Jeśli dana osoba ma protezy lub aparaty ortodontyczne, które powodują pęcherze krwi, ich dentysta może być w stanie wyregulować urządzenie, aby nie powodowało więcej problemów.

Środki zaradcze i leczenie

Większość pęcherzyków krwi w jamie ustnej może być leczona przy pomocy domowych środków. Ludzie z pęcherzami krwi w jamie ustnej mogą spróbować następujących rzeczy:

lód

Oblodzenie blistra krwi w jamie ustnej może pomóc w złagodzeniu stanu zapalnego, a nawet w zapobieganiu powstawania pęcherzyków, jeśli lód zostanie zastosowany natychmiast po urazie.

Aby użyć lodu na blistrze w jamie ustnej, osoba powinna trzymać kostkę lodu bezpośrednio na blistrze nawet do 10 minut kilka razy dziennie. Osoba może również użyć lekkiego nacisku, aby powstrzymać krwawienie. W ten sam sposób można również zastosować aromatyzowany zamrożony popsicle.

Plastry ogórka

Ogórki zawierają krzemionkę, substancję chemiczną, która może być korzystna dla regeneracji skóry i gojenia. Aby użyć ogórka na blistrze krwi, osoba może przytrzymać mały plaster zimnego ogórka na dotkniętym obszarze kilka razy dziennie, aż blister goi się.

Osoba z ustnym krwawym pęcherzykiem może również pić wodę z ogórka, aby pomóc w gojeniu.

Witch hazel

Witch hazel jest pełen ściągających się tanin, które działają w celu zmniejszenia bólu i wysuszenia pęcherzy. Niektóre badania pokazują, że oczar wirginijski może nawet zmniejszyć stan zapalny.

Aby użyć oczaru wirginijskiego na blistrze krwi w jamie ustnej, osoba powinna namoczyć waciki w oczarach i przetrzeć wymazówkę na blistrze.

Usta powinny być otwarte przez kilka minut, aby czas wyschnięcia orzecha czarownic był suchy. Można to powtarzać kilka razy dziennie, aż pęcherzyk się zagoi.

U niektórych osób mogą wystąpić łagodne reakcje alergiczne na oczar wirginijski. Leszczyna oczarowa może być najpierw przetarta na małym, niewrażliwym obszarze, aby przetestować alergię. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpią działania niepożądane, zazwyczaj można bezpiecznie używać oczaru wirginijskiego.

Kurkuma

Kurkuma to popularna przyprawa, szczególnie w curry. Medycyna ajurwedyjska, która jest formą medycyny ludowej występującą głównie w Azji Południowej, często stosuje kurkumę w leczeniu bólu i stanów zapalnych.

Niestety, badania wykazały niewiele dowodów na poparcie stosowania kurkumy jako środka przeciwbólowego lub przeciwzapalnego. Jednak istnieją niepotwierdzone dowody na to, że jest on przydatny w przypadku tych objawów.

Aby użyć tego leku na blistrze z krwią doustną, łyżeczkę kurkumy można zmieszać z miodem w celu wytworzenia balsamu i nanieść bezpośrednio na zaatakowany obszar.

Rumianek

Herbatka rumiankowa jest popularna ze względu na właściwości kojące i jest czasem stosowana w celu złagodzenia bólu w jamie ustnej.

Ludzie z pęcherzami krwi w ustach mogą próbować pić herbatę z rumianku, aby złagodzić ból i promować gojenie.

Wskazówki dotyczące leczenia i zapobiegania

Kobieta ma zęby sprawdzać przy dentystą

Krwawe pęcherze w jamie ustnej mogą być niewygodne.

Aby pomóc w leczeniu pęcherzyków krwi i zapobiec ich w przyszłości, dana osoba może:

 • unikaj pikantnych potraw
 • usuń protezy, aż ból się zagoi
 • zobaczyć dentystę dla nowych protez, jeśli to jest powód
 • unikaj otwierania blistra
 • wybieraj miękkie pokarmy, gdy blister się goi
 • skontaktować się z lekarzem, jeśli pęcherze powracają często lub są duże

Perspektywy

Większość pęcherzyków krwi w jamie ustnej jest łagodna i ustępują w ciągu 2 tygodni. Mogą szybciej się poprawiać dzięki środkom zaradczym, w tym lodzie, oczarowi lub rumiankowi.

Czasami blistry krwi w jamie ustnej mogą się zdarzyć z powodu podstawowej przyczyny, takiej jak niewydolność nerek lub niski poziom płytek krwi. Warunki te wymagają leczenia.

Jeśli chcesz kupić oczaru wirginijskiego, kurkumy lub herbaty rumiankowej, istnieje doskonały wybór on-line z tysiącami opinii klientów.

Kupuj oczaru wirginijskiego

Kupuj kurkumy

Kup herbatę z rumianku

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: