Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Narcyzm można rozpoznać „jednym pytaniem”

„W jakim stopniu zgadzasz się z tym stwierdzeniem:” Jestem narcyzem „.” Naukowcy uważają, że to pytanie może wymagać wszyscy naukowcy, aby szybko i łatwo zdiagnozować narcyzm.

Publikując swoje badania w czasopiśmie, autorzy twierdzą, że zrozumienie narcyzmu ma wpływ na społeczeństwo, które wykracza poza wpływ na życie poszczególnych narcyzów.

bloki wypowiadające słowo ego

„Np. Narcystyczni ludzie mają niską empatię, a empatia jest jednym z kluczowych czynników motywujących do zachowań filantropijnych, takich jak przekazywanie pieniędzy lub czasu organizacjom” – mówi Sara Konrath ze szkoły filantropijnej w Indianie University Lilly.

„Ogólnie rzecz biorąc, narcyzm jest problematyczny zarówno dla jednostek, jak i dla społeczeństwa, a ci, którzy uważają, że są już świetni, nie próbują się doskonalić” – mówi Brad Bushman, współautor badań i profesor komunikacji i psychologii na Ohio State University.

Dodaje:

„A narcyzm jest szkodliwy dla społeczeństwa, ponieważ ludzie, którzy myślą tylko o sobie i swoich własnych interesach, są mniej pomocni dla innych”.

Zespół przeprowadził serię 11 eksperymentów ponad 2200 uczestników w każdym wieku. Analizując ich dane, stwierdzili, że mogli wiarygodnie zidentyfikować narcyzów po prostu używając pytania: „W jakim stopniu zgadzasz się z tym stwierdzeniem:” Jestem narcyzem „. (Uwaga: słowo „narcyz” oznacza egoistyczne, skupione na sobie i próżne). „

Uczestnicy zareagowali, oceniając siebie w skali 1 („nie bardzo prawdziwa ode mnie”) do 7 („bardzo prawdziwe o mnie”). Możesz wziąć test online na stronie internetowej Uniwersytetu Indiana.

Naukowcy odkryli, że samodzielnie zadane odpowiedzi na to pytanie były „bardzo blisko” z kilkoma zwalidowanymi środkami narcyzmu, w tym z najczęściej używanym testem na narcyzm, czyli Narcystyczne Inwentarz Osobowości (NPI), który obejmuje 40 pytań.

Test pojedynczego pytania „nie zastępuje” dłuższych kwestionariuszy

Bushman podkreśla, że ​​test – który zespół nazwał Skala Narcyzów Pojedynczych Przedmiotów (SINS) – nie zastępuje tych dłuższych kwestionariuszy, które dostarczają naukowcom bardziej wszechstronnych informacji.

Ale on twierdzi, że SINS może być przydatny w długich ankietach, w których naukowcy obawiają się, że ludzie będą się nudzić i przestaną się leczyć, zanim skończą. SINS może zająć 20 sekund na odpowiedź, podczas gdy NPI zajmuje średnio 13,3 minuty.

„To duża różnica, jeśli prowadzisz badania, w których uczestnicy muszą wypełnić kilka różnych instrumentów badawczych i odpowiedzieć na długą listę innych pytań” – mówi Bushman.

Wyjaśnia, dlaczego SINS jest skuteczny:

„Ludzie, którzy chcą przyznać, że są bardziej narcystyczni niż inni, prawdopodobnie są bardziej narcystyczni.

Ludzie będący narcyzami są prawie dumni z tego faktu. Możesz zapytać ich bezpośrednio, ponieważ nie postrzegają narcyzmu jako negatywnego – wierzą, że są lepsi od innych ludzi i nie mają nic przeciwko mówieniu tego publicznie. „

Według naukowców osoby z wysokim poziomem narcyzmu na SINS były powiązane zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi wynikami.

Pozytywy obejmowały więcej ekstrawersji i nieco mniej depresji. Negatywy zawierały więcej gniewu, wstydu, poczucia winy i strachu, a także mniej ugodowości. Badanie donosi, że osoby z wysokimi wynikami narcyzmu również wykazywały słabe relacje interpersonalne i „mniej prospołeczne zachowanie, gdy ich ego było zagrożone”.

Stwierdzono również, że osoby te częściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne i mają trudności w utrzymaniu długoterminowych związków romantycznych.

„Nie sądzimy, że SINS zastępuje inne inwentaryzacje narcyzmu we wszystkich sytuacjach, ale ma czas i miejsce” – podsumowuje Bushman.

Like this post? Please share to your friends: