Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Konfucje powodują długotrwałe skutki trwające dziesięciolecia

Uszkodzenie mózgu wywołane wstrząsem mózgu może trwać dziesiątki lat po pierwotnej traumie głowy, wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego spotkania AAAS (American Association for Advancement of Science) w 2013 roku.

Odkrycie to ujawnia się w tym samym czasie, gdy 4 000 byłych piłkarzy piłkarskich składa sprawy o zarzucenie, że Narodowa Liga Piłkarska nie uchroniła ich od długoterminowych konsekwencji wstrząsu mózgu.

Wstrząs powoduje przejściową utratę funkcji mózgu, prowadzącą do objawów poznawczych, fizycznych i emocjonalnych, takich jak splątanie, wymioty, ból głowy, nudności, depresja, zaburzenia snu, zmiany nastroju i amnezja.

Jednak nawet wtedy, gdy objawy wstrząsu mózgu wydają się zniknąć, mózg wciąż nie jest jeszcze w 100 procentach normalny, twierdzi dr Maryse Lassonde, neuropsycholog i dyrektor naukowy Quebec Nature and Technologies Granting Agency.

Dr Lassonde pracował wcześniej wraz z członkami drużyny hokejowej Montreal Canadiens, którzy cierpieli na ciężką uraz głowy, podejmując badania nad długofalowymi skutkami, jakie może ona mieć dla sportowców.
Anatomia wstrząsu
Ilustracja wstrząsu Przeprowadziła testy wzrokowe i słuchowe wśród sportowców, którzy cierpieli z powodu wstrząsu mózgu, a także testowała ich chemię mózgu, aby ocenić stopień uszkodzenia mózgu po ciężkim uderzeniu.

Wyniki wskazują, że występuje nieprawidłowa aktywność fal mózgowych przez wiele lat po wstrząśnięciu mózgu, a także częściowe marnowanie ścieżek motorycznych, co może prowadzić do poważnych problemów z koncentracją.

Jej odkrycia mogą mieć znaczący wpływ na regulację zawodowej dyscypliny sportowej i traktowanie zawodników cierpiących z powodu urazu głowy. Podkreśla również potrzebę zapobiegania przemocy i agresji w zawodowym sporcie.

Starsi sportowcy cierpiący na wstrząśnienie mózgu mają objawy podobne do Parkinsona

Wśród starszych sportowców jeszcze bardziej zaznaczają się przewlekłe skutki wstrząsu mózgu.

Niedawno przeprowadzono badania porównujące zdrowych sportowców z tymi w tym samym wieku, którzy przeszli 30 lat temu wstrząsem mózgu. Wyniki pokazały, że u osób, które doznały urazu głowy wystąpiły objawy podobne do wczesnej choroby Parkinsona – a także deficyty pamięci i uwagi.

Ponadto, dalsze testy wykazały, że starsi sportowcy, którzy cierpieli na wstrząśnienie mózgu, doświadczali przerzedzania kory mózgowej w tej samej części mózgu, na którą choruje Alzheimer.

Lassonde dodał:

„Mówi to przede wszystkim, że kontuzje prowadzą do problemów z uwagą, które możemy zaobserwować za pomocą zaawansowanych technik, takich jak EEG, co może również prowadzić do problemów motorycznych u młodych sportowców. To przerzedzanie korelowało ze spadkiem pamięci i spadkiem uwagi”.
Sportowcy, którzy zbyt szybko powracają do swojego sportu po wstrząśnieniu mózgu, a następnie cierpią na kolejną, mają bardzo duże ryzyko poważnego uszkodzenia mózgu.

Lassonde podsumował:

„Jeśli dziecko lub jakikolwiek zawodnik ma wstrząs mózgu, powinno się go trzymać z daleka od grania lub wykonywania ćwiczeń umysłowych, dopóki objawy nie ustąpią. Nie należy lekceważyć wstrząsów, powinniśmy także obserwować byłych graczy w warunkach klinicznych, aby upewnić się, że są nie przedwcześnie starzejące się pod względem poznania. „
Niedawny przełom w wykrywaniu patologii mózgu związanego z tymi obrażeniami został opracowany przez naukowców z UCLA, którzy z powodzeniem w stanie zidentyfikować nieprawidłowych białek tau w emerytowanych graczy NFL za pomocą narzędzia obrazowania mózgu – białko, również związany z chorobą Alzheimera. Wcześniej jedynym sposobem identyfikacji białka była autopsja.

Napisane przez Josepha Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: