Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przewlekłe objawy zmęczenia wywołane przez nerwy, napięcie mięśni

Dobrze wiadomo, że objawy zespołu przewlekłego zmęczenia mogą się pogorszyć wraz z aktywnością fizyczną. Teraz nowe badanie może rzucić trochę światła na to, dlaczego tak się dzieje, po znalezieniu przewlekłego zmęczenia zaostrzenie może być wywołane przez łagodne do umiarkowanego napięcie mięśni i nerwów.

[Kobieta wykonująca ćwiczenie podnoszące nogę]

Główny autor, dr Peter Rowe, z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore, MD i współpracownicy uważają, że ich odkrycia wskazują na pewne formy fizjoterapii jako skuteczne leczenie zespołu chronicznego zmęczenia (CFS).

Naukowcy opublikowali ostatnio swoje wyniki w czasopiśmie.

Nazywany również myalgicznym zapaleniem mózgu i rdzenia kręgowego (ME), CFS definiuje się jako trwałe zmęczenie, którego nie można złagodzić snem ani odpoczynkiem, a to zaostrza aktywność fizyczna lub psychiczna.

Oprócz ciężkiego zmęczenia objawy CFS mogą obejmować ból mięśni, słabą pamięć i koncentrację, bóle stawów, bóle głowy, tkliwe węzły chłonne w szyi lub pod pachą, ból gardła i problemy ze snem.

Diagnozowanie CFS jest trudne; lekarze nie wiedzą, co powoduje stan, a obecnie nie ma testów na zaburzenie. Ponadto, ponieważ objawy CFS są podobne do wielu innych zaburzeń, stan ten często jest pomijany.

Leczenie CFS może być równie trudne jak diagnoza; obecnie nie są zatwierdzone leki na ten stan, w dużej mierze dlatego, że nie wiadomo, co powoduje zaburzenie.

Jednak dr Rowe i współpracownicy uważają, że określone formy fizjoterapii mogą być możliwą opcją leczenia, po stwierdzeniu, że pewne ruchy ciała mogą wywoływać objawy choroby.

W poprzedniej pracy dr Rowe i współautor badań Rick Violand, fizjoterapeuta, zauważyli, że u niektórych pacjentów z CFS manewry ciała, które obciążają kręgosłup, nerwy lub mięśnie, wydają się wywoływać pewne objawy stanu, w tym zmęczenie i zamglenie psychiczne.

„Myśleliśmy, że odzwierciedla to fundamentalnie ważny i wcześniej niedoceniony mechanizm prowokacji objawowej” – powiedział dr Rowe.

W pozycji leżącej uniesienie prostej nogi wywołuje objawy CFS

Aby dokładniej zbadać swoje obserwacje, naukowcy przeprowadzili badanie kliniczne obejmujące 60 osób z CFS i 20 bez tego schorzenia.

Uczestnicy ukończyli proste podciąganie nóg lub pozorowane podbijanie nóg przez 15 minut. W podnoszonym prostym podnoszeniu nogi osoba leży na plecach, jednocześnie podnosząc i trzymając jedną nogę; ćwiczenie ma na celu napięcie mięśni i nerwów.

Co 5 minut podczas 15-minutowej aktywności badani zgłaszali wszelkie bóle ciała, zawroty głowy, bóle głowy i problemy z koncentracją. Uczestnicy byli również zobowiązani do zgłaszania takich objawów 24 godziny po aktywności.

Zespół odkrył, że pacjenci z CFS, którzy ukończyli ćwiczenie w pozycji leżącej na plecach, stwierdzili więcej bólu ciała i trudności z koncentracją podczas aktywności, w porównaniu z pacjentami z CFS, którzy ukończyli pozorowane podbicie nogi.

Co więcej, 24 godziny później pacjenci z CFS, którzy ukończyli ćwiczenie w pozycji leżącej na plecach, zgłaszali bardziej intensywny zawroty głowy i ogólnie gorsze objawy w porównaniu z pacjentami z CFS, którzy wykonywali pozorowane ćwiczenia fizyczne.

Wśród osób, które ukończyły ćwiczenie w pozycji leżącej na podudzie, osoby z CFS odnotowały więcej objawów podczas aktywności i 24 godziny później, w porównaniu z osobami bez CFS.

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy sugerują, że nawet łagodne lub umiarkowane napięcie nerwów i mięśni może wystarczyć do wywołania objawów CFS.

„Jeśli po prostu trzymanie nogi osoby z CFS do stopnia, który powoduje lekkie lub umiarkowane napięcie, może wywoływać ich objawy, przedłużone lub nadmierne napięcie mięśni poza zwykłym zakresem ruchu, który występuje podczas codziennych czynności, może również powodować wybuchy objawów. „

Współautor współautora, Kevin Fontaine, University of Alabama w Birmingham

Fizjoterapia może być wykonalnym leczeniem objawów CFS

– zapytał dr Rowe, co to jest w przypadku nerwów i mięśni, które mogą wywoływać objawy CFS.

„Skupiliśmy się na określeniu potencjału nerwu / napięcia mięśniowego, aby pogorszyć kardynalne objawy ME / CFS, ale [badanie] nie zostało zaprojektowane w celu zbadania mechanizmów, dlaczego może to zrobić” – powiedział nam.

„Wiemy, że prosty manewr podnoszenia nogi zapewnia przyczepność mięśniom i nerwom obwodowym w kończynie dolnej, a także dolnych korzeni nerwów rdzeniowych, oponach i łańcuchowi układu współczulnego” – kontynuował.

„Ponadto może nałożyć naciągnięcie rdzenia kręgowego w dół, a to, w jaki sposób obciążenie mechaniczne może następnie przełożyć się na objawy, jest obecnie niejasne.”

Podczas gdy potrzebne są dalsze badania związku między napięciem nerwowym i mięśniowym a CFS, zespół uważa, że ​​wyniki wskazują na fizjoterapię jako możliwe leczenie objawów CFS.

„Nasze badanie wykazało, że obecność wrażliwości nerwowo-mięśniowej na szczepy jest innym możliwym do leczenia mechanizmem zaostrzenia objawów i prawdopodobnie powodem utrzymywania się ME / CFS u niektórych pacjentów” – powiedział dr Rowe.

„We wcześniejszych badaniach wykazaliśmy, że napięcie nerwowo-mięśniowe i ograniczony zakres ruchu mogą być obecne w innych obszarach ciała, a te obszary ograniczonego ruchu mogą wymagać leczenia specjalnymi formami fizjoterapii, zanim ludzie będą tolerować bardziej regularne ćwiczenia.

Trzeba to zbadać bardziej formalnie, ale sugeruje bardzo praktyczną możliwość rozwiązania problemu. „

Dr Peter Rowe

Dr.Rowe powiedział, że wraz z zespołem planuje powtórzyć swoje odkrycia za pomocą „bardziej precyzyjnych instrumentów pomiarowych” i większego rozmiaru próbki, co ułatwi wskazanie mechanizmów leżących u podstaw tego, jak napięcie nerwów i mięśni może wywoływać objawy CFS.

Przeczytaj o badaniu, które sugeruje, że zmienione bakterie jelitowe mogą powodować CFS.

Like this post? Please share to your friends: