Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jedna trzecia pacjentów z astmą jest źle zdiagnozowana, wynika z badań

Astma dotyka setki milionów ludzi na całym świecie i dziesiątki milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych. Jednak nowe kanadyjskie badania sugerują, że znaczna liczba przypadków astmy może być błędnie zdiagnozowana.

[kobieta ma problemy z oddychaniem]

Astma jest przewlekłą chorobą atakującą oskrzela, która normalnie pozwala powietrzu wchodzić i wychodzić z płuc.

Na całym świecie choroba dotyka około 300 milionów ludzi. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych 1 na 12 osób lub około 25 milionów osób żyje z tym schorzeniem.

Jednak nowe badanie, opublikowane w, sugeruje, że stan może być zdiagnozowany.

Naukowcy – kierowani przez dr Shawna Aarona, respirologa ze szpitala Ottawa i profesora z Uniwersytetu Ottawa w Kanadzie – zbadali 613 pacjentów wybranych losowo z 10 miast kanadyjskich w okresie od stycznia 2012 r. Do lutego 2016 r.

Naukowcy zrekrutowali dorosłych, którzy zgłosili zdiagnozowanie astmy w ciągu 5 lat poprzedzających badanie.

Aaron i zespół ponownie ocenili uczestników, aby sprawdzić, czy mogą potwierdzić obecną astmę. Użyli domowego szczytowego miernika przepływu, spirometrii i seryjnych testów prowokacji oskrzeli do monitorowania objawów.

Ponad 33 procent pacjentów z rozpoznaną astmą go nie miało

Badanie wykazało, że duża liczba uczestników mogła początkowo otrzymać fałszywą diagnozę. Co więcej, zdecydowana większość osób, których astma nie została potwierdzona przez nowe badanie, przestała przyjmować leki i mogła bezpiecznie żyć bez niego przez rok.

Badacze wykluczyli astmę w 203 z 613 pacjentów, co stanowi 33,1% całej próbki.

Spośród nich 12 uczestników badania miało inne ciężkie choroby sercowo-oddechowe, które mogły zostać nieprawidłowo zdiagnozowane jako astma.

Ponadto, 80 procent pacjentów, którzy nie byli dobrze zdiagnozowani, przyjmowało leki na astmę, a 35 procent z nich robiło to codziennie.

Pacjenci, którzy zostali uznani za wolni od astmy, nie wykazywali objawów ostrego pogorszenia objawów astmy ani dowodów na odwracalną obturację dróg oddechowych lub nadreaktywność oskrzeli, nawet po zaprzestaniu przyjmowania leków. Uczestnicy zostali zbadani przez pulmonologa badania.

Spośród uczestników, u których astma nie została potwierdzona, 28 procent nie miało żadnych zaburzeń oddechowych, podczas gdy większość miała drobne problemy, takie jak alergie lub zgaga.

Aaron i zespół obserwowali 203 pacjentów przez 12 miesięcy. W tym czasie stopniowo zmniejszali przyjmowanie leków u pacjentów, którzy przyjmowali go codziennie podczas czterech wizyt lekarskich.

Ponad 90 procent błędnie zdiagnozowanych pacjentów było w stanie bezpiecznie przestać przyjmować leki przez rok.

„Nie można powiedzieć, ilu z tych pacjentów było pierwotnie źle zdiagnozowanych z powodu astmy, a ilu z nich miało astmę, która nie jest już aktywna. Wiemy, że wszyscy byli w stanie przestać przyjmować leki, których nie potrzebowali – leki, które jest drogi i może powodować działania niepożądane. ”

Dr Shawn Aaron

Autorzy uznają dwie możliwe przyczyny niemożności potwierdzenia diagnozy astmy u ponad 33 procent uczestników. Jedną z potencjalnych przyczyn jest fakt, że astma ma tendencję do samoistnego oczyszczania się – co sugerują autorzy – w 11,8 proc. Przypadków – podczas gdy inny powód mógłby być po prostu początkową błędną diagnozą.

Badanie ujawniło również, że po pierwszej diagnozie ponad 49 procent pacjentów nie zostało poddanych obiektywnym procedurom testowym, takim jak seryjne testy przepływu szczytowego, testy prowokacyjne oskrzeli lub spirometria.

„Lekarze nie zdiagnozowaliby cukrzycy bez sprawdzania poziomu cukru we krwi lub złamania kości bez zlecenia prześwietlenia” – mówi dr Aaron. „Ale z jakiegoś powodu wielu lekarzy nie zamawia testów spirometrycznych, które zdecydowanie mogą zdiagnozować astmę.”

Dr Aaron kontynuuje podkreślanie potrzeby edukacji w zakresie zdrowia publicznego na temat właściwego diagnozowania astmy.

„Musimy uświadomić lekarzy i społeczeństwo, aby postawić diagnozę na pierwszym miejscu: pacjenci, którzy mają trudności z oddychaniem, powinni poprosić lekarza, aby zamówił test oddechowy – spirometrię – w celu ustalenia, czy mogą mieć astmę, a nawet przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. „

„Podobnie – dodaje – jeśli pacjenci myślą, że mogą być źle zdiagnozowani z powodu astmy lub że nie mają już astmy, powinni poprosić lekarza o wykonanie badania spirometrycznego. Astma może być śmiertelna, więc pacjenci nigdy nie powinni rozpoczynać leczenia bez najpierw do lekarza. „

Dowiedz się, jak wyleczyć mięso może pogorszyć objawy astmy.

Like this post? Please share to your friends: