Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są rodzaje kontroli urodzeń?

Kontrola urodzin to stosowanie różnych urządzeń, leków, środków, praktyk seksualnych lub procedur chirurgicznych, aby zapobiec poczęciu lub ciąży.

Pozwala ludziom wybrać, kiedy chcą mieć dziecko.

Dostępnych jest wiele urządzeń i metod leczenia dla kobiet i mężczyzn, które mogą pomóc w zapobieganiu ciąży.

Niektóre metody są bardziej wiarygodne niż inne. To, jak dobrze metoda działa, zależy często od jej staranności.

Na przykład, pigułka antykoncepcyjna jest używana w ponad 99 procentach. Jednak, ponieważ ludzie popełniają błędy, aż 9 kobiet każdego roku zajdzie w ciążę podczas korzystania z niego.

W tym artykule przyjrzymy się różnym metodom zapobiegania ciąży. Podaje rzeczywiste wskaźniki skuteczności, które uwzględniają możliwość błędu ludzkiego.

Szybkie fakty dotyczące kontroli urodzeń

  • Kontrola urodzeń może pomóc ludziom w podjęciu decyzji, kiedy chcą mieć dzieci.
  • Istnieje wiele rodzajów do wyboru, w tym różne rodzaje barier, leki i tradycyjne metody, które nie wymagają dodatkowych zasobów.
  • Skuteczność jest różna i często zależy od tego, jak dokładnie stosowana jest ta metoda.
  • Tylko męska prezerwatywa zapewnia jakąkolwiek ochronę przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI).

Naturalne metody

Tradycyjna kontrola urodzeń nie obejmuje żadnego rodzaju urządzenia ani leków.

kontrola urodzeń

Abstynencja: celibat lub abstynencja seksualna oznacza unikanie stosunku płciowego.

Wycofanie: Znane również jako coitus interruptus, to wtedy, gdy mężczyzna usuwa penisa z pochwy, tak aby wytrysk wystąpił poza pochwą. Teoretycznie zapobiega to odkładaniu się plemników w pochwie.

Według Biura ds. Zdrowia i Spraw Socjalnych Stanów Zjednoczonych (HHS) każdego roku na każde 100 kobiet stosujących tę metodę 20 może zajść w ciążę.

Innymi słowy, wycofanie jest skuteczne w około 80 procentach, ale zależy to od tego, jak dokładnie i jak konsekwentnie jest ono wykorzystywane.

Penis nie musi wchodzić do pochwy, aby mogła zajść ciąża. Może się to zdarzyć, gdy na przykład nasienie dostanie się do pochwy podczas gry wstępnej.

Pomysłowość

Urządzenia barierowe uniemożliwiają spermie dotarcie do komórki jajowej. Można je łączyć ze spermicide, który zabija plemniki.

Mężczyzna prezerwatywy

Męska prezerwatywa tworzy barierę i zapobiega ciąży poprzez zatrzymanie nasienia przed wejściem do pochwy. Umieszczony jest na penisie przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Prezerwatywa wykonana jest z poliuretanu lub lateksu.

Może również pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową (STI).

To około 82 procent skuteczne. Około 18 kobiet na 100 może począć, jeśli ich partner używa prezerwatywy.

Prezerwatywy są dostępne w drogeriach, supermarketach i wielu innych punktach sprzedaży. Dostawcy usług medycznych również dostarczają je, czasami za darmo. Możesz również kupić je online.

Żeńska prezerwatywa

Prezerwatywa dla kobiet, lub femidom, wykonana jest z poliuretanu. Ma elastyczny pierścień na każdym końcu. Jeden ustala się za kością łonową, aby utrzymać prezerwatywę w miejscu, podczas gdy drugi pierścień pozostaje poza pochwą.

Środki plemnikobójcze można umieścić w pochwie przed stosunkiem. Środek plemnikobójczy zabija chemicznie plemniki. Produkt może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z barierą fizyczną.

Prezerwatywa dla kobiet działa w 79 procentach. Około 21 kobiet zajdzie w ciążę każdego roku tą metodą.

Femidom jest mniej łatwy do znalezienia niż męska prezerwatywa. Tylko FC2 zatwierdzony przez FDA jest dostępny w Stanach Zjednoczonych. Opieka zdrowotna może je dostarczyć lub możesz je otrzymać z apteki na receptę. Możesz również kupić je online z Amazon lub ze strony FC2.

Gąbka

W pochwie wkłada się gąbkę antykoncepcyjną. Ma depresję, która utrzymuje ją w miejscu nad szyjką macicy. Piankę umieszcza się w pochwie za pomocą aplikatora. Piana jest środkiem plemnikobójczym, który niszczy męskie plemniki, a gąbka działa jak bariera uniemożliwiająca plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Od 12 do 24 kobiet na 100, które używają gąbki, może zajść w ciążę.

Jest mniej prawdopodobne, że zadziała, jeśli kobieta już urodziła dziecko.

Membrana

membrana

Membrana jest gumowym, kopułkowym urządzeniem, które wkłada się do pochwy i umieszcza nad szyjką macicy.

Pasuje na miejsce za kością łonową kobiety i ma mocny, ale elastyczny pierścień, który pomaga mu docisnąć do ścian pochwy.

Używany ze środkiem plemnikobójczym jest skuteczny w 88 procentach. Używany samodzielnie, ma efektywność od 77 do 83 procent.

Czepek szyjny

Czepiec szyjny jest gumową lateksową barierą w kształcie gilzy, która pasuje do szyjki macicy i blokuje dostęp plemnika do macicy. Nakładka powinna być około jednej trzeciej wypełniona środkiem plemnikobójczym przed włożeniem. Pozostaje na miejscu przez zasysanie.

Jest efektywny w około 88 procentach, jeśli jest stosowany ze środkiem plemnikobójczym, a 77 do 83 procent skuteczne bez.

Zastrzyki

Wstrzyknięcie „antykoncepcyjne” lub „zastrzyk” jest jedynym, działającym w długiej fazie, odwracalnym lekiem antykoncepcyjnym o działaniu progestynowym. Nazwa leku to Depo-Provera, znana również jako strzał Depo lub DMPA.

Strzał jest wstrzykiwany co 3 miesiące w gabinecie lekarskim. Zapobiega ciąży, powstrzymując kobietę przed uwolnieniem jaja.

Jest to 94 procent skuteczne, a szansa na ciążę wzrasta wraz ze spadkiem strzału. Ważne jest, aby pamiętać o zarezerwowaniu kolejnego strzału po 3 miesiącach, aby zapewnić jego skuteczność.

Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Typy farmaceutyczne

Są to od pigułek, które możesz zabrać do urządzeń umieszczanych przez lekarza. Aby uzyskać większość tego rodzaju kontroli urodzeń, musisz skontaktować się z lekarzem.

Urządzenie domaciczne (IUD)

Wkładka wewnątrzmaciczna (IUD) to małe, elastyczne urządzenie w kształcie litery T, które lekarz umieszcza w macicy.

miedziana wkładka

Istnieją dwa rodzaje:

Miedziana wkładka akustyczna uwalnia miedź, która działa jak środek plemnikobójczy.Może trwać do 10 lat.

IUD hormonalny zawiera progestagen. Zapobiega on dosięgnięciu nasienia i jego zapłodnieniu poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego i przerzedzenie ściany macicy.

Pozostaje na miejscu tak długo, jak długo ciąża nie jest pożądana.

W zależności od typu będzie trwać 3, 5 lub 10 lat. Jest ponad 99 procent skuteczne.

Tabletka antykoncepcyjna

Połączone tabletki antykoncepcyjne są przyjmowane codziennie. Zawiera dwa hormony, estrogen i progestynę. Hormony zatrzymują uwalnianie jaja lub owulacji. Robią również wyściółkę macicy cieńszą.

Jest skuteczny dla średnio 91-95 procent kobiet.

Patch antykoncepcyjny

Jest to plaster transdermalny, który jest nakładany na skórę. Uwalnia syntetyczne hormony estrogenu i progestyny.

Plaster nosi się co tydzień przez 3 kolejne tygodnie, zazwyczaj na dolnej części brzucha lub pośladków. W czwartym tygodniu nie nakłada się łaty, aby pozwolić na miesiączkę. Plasterki są łatwo dostępne.

Szacuje się, że jest skuteczny w 91 procentach.

Pierścień pochwowy

Antykoncepcyjny pierścień dopochwowy to elastyczny, plastikowy pierścień, który uwalnia małą dawkę progestyny ​​i estrogenu przez 3 tygodnie. Zapobiega owulacji i pogrubia śluz szyjki macicy, dzięki czemu plemniki nie mogą się swobodnie poruszać.

Kobieta wkłada pierścień do pochwy na 3 tygodnie, a następnie usuwa go na tydzień, podczas którego będzie miała okres menstruacyjny.

Jest również znany jako NuvaRing, nazwa handlowa połączonego hormonalnego pierścienia dopochwowego wytwarzanego przez Organon.

Jest to 99 procent skuteczne, ale szansa na błąd ludzki zmniejsza to do 91 procent.

Implant

Implant to pręt z rdzeniem progestyny, który powoli uwalnia. Wkłada się pod skórę kobiecej ręki.

Implant działa do 4 lat, ale można go usunąć w dowolnym momencie, a następnie możliwa jest ciąża.

Jest w 99 procentach skuteczny w zapobieganiu poczęciu, ale nie chroni przed STI.

Awaryjna antykoncepcja „dzień po”

Awaryjne tabletki antykoncepcyjne lub „pigułki po poranku” mogą zapobiegać ciąży po stosunku. Zapobiega owulacji, zapłodnieniu lub implantacji zarodka.

Różni się od medycznych metod przerywania, ponieważ działają one po wszczepieniu jajeczka w macicy.

Antykoncepcję awaryjną można stosować do 72 godzin po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Jest efektywny w 95 procentach przez pierwsze 24 godziny, spadając do 60 procent przez 72 godziny.

Awaryjne środki antykoncepcyjne powinny być stosowane wyłącznie w przypadku niepowodzenia podstawowych metod.

Niektórzy uważają to za rodzaj aborcji, ponieważ jajko mogło już być zapłodnione.

Trwała antykoncepcja

Sterylizacja jest stałą metodą sterylizacji.

U kobiet

Podwiązanie jajowodów: Jest to forma kobiecej sterylizacji. Chirurg będzie ciąć, blokować lub spalać jajowody lub kombinację tych metod, aby je uszczelnić i zapobiec przyszłym nawożeniom.

Tubal implant: cewkę umieszcza się w jajowodach samicy. Tkanka powiększa się, blokując rury. Może to potrwać 3 miesiące.

Sterylizacja kobiet jest skuteczna w ponad 99 procentach.

U mężczyzn

Wazektomia: To operacja, która powoduje, że człowiek jest sterylny. Rurki, przez które nasienie przechodzi do ejakulatu, są cięte lub blokowane. Jest ponad 99 procent skuteczne.

Czasami jest odwracalna, ale z większą ilością nieprawidłowych plemników, co może skutkować niższą płodnością lub wadami wrodzonymi.

Mity na temat kontroli urodzeń

Mity na temat kontroli urodzeń rozmnożyły się przez całą historię, ale nauka doprowadziła do pewnych powszechnych nieporozumień.

Nie możesz zajść w ciążę, gdy jesteś w swoim wieku: nie jest prawdą, że kobieta nie może zajść w ciążę podczas jej okresu menstruacyjnego. Może być mniej płodna przez kilka pierwszych dni menstruacji, ale ciąża jest możliwa, ponieważ plemniki mogą przebywać wewnątrz kobiecego ciała przez kilka dni.

Nie możesz zajść w ciążę, jeśli uprawiasz seks w wannie z hydromasażem: Seksualne współżycie w wannie z hydromasażem lub basenie nie zapobiega ciąży. Nie ma również pozycji seksualnej, która zapobiega ciąży.

Oddawanie moczu lub douczanie po stosunku płciowym zapobiega ciąży: Podawanie z dowolną substancją po stosunku płciowym nie zapobiega ciąży.

Niemedyczne środki plemnikobójcze: Wkładanie pasty do zębów lub nasion do pochwy nie zapobiega ciąży i nigdy nie powinno być stosowane jako środek antykoncepcyjny.

Seks bez penetracji, wytrysku lub orgazmu jest bezpieczny: nawet jeśli mężczyzna nie wytryskuje, kobieta może zajść w ciążę. Ciąża jest możliwa za każdym razem, gdy penis – lub nawet plemniki podczas gry wstępnej – wchodzi do pochwy. Kobieta może zajść w ciążę, niezależnie od tego, czy ma orgazm, czy jest zakochana w mężczyźnie.

Karmienie piersią chroni przed ciążą: Kobieta może zajść w ciążę podczas karmienia piersią, chociaż szansa jest niższa.

Używanie dwóch prezerwatyw zapewnia dodatkową ochronę: używanie dwóch prezerwatyw lub używanie ciasnej prezerwatywy nie zapewnia lepszej ochrony niż jedna. Używanie prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn może zwiększyć ryzyko ciąży, ponieważ mogą one powodować rozerwanie i rozerwanie.

Ochrona przed chorobą

Antykoncepcja jest potężnym narzędziem zarówno w zapobieganiu niechcianej ciąży. Niektóre metody, takie jak prezerwatywa dla mężczyzn, mogą również zmniejszyć ryzyko choroby przenoszonej drogą płciową. Jednak musi to być poprawnie użyte.

Żadna metoda kontroli urodzeń nie jest skuteczna w 100 procentach. Połączenie dwóch metod, na przykład pigułki z prezerwatywą, zapewnia dodatkową ochronę, a także pewną ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ważne jest, aby być dobrze poinformowanym i mądrze używać kontroli urodzeń.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: