Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

400 jm witaminy D dziennie wystarcza niemowlętom

Dzieci powinny otrzymywać dzienną dawkę witaminy D 400 jm (jednostek międzynarodowych), aby pomóc im zachować zdrowie, zgodnie z nowym badaniem w JAMA.

Witamina D jest ważna dla wzrostu zdrowych kości i zapobiegania krzywicy, a szczególnie ważne jest, aby niemowlęta miały dosyć tego podczas pierwszego roku życia, ponieważ ich kości rosną bardzo szybko.

Z tego powodu pediatrzy często sugerują, że rodzice dają dziecku codzienny suplement witaminy D. Poprzednie badanie wykazało, że chociaż karmienie piersią jest idealnym sposobem karmienia niemowląt, zaleca się suplementację witaminą D, rozpoczynającą się wkrótce po porodzie, ponieważ dzieci karmione piersią zazwyczaj nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy D z innych źródeł.

Jednak według obecnych naukowców aktualne zalecenia dotyczące ilości witaminy D u dzieci są bardzo zróżnicowane.

W obecnych badaniach, prowadzonych przez prof. Hope Weiler, ze Szkoły Dietetyki i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie McGill, oraz dr Celii Rodd z Departamentu Pediatrii McGilla, eksperci stwierdzili, że 400 jm witaminy D dziennie jest odpowiednie dla zdrowia niemowląt .

Prof. Weiler powiedział:

„Czasami czuje się, że więcej jest lepiej, ale do tej pory nikt nie porównywał powszechnie zalecanych dziennych dawek witaminy D, aby zobaczyć, co przyniesie optymalne zdrowie niemowlętom, więc bardzo się cieszyliśmy, że możemy to zrobić.”
Zalecana dzienna dawka witaminy D we Francji i Finlandii wynosi 1000 jm dla niemowląt, a dzienna dawka 400 jm zasugerowana przez Health Canada i Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Kanadyjskie Towarzystwo Pediatryczne rozróżnia miesiące zimowe i letnie i zaleca, aby niemowlęta otrzymywały 800 jm każdego dnia w zimie, gdy są mniej wystawione na działanie słońca.

Badacze biorący udział w nowym badaniu wzięli udział w grupie 132 dzieci w Montrealu, które zostały losowo przydzielone do otrzymania różnych dziennych dawek witaminy D w okresie 12 miesięcy. Dawki obejmowały 400 IU dziennie, 800 IU, 1200 IU i 1600 IU.

Masę, długość i obwód głowy niemowlęcia mierzono po pierwszym przyjęciu do badania. Naukowcy przyjrzeli się także poziomowi witaminy D we krwi po trzech miesiącach, sześciu miesiącach, dziewięciu miesiącach i jednym roku życia.

Zespół zbadał również, ile minerałów dodawano do kości dla dzieci, ponieważ były one większe.

Autorzy powiedzieli:

„Już trzy miesiące temu było jasne, że nie ma żadnej korzyści dla wyższych dawek witaminy D i że wystarczy 400 jm na dzień.”
„Rodzice, których widzieliśmy w badaniu, byli bardzo zmotywowani i upewnili się, że ich dzieci przyjmowały witaminę D codziennie” – zauważa dr Rodd.

Wyższe dawki witaminy nie dają żadnych dodatkowych korzyści pod względem pomagania niemowlętom w wyhodowaniu zdrowego szkieletu.

W 2010 r. FDA (Food and Drug Administration) zasugerowała, że ​​niemowlęta otrzymują nie więcej niż 400 jm witaminy D dziennie.

Zgodnie z tym raportem nadmierne ilości witaminy mogą być szkodliwe dla niemowląt i mogą powodować nudności i wymioty, utratę apetytu, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, bóle brzucha, zaparcia, bóle mięśni i stawów, osłabienie mięśni, zmęczenie, dezorientację i uszkodzenie nerek.

Grupa obserwowanych dzieci miała stosunkowo dobre ilości witaminy D na początku badań, twierdzą autorzy.

Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby wyjaśnić, czy większe ilości witaminy są niezbędne dla niemowląt z niższą witaminą D przy urodzeniu.

Napisane przez Sarah Glynn

Like this post? Please share to your friends: