Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaki jest najlepszy rodzaj medytacji?

Medytacja oferuje czas na relaks i zwiększoną świadomość w stresującym świecie, w którym nasze zmysły często są przytępione. Badania sugerują, że medytacja może mieć coś więcej niż tymczasowy stres.

Nauczyciele, duchowi przywódcy i eksperci od zdrowia psychicznego opracowali dziesiątki form medytacji. Odmiana sugeruje, że istnieje forma medytacji dopasowana do większości ludzi, niezależnie od osobowości czy stylu życia.

Dla kogoś, kto medytuje, praktyka daje szansę na poprawę samopoczucia fizycznego i emocjonalnego. Jednak nie ma „właściwej drogi” do medytacji, co oznacza, że ​​ludzie mogą badać różne typy, dopóki nie znajdą takiego, który dla nich działa.

Szybkie fakty dotyczące rodzajów medytacji:

 • W ramach każdego rodzaju medytacji istnieje kilka podtypów do odkrycia i ćwiczenia.
 • Nauczyciele medytacji mają różne wyobrażenia o tym, jak często osoba powinna medytować.
 • Można mieszać typy lub testować różne podejścia, aż do znalezienia właściwego.

Rodzaje medytacji

Poniższe siedem przykładów to jedne z najbardziej znanych sposobów medytacji:

1. Medytacja miłosierdzia

młody człowiek medytacji

Medytacja miłości i dobroci jest również znana jako medytacja Metta. Jego celem jest pielęgnowanie postawy miłości i życzliwości wobec wszystkiego, nawet wrogów i źródeł stresu.

Oddychając głęboko, praktykujący otwierają swoje umysły na otrzymywanie pełnej miłości dobroci. Następnie wysyłają przesłania o miłosierdziu do świata, do konkretnych ludzi lub do swoich bliskich.

W większości form tej medytacji kluczem jest powtarzanie tego przesłania wiele razy, aż praktykujący poczuje postawę pełnej miłości dobroci.

Medytacja miłości i dobroci ma na celu promowanie uczuć współczucia i miłości, zarówno dla innych, jak i dla siebie.

Może pomóc osobom dotkniętym przez:

 • gniew
 • udaremnienie
 • uraza
 • Konflikt interpersonalny

Ten typ medytacji może zwiększać pozytywne emocje i jest związany ze zmniejszoną depresją, lękiem i stresem pourazowym lub PTSD.

2. Skan ciała lub progresywny relaks

Stopniowe rozluźnienie, czasami nazywane medytacją skanującą ciało, to medytacja, która zachęca ludzi do skanowania swoich ciał w poszukiwaniu obszarów napięcia. Celem jest zauważenie napięcia i pozwolenie na uwolnienie.

Podczas progresywnej sesji relaksacyjnej praktykujący zaczynają od jednego końca ciała, zwykle stóp, i pracują w całości.

Niektóre formy progresywnego relaksu wymagają od ludzi napinania i rozluźniania mięśni. Inni zachęcają do wizualizacji fali, dryfując po ciele, aby uwolnić napięcie.

Stopniowe relaksowanie może pomóc w promowaniu uogólnionego poczucia spokoju i relaksu. Może również pomóc w chronicznym bólu. Ponieważ powoli i stabilnie rozluźnia ciało, niektórzy ludzie używają tej formy medytacji, aby pomóc im zasnąć.

3. Medytacja uważności

Uważność jest formą medytacji, która zachęca praktykujących do pozostania świadomym i obecnym w danym momencie.

Zamiast uważać na przeszłość lub lękać się przyszłości, uważność zachęca do świadomości istniejącego otoczenia osoby. Kluczem do tego jest brak oceny. Zamiast więc zastanawiać się nad irytacją długiego oczekiwania, praktykujący po prostu zauważy czekanie bez osądu.

Medytacja uważności jest czymś, co ludzie mogą robić niemal wszędzie. Podczas oczekiwania w kolejce w sklepie spożywczym osoba może spokojnie zauważyć otoczenie, w tym widoki, dźwięki i zapachy, których doświadczają.

Forma uważności bierze udział w większości rodzajów medytacji. Świadomość oddechu zachęca praktykujących do bycia świadomym ich oddechu, podczas gdy stopniowa relaksacja zwraca uwagę na obszary napięcia w ciele.

Ponieważ uważność jest tematem wspólnym dla wielu form medytacji, została ona szeroko przebadana.

Badania wykazały, że uważność może:

 • zmniejszyć utrwalanie negatywnych emocji
 • poprawiać ostrość
 • poprawić pamięć
 • zmniejszają impulsywne, emocjonalne reakcje
 • poprawić zadowolenie z relacji

Niektóre dowody sugerują, że uważność może poprawić zdrowie. Na przykład badanie afrykańsko-amerykańskich mężczyzn z przewlekłą chorobą nerek odkryło, że medytacja uważności może obniżyć ciśnienie krwi.

4. Medytacja świadomości oddechu

Świadomość oddechu jest rodzajem uważnej medytacji, która zachęca do oddychania uważnego.

Praktycy oddychają powoli i głęboko, licząc oddechy lub w inny sposób koncentrując się na oddechu. Celem jest skupienie się tylko na oddychaniu i ignorowanie innych myśli, które docierają do umysłu.

Jako medytacja uważności, świadomość oddechu oferuje wiele takich samych korzyści, jak uważność. Należą do nich zmniejszenie lęku, poprawa koncentracji i większa elastyczność emocjonalna.

5. Joga Kundalini

Joga Kundalini jest fizycznie aktywną formą medytacji, która łączy ruchy z głębokim oddychaniem i mantrami. Ludzie zwykle uczą się od nauczyciela lub prowadzą zajęcia. Jednak ktoś może uczyć się pozy i mantr w domu.

Podobnie jak inne formy jogi, kundalini joga może poprawić siłę fizyczną i zmniejszyć ból. Może również poprawić zdrowie psychiczne poprzez zmniejszenie lęku i depresji.

W 2008 roku badanie weteranów z przewlekłym bólem krzyża wykazało, że joga zmniejszyła ból, zwiększyła energię i poprawiła ogólne zdrowie psychiczne.

6. Medytacja Zen

Medytacja zen, zwana czasem Zazen, jest formą medytacji, która może być częścią buddyjskiej praktyki. Wielu praktykujących Zen studiuje pod nauczycielem, ponieważ ten rodzaj medytacji obejmuje określone kroki i postawy.

Celem jest znalezienie wygodnej pozycji, skupienie się na oddychaniu i uważne obserwowanie własnych myśli bez osądu.

Ponownie, ta forma medytacji jest podobna do medytacji uważności, ale wymaga większej dyscypliny i praktyki.Ludzie mogą je preferować, jeśli szukają zarówno odpoczynku, jak i nowej ścieżki duchowej.

7. Transcendentalna medytacja

Transcendentalna medytacja jest duchową formą medytacji, w której praktykujący pozostają w pozycji siedzącej i oddychają powoli. Celem jest przekroczenie lub wzniesienie się ponad aktualny stan osoby.

Podczas sesji medytacyjnej praktykujący koncentrują się na mantrze lub powtarzającym się słowie lub szeregu słów. Nauczyciel określa mantrę w oparciu o złożony zestaw czynników, czasem obejmując rok, w którym urodził się praktyk, oraz rok szkolenia nauczyciela.

Alternatywa pozwala ludziom wybrać ich mantrę. Ta bardziej współczesna wersja nie jest technicznie transcendentalną medytacją, choć może wyglądać zasadniczo podobnie. Praktykujący może zdecydować się powtórzyć „Nie boję się wystąpień publicznych” podczas medytacji.

Ludzie praktykujący transcendentalną medytację przekazują zarówno doświadczenia duchowe, jak i zwiększoną uważność.

Ile czasu zajmuje praca?

Różne dyscypliny medytacyjne zachęcają do skupienia się na podwyższonej świadomości, wolniejszym oddechu i zwiększonej akceptacji.

Medytacja nie jest przedsięwzięciem ukierunkowanym na wyniki. Rzeczywiście, zbytnie ustalenie wyników może wywołać niepokój, który podważa korzyści płynące z medytacji.

Jednak większość badań pokazuje, że medytacja może działać bardzo szybko. Badania nad medytacją zazwyczaj następują po praktykach przez tygodnie lub miesiące, a nie lata. Wielu praktykujących medytacje zgłasza natychmiastową poprawę po sesji medytacyjnej.

Podczas medytacji często czuje się mniej zestresowany, bardziej akceptujący i ma większy spokój. Z biegiem czasu i praktyki, te odczucia mogą być kontynuowane poza sesjami medytacyjnymi.

Jak często medytować

młoda kobieta siedzi na łóżku medytacji

Nie ma właściwej odpowiedzi na to pytanie. Jednym z argumentów jest to, że każda medytacja jest lepsza niż brak medytacji. Tak więc, jeśli osoba może medytować tylko raz w tygodniu, nie powinno to stanowić przeszkody w wypróbowaniu terapii.

Osoba może rozważyć rozpoczęcie od kilku sesji w tygodniu, pracując do jednej sesji dziennie.

Medytacja w tym samym czasie każdego dnia może uczynić medytację nawykiem łatwym do włączenia w codzienne życie.

Jeśli medytacja jest pomocna, może być korzystne zwiększenie częstotliwości do dwóch lub więcej dziennie lub użycie go w celu zmniejszenia stresu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Wskazówki dotyczące lepszej medytacji

klasa medytacji

Medytacja jest przedsięwzięciem zorientowanym na proces, skupiającym się na chwili, a nie na wynikach.

Cieszenie się chwilą jest kluczem do udanej medytacji.

Osoba nie powinna oceniać, czy sesja medytacyjna jest dobra czy zła, dobra czy zła. Zamiast tego powinni po prostu pozostać w tej chwili.

Medytacja to umiejętność, której opanowanie wymaga czasu. Niektórzy ludzie czują się sfrustrowani, a nawet zły, kiedy po raz pierwszy próbują medytować.

Pozostała teraźniejszość w obecnej chwili może być wyzwaniem, podobnie jak skupienie się na pojedynczej mantrze bez rozpraszania uwagi.

Niezależnie od ich natychmiastowej reakcji, dana osoba powinna upierać się przy swojej praktyce mediacyjnej. Kluczem jest zaakceptowanie myśli, które pojawiają się bez osądu i gniewu. Niektórzy nowicjusze mogą skorzystać z zapisów na zajęcia lub wsparcia nauczyciela.

Na wynos

Medytacja to prosta strategia, która może pomóc w uzyskaniu lepszego zdrowia i szczęśliwszego życia. Potrzeba czasu, aby opanować, jak każda inna umiejętność. Jeśli ktoś trzyma się go i jest skłonny eksperymentować z różnymi metodami, jest bardziej prawdopodobne, że odkryje odpowiedni styl medytacji.

PLMedBook