Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak rozpoznać zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Woreczek żółciowy jest organem układu trawiennego w kształcie gruszki umieszczonym po prawej stronie brzucha. Jego zadaniem jest magazynowanie i uwalnianie żółci w celu trawienia tłuszczu.

Jeśli jego połączenie (przewód) z wątrobą zostanie zablokowane przez „kamień”, żółć cofa się, powodując zapalenie pęcherzyka żółciowego (ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego). Po zapaleniu pęcherzyka żółciowego powiększa się i zaczerwienia, a gromadzenie się płynu w narządzie może wywołać wtórną infekcję.

Ten artykuł pomoże ci rozpoznać objawy infekcji pęcherzyka żółciowego i podejmie natychmiastowe działania

Objawy

Dodatkowe objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą się różnić w zależności od wieku i stanu zdrowia danej osoby, ale ogólnie objawy najczęściej związane ze stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego to:

Obraz kamicy żółciowej wpływającej na wątrobę.

  • Prawy górny kwadrant ból: ból zwykle pojawia się nagle, często z początkiem krótko po zjedzeniu wysokotłuszczowego posiłku. Może zacząć się tuż nad pępkiem, ale ostatecznie ułoży się pod krawędzią klatki piersiowej, po prawej stronie brzucha, gdzie znajduje się pęcherzyk żółciowy.
  • Nudności i wymioty: ponieważ wydzielanie żółci do jelita cienkiego jest utrudnione, tłuszcze nie mogą być rozkładane w celu trawienia, co powoduje brak apetytu, uczucie nudności i wymioty.
  • Gorączka: łagodny wzrost temperatury powyżej 100 ° F (37,8 ° C) występuje u około połowy osób.
  • Złe samopoczucie: ogólne uczucie dyskomfortu, choroby i niepokoju lub ogólny brak dobrego samopoczucia. Złe samopoczucie jest częstą dolegliwością z wieloma chorobami i często jest pierwszą oznaką stanu zapalnego lub infekcji.

Ból pęcherzyka żółciowego można początkowo określić jako „kolkowaty” – bóle spazmatyczne w jamie brzusznej – ale z biegiem czasu zmieni się na stały, silny ból, który nie ustępuje podczas odpoczynku, zmiany pozycji ani żadnych innych środków. Ból może również występować w prawym ramieniu lub w prawym górnym obszarze pleców.

W miarę upływu czasu ból nasila się, szczególnie w przypadku głębokiego oddechu lub jakiegokolwiek ruchu. Większość ludzi wzywa swojego lekarza w ciągu 4-6 godzin od wystąpienia tego rodzaju bólu.

U dzieci i osób starszych objawy woreczka żółciowego mogą być niejasne. Mogą nie mieć bólu i gorączki, i narzekają tylko na złe samopoczucie, brak apetytu i słabość. Tylko u 15% pacjentów z zapaleniem pęcherzyka żółciowego występuje żółtaczka (żółte zabarwienie skóry).

Komplikacje

W izbie przyjęć pacjent z zapalonym pęcherzykiem żółciowym zwykle leży nieruchomo na stoliku do badań, ponieważ ich ból jest zaostrzony najmniejszym ruchem.

Mięśnie brzucha będą prawdopodobnie napięte (strzeżenie), co jest w istocie skurczem. Ochrona chroni stan zapalny narządu przed potencjalnym bólem spowodowanym badaniem.

W niektórych przypadkach zapalenie pęcherzyka żółciowego może się rozerwać i przejść do infekcji zagrażającej życiu (sepsa).

Jeśli wskazane jest leczenie chirurgiczne, laparoskopowa cholecystektomia (usunięcie pęcherzyka żółciowego) jest standardem opieki. Po jednym epizodzie zapalenia pęcherzyka żółciowego występują dodatkowe epizody.

Każda osoba, u której występują objawy zapalenia lub infekcji pęcherzyka żółciowego, musi niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską, aby uniknąć potencjalnie poważnych lub zagrażających życiu powikłań.

Dowiedz się więcej o zapaleniu pęcherzyka żółciowego, w tym o powodach, leczeniu i zapobieganiu.

Dowiedz się więcej o kamieniach żółciowych, w tym o ich zdiagnozowaniu i dostępnych terapiach.

Przyczyny

Około 90% przypadków zapalenia pęcherzyka żółciowego spowodowane jest kamieniami żółciowymi – małymi kryształowymi masami utworzonymi z pigmentów żółciowych, cholesterolu i soli wapniowych.

Około 20% Amerykanów ma kamienie żółciowe, a aż jedna trzecia tych osób rozwinie stan zapalny. Prawdopodobieństwo zapalenia pęcherzyka żółciowego zwiększa się wraz z wiekiem. Inne czynniki ryzyka obejmują płeć żeńską, ciążę, otyłość, cukrzycę, historię kamieni żółciowych i szybką utratę wagi.

Większość „ataków” pęcherzyka żółciowego pochodzi z zapalenia, a jedynie 5% z powodu infekcji bakteryjnej.

Istnieje kilka objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego, ale najczęstszym jest ból w górnej prawej części brzucha, który promieniuje do prawego ramienia.

Like this post? Please share to your friends: