Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Łuszczyca u dzieci: Objawy, leczenie i przyczyny

Znalezienie dziecka ma łuszczycę, co może być trudną wiadomością dla każdego rodzica, który martwi się o skutki tej trwającej przez całe życie choroby skóry.

Na szczęście, łuszczyca jest dobrze zbadana i chociaż nie ma jeszcze lekarstwa, lekarze mogą zaoferować pomoc dzieciom chorym na łuszczycę.

Większość dzieci z tą chorobą dobrze reaguje na dostępne terapie, a wiele z nich może przejść przez życie z kilkoma lub tylko małymi flarami.

Szybkie fakty dotyczące łuszczycy u dzieci:

 • Łuszczyca jest często trwającą całe życie chorobą autoimmunologiczną, która atakuje skórę, paznokcie i skórę głowy.
 • Łuszczyca u dzieci jest podobna do łuszczycy u dorosłych.
 • Łuszczyca jest mierzona na podstawie jej nasilenia.
 • Objawy mogą być trudne do wykrycia u dzieci, ponieważ przypominają inne wysypki dziecięce.

Co to jest łuszczyca u dzieci?

Kiedy osoba ma łuszczycę, rozwijają się na niej plamy czerwonej, łuszczącej się skóry w różnych obszarach ciała. W ciągu całego życia plastry często ulegają wybrzuszeniu lub stają się gorsze, a następnie ulegają remisji.

Rodzaje łuszczycy u dzieci

młoda dziewczyna swędzi rękę

Istnieje kilka różnych rodzajów łuszczycy, które dotykają dzieci.

Podobnie jak u dorosłych, najczęstszą postacią łuszczycy u dzieci jest łuszczyca plackowata. Wygląda jak dobrze określone łaty lub blaszki o srebrzystobiałej powierzchni.

Często pierwsze miejsce tych plastrów u dzieci występuje na skórze głowy.

Innym powszechnym typem łuszczycy wpływającym na dzieci jest łuszczyca plackowata.

Ten typ jest związany z kilkoma małymi, przypominającymi krople deszczu plamkami tworzącymi się w dużych grupach. Kiedy łuszczyca z łuszczycą występuje u dzieci i młodych nastolatków, często jest skutkiem wtórnej infekcji w gardle, takiej jak paciorkowce.

Inne infekcje górnych dróg oddechowych są również często wyzwalane, aby rozpocząć łuszczycę. Chociaż nie zawsze tak jest, łuszczyca łuszcząca się może ustąpić w ciągu kilku miesięcy i nie wrócić.

U dzieci często rozwija się łuszczyca zgięciowa. Termin ten odnosi się do dużych, czerwonych płatów łuszczycy, które występują wokół fałdów skóry, na przykład w stawach.

Czym różni się łuszczyca u dzieci i dorosłych

Największa różnica między łuszczycą dorosłą a dziecięcą to po prostu wiek zachorowania. W przeciwnym razie dziecko z łuszczycą odczuje wiele takich samych objawów i objawów jak osoba dorosła.

Inne potencjalne różnice między dziećmi obejmują:

 • wczesny wiek zachorowania przed okresem dojrzewania lub dorosłości
 • większy wpływ psychologiczny dzięki interakcji z rówieśnikami i poziomami dojrzałości
 • Plasterki łuszczycy mają tendencję do tworzenia się wokół głowy, pośladków i twarzy

Jakie są przyczyny?

zdenerwowane dziecko jest pocieszane przez swojego ojca

Badacze nie byli w stanie wyciągnąć dokładnej przyczyny łuszczycy.

Większość osób zgadza się, że istnieje silny związek genetyczny z tą chorobą, co oznacza, że ​​dana osoba może przekazać ją swoim dzieciom. Poza tym naukowcy ustalili, że prawdopodobnie jest to spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego.

Niektóre wyzwalacze są znane, mogą powodować łuszczycę po raz pierwszy lub powodować lub pogłębiać flarę. Te potencjalne wyzwalacze obejmują:

 • naprężenie
 • infekcja w gardle lub górnych drogach oddechowych
 • zranienie
 • reakcja na leki

Szczególnie ważne dla dzieci jest to, że łuszczyca nie jest zakaźna i nie może być przenoszona z jednego dziecka na drugie.

Objawy

Jest kilka symptomów, na które osoba powinna zwrócić uwagę, aby pomóc w identyfikacji łuszczycy. Niektóre z objawów, które pomagają odróżnić łuszczycę od innych chorób, obejmują:

 • płaty czerwonej, łuszczącej się skóry, często na skórze głowy, twarzy, kolanach, łokciach i pośladkach
 • plamy mogą być swędzące, bolesne lub powodować ogólny dyskomfort
 • łatki są często symetryczne
 • plastry nie zmniejszają się bez leczenia

Kiedy iść do lekarza

Bardzo ważne jest, aby dzieci widywały się z lekarzem, jeśli pojawi się niewyjaśniona wysypka.

Ponadto, w przypadku możliwej łuszczycy, rodzic powinien wziąć pod uwagę własną historię rodzinną. Jeśli ktoś w rodzinie ma łuszczycę, może zwiększyć prawdopodobieństwo, że nowa wysypka na dziecko jest wynikiem tego samego stanu.

Typowe zabiegi

Chociaż nie ma znanego leku na łuszczycę, leczenie koncentruje się na zmniejszeniu nasilenia objawów i pomocy emocjonalnego stresu związanego z łuszczycą. Niektóre z opcji obejmują:

 • światłolecznictwo
 • terapia miejscowa
 • leki doustne

Fototerapia polega na zastosowaniu wąskopasmowego UVB u dzieci, zazwyczaj w wieku powyżej 10 lat. Łagodne przypadki łuszczycy lub łuszczycy mają tendencję do reagowania najlepiej na fototerapię. Leczenie odbywa się w szpitalu, dwa do trzech razy w tygodniu.

W większości przypadków łuszczycy stosuje się leczenie miejscowe. Terapia miejscowa obejmuje stosowanie kremów i balsamów leczniczych. Istnieje wiele różnych prób, takich jak smoła, witamina D i miejscowe kortykosteroidy.

Miejscowe terapie są często wszystkim, co jest potrzebne do leczenia łagodnych i umiarkowanych przypadków łuszczycy.

Leki doustne są czasami inną opcją pomagającą leczyć łuszczycę u dzieci. Zazwyczaj są one stosowane przez krótki czas i często są przepisywane w cięższych przypadkach łuszczycy.

Alternatywne zabiegi i środki zaradcze

sól z Morza Martwego

Istnieje kilka alternatywnych terapii dostępnych dla dzieci z łuszczycą. Często obejmują one naturalne środki zaradcze lub holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia z myślą o łuszczycy.

Dla rodziców szukających alternatywy dla kremów leczniczych, istnieje kilka naturalnych metod leczenia, które można wypróbować. Wiele alternatywnych metod leczenia pochodzi z naturalnych źródeł i występuje w postaci kremów i olejków.

Podczas gdy niektórzy dorośli zgłaszają poprawę swoich objawów za pomocą tych bardziej naturalnych metod leczenia, nie byli oni badani podczas stosowania u dzieci.

Ludzie powinni uważać na reakcje alergiczne lub nasilenie wysypki podczas stosowania miejscowych terapii.

Kiedy jakiekolwiek leczenie jest przyjmowane doustnie, najlepiej porozmawiać z lekarzem, który leczy wcześniej dziecko.

Niektóre potencjalne alternatywne metody leczenia obejmują:

 • moczenie w łaźniach soli z Morza Martwego
 • aloes
 • kąpiele owsiane
 • ocet jabłkowy
 • olejek z drzewa herbacianego
 • Kurkuma

Produkty zawierające aloes i olejek z drzewa herbacianego są dostępne w sprzedaży online.

Ponadto niektórzy rodzice mogą poszukiwać terapii emocjonalnej u dziecka z łuszczycą. Chociaż ten rodzaj leczenia nie odnosi się bezpośrednio do łuszczycy, może on odgrywać przydatną rolę w pomaganiu dziecku w dostosowywaniu się do uczuć zażenowania i niepokoju.

Dodatkowe kroki, które należy podjąć, obejmują poprawę ogólnego stanu zdrowia dziecka. Ważne jest, aby dzieci z łuszczycą jadły zrównoważoną i zdrową dietę, utrzymywały zdrową wagę i regularnie ćwiczyły. Kroki te mogą pomóc dziecku zmniejszyć występowanie rzutów lub ich nasilenie.

Na wynos

Dzieci z łuszczycą prawdopodobnie będą miały do ​​końca życia.

W przypadkach łuszczycy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu nie występują poważne komplikacje medyczne. W cięższych przypadkach u dzieci z łuszczycą może rozwinąć się artropatia łuszczycowa.

Ważne jest uwzględnienie emocjonalnego samopoczucia dziecka podczas leczenia łuszczycy i empatii wobec stresorów, które mogą odczuwać z powodu stanu skóry.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: