Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dziesięć wspólnych urazów stawów kolanowych i leczenia

Kontuzje kolan często wysyłają ludzi do gabinetu lekarza. W 2010 roku ponad 10 milionów wizyt w gabinecie lekarskim wystąpiło z powodu bólu kolana i urazów.

Większość tych wizyt była spowodowana tymi samymi wspólnymi problemami. Urazy kolana można często leczyć w domu, ale niektóre z nich są na tyle poważne, że wymagają interwencji chirurgicznej.

W tym artykule opisano anatomię kolana, urazy kolana i niektóre opcje leczenia.

Dziesięć wspólnych urazów kolana

Kolano jest skomplikowanym stawem. Porusza się jak zawias drzwi, pozwalając osobie na zginanie i prostowanie nóg, aby mogli siedzieć, przysiadywać, skakać i biegać.

Kolano składa się z czterech elementów:

  • kości
  • chrząstka
  • więzadła
  • ścięgna

Kość udowa, powszechnie znana jako kość udowa, znajduje się na górze stawu kolanowego. Pień piszczelowy lub piszczelowy tworzy dno stawu kolanowego. Rzepka lub rzepka zakrywa punkt połączenia kości udowej i piszczeli.

Chrząstka jest tkanką, która wyściela kości stawu kolanowego, pomagając wiązadłom łatwo przesuwać się po kościach i chronić kości przed uderzeniem.

W kolanie znajdują się cztery więzadła, które działają podobnie do lin, trzymają razem kości i stabilizują je. Ścięgna łączą mięśnie podtrzymujące staw kolanowy z kościami w górnej i dolnej części nóg.

Istnieje wiele różnych rodzajów urazów kolana. Poniżej 10 najczęściej spotykanych urazów stawu kolanowego.

1. Złamania

Dowolna z kości w kolanie lub wokół niej może być złamana. Najczęściej łamaną kością w stawie jest rzepka lub rzepka.

Urazy o wysokim udziale, takie jak upadek lub wypadek samochodowy, powodują większość złamań kolana. Ludzie cierpiący na osteoporozę mogą złamać sobie kolana tylko przez złą drogę lub potknięcie.

2. Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego

Kontuzja kolana ACL

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) biegnie ukośnie w przedniej części kolana, zapewniając krytyczną stabilność stawu. Urazy ACL mogą być poważne i wymagać operacji.

Obrażenia ACL są oceniane w skali od jednego do trzech. Zwichnięcie 1 stopnia jest łagodnym uszkodzeniem list ACL, podczas gdy stopień 3 oznacza całkowitą łzę.

Sportowcy, którzy uczestniczą w sportach kontaktowych, takich jak piłka nożna czy piłka nożna, często ranią swoje listy ACL. Jednak sporty kontaktowe nie są jedyną przyczyną tego urazu.

Niewłaściwe lądowanie po skoku lub szybka zmiana kierunku ruchu może doprowadzić do rozdarcia w liście ACL.

3. Dyslokacja

Zwichnięcie stawu kolanowego ma miejsce, gdy kości kolana znajdują się poza ich prawidłowym położeniem i wyrównaniem.

W przypadku zwichnięcia kolana jedna lub więcej kości może się wymknąć. Nieprawidłowości strukturalne lub traumy, w tym wypadki samochodowe, upadki i sporty kontaktowe, mogą powodować zwichnięcie stawu kolanowego.

4. Łzy meniskalne

Kiedy ludzie odnoszą się do podartej chrząstki w kolanie, prawdopodobnie mówią o łzy łąkotek.

Menisci są dwoma gumowymi klinami chrząstki między kością udową a piszczelem. Te kawałki chrząstki mogą nagle ulec uszkodzeniu podczas uprawiania sportu. Mogą również powoli się rozrywać w wyniku starzenia.

Kiedy łąkotki łez z powodu naturalnego procesu starzenia, nazywa się to zwyrodnienia łąkotki łzy.

Przy nagłej łezce meniskowej może być słyszalny lub wyczuwany w kolanie. Po początkowych urazach ból, obrzęk i ucisk mogą wzrosnąć w ciągu kilku następnych dni.

5. Zapalenie kaletki

Bursy to małe worki wypełnione płynem, które amortyzują stawy kolanowe i pozwalają na łatwe przesuwanie się ścięgien i więzadeł nad stawem.

Woreczki te mogą puchnąć i ulegać stanom zapalnym z powodu nadużywania lub powtarzanego ucisku podczas klękania. Jest to znane jako zapalenie kaletki maziowej.

Większość przypadków zapalenia kaletki nie jest poważna i może być leczona przez samoopiekę. Jednak niektóre przypadki mogą wymagać leczenia antybiotykami lub aspiracji, co jest procedurą, która wykorzystuje igłę do usuwania nadmiaru płynu.

6. Zapalenie ścięgna

Zapalenie ścięgna urazu stawu kolanowego

Zapalenie ścięgna lub zapalenie w kolanie znane jest jako zapalenie ścięgna rzepki. Jest to uraz ścięgna, który łączy rzepkę z kolanem.

Ścięgno rzepki działa z przednią częścią uda, aby przedłużyć kolano, aby człowiek mógł biegać, skakać i wykonywać inne czynności fizyczne.

Często określane jako kolano skoczka, zapalenie ścięgien jest powszechne wśród sportowców, którzy często skaczą. Jednak każda aktywna fizycznie osoba może być zagrożona rozwojem zapalenia ścięgien.

7. Łzy ścięgna

Ścięgna to miękkie tkanki łączące mięśnie z kościami. W kolanie, wspólnym ścięgnem do zranienia jest rzepka.

Nierzadko zdarza się, że sportowiec lub osoba w średnim wieku zaangażowana w ćwiczenia fizyczne rozrywa lub ściska ścięgna. Bezpośredni wpływ upadku lub uderzenia może również spowodować rozdarcie ścięgna.

8. Urazy więzadła pobocznego

Więzadła więzadłowe łączą kość udową z piszczelem. Uraz dla tych więzadeł jest częstym problemem dla sportowców, szczególnie tych związanych ze sportem kontaktowym.

Łzy więzadła pobocznego często występują z powodu bezpośredniego uderzenia lub kolizji z inną osobą lub obiektem.

9. Zespół paschy jajnika

Zespół pasma Iliotibial jest powszechny wśród biegaczy długodystansowych. Jest to spowodowane tym, że pas biodrowo-piszczelowy, który znajduje się na zewnątrz kolana, ściera się na zewnątrz stawu kolanowego.

Zazwyczaj ból zaczyna się jako niewielkie podrażnienie. Może stopniowo rosnąć do punktu, w którym biegacz musi przestać biec przez pewien czas, aby pozwolić zespołowi biodrowo-leczyć się.

10. Urazy więzadła krzyżowego tylnego

Tylne więzadło krzyżowe znajduje się z tyłu kolana. Jest to jedno z wielu więzadeł łączących kość udową z piszczelem. To więzadło zapobiega przemieszczaniu się piszczeli zbyt daleko w tył.

Uraz tylnego krzyża wymaga dużej siły, podczas gdy kolano jest w pozycji wygiętej.Ten poziom siły zwykle występuje, gdy ktoś ciężko upada na zgięte kolano lub znajduje się w wypadku, który uderza w kolano podczas zginania.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli ból kolana staje się przewlekły, ciężki lub trwa dłużej niż tydzień, należy skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli w stawie występuje zmniejszony zakres ruchu lub jeśli zginanie kolana staje się trudne.

W przypadku tępych sił lub urazów lekarz powinien być widoczny natychmiast po wystąpieniu urazu.

Możliwości leczenia

leczenie kolan

Leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyny bólu kolana i specyfiki urazu. W przypadkach obrażeń związanych z przeciążeniem lub nadmiernym uśpieniem, odpoczynek i lód zazwyczaj pozwalają na wyleczenie kolana z czasem.

Leczenie może również obejmować leczenie bólu i stanów zapalnych za pomocą leków. W większości przypadków dana osoba musi odpocząć przez pewien okres czasu.

Łzy lub inne urazy wywołane urazem mogą wymagać usztywnienia, wparcia kolana z powrotem na miejsce lub zabiegu chirurgicznego. W przypadku zabiegu chirurgicznego osoba prawdopodobnie nie będzie w stanie używać kolana po zabiegu i może potrzebować zarówno kul, jak i wózka inwalidzkiego podczas rekonwalescencji.

W niektórych przypadkach może być potrzebna fizjoterapia, aby pomóc osobie odzyskać ruch i siłę w kolanie i nodze.

Zapobieganie

Zapobieganie urazom kolana nie zawsze jest możliwe, ale osoba może podjąć środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko. Na przykład ludzie, którzy biegają lub uprawiają sport, powinni nosić odpowiednie obuwie i sprzęt ochronny.

W przypadkach zespołu pasma biodrowo-piszczelowego i urazów związanych z nadużywaniem, osoba może rozważyć zmniejszenie liczby przejechanych kilometrów.

Niektóre ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie mniejszych nóg, co może pomóc w zapobieganiu kontuzjom. Wreszcie rozciąganie przed i po wysiłku może pomóc w zapobieganiu kontuzji kolan.

Ważne jest także odpowiednie odżywianie, szczególnie dla sportowców. Białka, wapń i witamina D są niezbędne do utrzymania zdrowych kości, mięśni i więzadeł.

Like this post? Please share to your friends: