Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rak płuc sygnalizuje nawet u „zdrowych” palaczy

Według badań opublikowanych w czasopiśmie, osoby palące, które otrzymały od lekarzy czysty rachunek po normalnych wynikach badania, mogą mieć wczesne objawy raka płuc.

Badacze z Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku porównali grupę 21 zdrowych palaczy z 31 palaczami, którzy nie mieli wykrywalnej postaci choroby płuc po prześwietleniu promieniami rentgenowskimi i standardowymi badaniami klatki piersiowej.

Naukowcy wysłali bronchoskop i cienką szczoteczkę do płuc obu grup, aby zebrać komórki z wyściółek dróg oddechowych. Badane komórki tworzyły część nabłonka dróg oddechowych, która wchodzi w kontakt z dymem papierosowym i tam zaczyna się rak płuc – twierdzą naukowcy.

Wyniki wykazały, że w wyściółce dróg oddechowych w płucach palaczy, zostały aktywowane geny ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, które są włączane w najbardziej agresywnych, trudnych do leczenia nowotworach płuc, twierdzą naukowcy.

Dr Robert Crystal, przewodniczący i profesor medycyny genetycznej w Weill Cornell Medical College, powiedział:

„Komórki wyściełające drogi oddechowe u palaczy są w bardziej prymitywnym stanie i mają pewne cechy, które można zobaczyć w rakach płuc.

Więc, ogólnie rzecz biorąc, facet palący poza budynkiem, który myśli, że jest normalny, jest już w drodze do rozwoju raka płuc. „

Naukowcy twierdzą, że prymitywne komórki, które znaleźli, zwykle nie pojawiają się w zdrowym płucu. Wyjaśniają, że zdrowe komórki płuc mają bardzo specyficzne zadania. Zdrowe komórki płuc wyrażają tylko geny związane z funkcjonowaniem płuc, tak jak komórki mózgowe, na przykład ekspresjonują tylko geny specyficzne dla mózgu.

Naukowcy wyjaśniają, że utrata kontroli obserwowana w komórkach nowotworowych oznacza, że ​​mogą „rozmnażać się bez ograniczeń”, umożliwiając im migrację do innych narządów. Badanie ujawniło, że komórki palaczy w ich wyściółkach dróg oddechowych już zaczęły tracić tę kontrolę.

Dr Crystal twierdzi, że chociaż naukowcy nie są w stanie dokładnie określić, ile papierosów spowoduje wczesne uszkodzenie komórek w płucach iw jakim okresie, zagrożeni są nie tylko palacze. Dr Crystal mówi:

„Wiemy, że od czasu do czasu palacze i pasywni palacze mają już zmiany biologiczne w drogach oddechowych, a przy każdym dymie, na który jesteś narażony, twoje komórki dróg oddechowych są programowane w nienormalny sposób.”

Amerykański National Cancer Institute twierdzi, że rzucenie palenia jest zawsze opłacalne, a rak płuc nie jest nieunikniony. Instytut mówi na przykład: „Badania wykazały, że palacze, którzy zakończyli naukę w wieku około 30 lat, zmniejszają ryzyko przedwczesnego przedwczesnego zgonu z powodu chorób związanych z paleniem o ponad 90%”.

Naukowcy dodają, że chociaż wielu palaczy przechodzi rutynowe badania kontrolne, badania fizykalne, zdjęcia rentgenowskie i testy czynnościowe płuc, nie są one wystarczająco czułe, aby wykryć wczesne zmiany komórek w płucach, co jest mylące dla pacjenta.

Dr Crystal chciałby, aby badania w jego dziedzinie przyczyniły się do opracowania terapii ukierunkowanych na wczesne zmiany spowodowane paleniem. On mówi:

„Jeśli możemy celować w zmiany komórek i wymyślać leki, które mogą to odwrócić, to jest jeden ważny proces. Gdybyśmy mogli mieć leki, które pomagają chronić płuca, rozwiąże to wiele problemów.

„Wiemy, że palenie jest złe Wiemy, że 20% palaczy cierpi na rozedmę płuc lub raka płuc, ale wiemy też, że jest wielu palaczy, którzy nie chorują na tę chorobę i jeśli rozumiemy biologię różnica pomiędzy tymi, którzy rozwijają się w chorobach płuc, a tymi, którzy nie chorują, również dałaby nam cele do opracowania nowych terapii. „

Like this post? Please share to your friends: