Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy to długie, wąskie smugi, paski lub linie, które rozwijają się na skórze. Występują, gdy skóra nagle się rozciąga i jest niezwykle powszechna.

Każdy może rozwinąć rozstępy, chociaż mają tendencję do wpływania na więcej kobiet niż mężczyzn.

Mogą występować w różnych częściach ciała, w tym w żołądku, udach, biodrach, piersiach, ramionach i dolnej części pleców.

Tego rodzaju bliznowacenie ma miejsce, gdy skóra nie może powrócić do normalnej formy po okresie intensywnego wzrostu, często z powodu ciąży, przyrostu masy ciała, utraty wagi lub dojrzewania. Ponad 50 procent kobiet doświadcza rozstępów w czasie ciąży.

Szybkie fakty dotyczące rozstępów

 • Rozstępy to długie, wąskie smugi lub paski, które występują, gdy skóra jest zbyt szybko rozciągnięta.
 • Ciąża, okres dojrzewania i szybki przyrost masy ciała mogą powodować rozstępy.
 • Dostępnych jest niewiele dowodów medycznych potwierdzających skuteczność obecnych metod leczenia rozstępów.
 • Rozstępy często zanikają z upływem czasu bez leczenia i nie stanowią poważnego, długotrwałego zagrożenia dla zdrowia.

Czym są rozstępy?

rozstępy

Rozstępy to blizny lub zniekształcające zmiany. Są one również nazywane striae, striae distensae (SD), strofe atrophicans i striae gravidarum.

Najbardziej dotknięte obszary to:

 • brzuch
 • piersi
 • biodra
 • skrzydło
 • tyłek
 • Uda

Rozstępy nie są fizycznie niebezpieczne, ale mogą powodować problemy z obrazem i niepokojem. Dla niektórych osób rozstępy są istotnym problemem kosmetycznym, który może wpływać na codzienne życie.

Symptomy i objawy

Zanim zaczną pojawiać się rozstępy, skóra może wydawać się cienka i różowa. Może również odczuwać podrażnienie lub swędzenie.

Ślady początkowo rozwijają się jako pomarszczone, uniesione smugi, które mogą być czerwone, purpurowe, różowe, czerwonawo-brązowe lub ciemnobrązowe, w zależności od koloru skóry. Smugi ostatecznie znikają i spłaszczają się, a wraz z upływem czasu zmieniają kolor na srebrzysty.

Rozstępy mogą stopniowo stawać się mniej zauważalne, ale często może to trwać latami.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Ciąża jest jedną z głównych przyczyn rozstępów.

Skrajny wzrost lub skurcz skóry może powodować rozstępy.

Typowe przyczyny rozciągania skóry to:

 • Ciąża: Od 50 do 90 procent kobiet w ciąży doświadcza rozstępów w trakcie lub po urodzeniu.
 • Dojrzewanie: Szybki wzrost jest typowy dla młodych ludzi przechodzących okres dojrzewania. Może to prowadzić do rozstępów.
 • Szybkie przybranie na wadze: Zbyt duża waga w krótkim czasie może powodować rozstępy.
 • Warunki medyczne: Niektóre stany mogą powodować rozstępy, takie jak zespół Marfana i zespół Cushinga. Zespół Marfana może prowadzić do zmniejszenia elastyczności tkanki skórnej, a zespół Cushinga może doprowadzić organizm do nadmiernej produkcji hormonu, który prowadzi do szybkiego przyrostu masy ciała i kruchości skóry.
 • Stosowanie kortykosteroidów: przedłużone stosowanie kremów i balsamów kortykosteroidowych może zmniejszać poziom kolagenu w skórze. Kolagen wzmacnia i wspiera skórę, a zmniejszona ilość może zwiększać ryzyko rozstępów.

Skórka składa się z trzech kluczowych warstw. Rozstępy powstają w skórze właściwej lub warstwie środkowej, gdy tkanka łączna jest rozciągnięta poza granice jej sprężystości. Jest to zwykle spowodowane szybkim rozszerzaniem lub kurczeniem się skóry.

Gdy ciało rośnie, włókna łączące w skórze właściwej powoli rozciągają się, aby dostosować się do powolnego wzrostu. Jednak szybki wzrost prowadzi do nagłego rozciągnięcia. To powoduje, że skóra właściwa się rozdziera, umożliwiając głębsze warstwy skóry.

Może to tworzyć rozstępy i przyczynia się do wyglądu.

Rozstępy w końcu bledną do srebrzystego, białego lub błyszczącego wyglądu, ponieważ blady tłuszcz pod skórą staje się widoczny zamiast zwykłych naczyń krwionośnych.

Bardziej prawdopodobne jest, że będą się rozwijać i staną się poważniejsze w przypadku wysokiego poziomu krążącej kortyzonu lub gdy kortyzon jest stosowany na skórę. Kortyzol, hormon stresu wytwarzany przez nadnercza, przekształca się w kortyzon. Osłabia to elastyczne włókna w skórze.

Czynniki ryzyka

Wiele czynników ryzyka było związanych z rozwojem rozstępów, ale dowody są różne. Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić przyczyny rozstępów.

Czynniki ryzyka rozwoju rozstępów można powiązać z:

 • Historia rodzinna
 • choroby przewlekłe
 • wskaźnik masy ciała (BMI) przed ciążą
 • masa urodzeniowa dziecka u kobiet w ciąży

Odkrycia te można wytłumaczyć większym stopniem rozciągania skóry u otyłych kobiet z większymi dziećmi oraz związanymi z wiekiem zmianami w kolagenie skóry i tkance łącznej, które mają wpływ na prawdopodobieństwo rozdarcia.

Diagnoza

Rozstępy są łatwo diagnozowane na podstawie badania skóry i przeglądu historii medycznej danej osoby.

Lekarz zazwyczaj będzie zadawał pytania w oparciu o oznaki i objawy, a także wszelkie aktualnie stosowane leki lub istniejące schorzenia.

Rozstępy nie są szkodliwe i nie powodują problemów zdrowotnych. W rzadkich przypadkach mogą wskazywać na podstawowy problem medyczny wymagający leczenia lub monitorowania.

Leczenie i zapobieganie

Leczenie rozstępów może być kosztowne i nie zawsze skuteczne.

O ile nie jest to podstawowy warunek, jest mało prawdopodobne, że twój ubezpieczyciel sfinansuje leczenie. Rozstępy są postrzegane jako skarga kosmetyczna.

Kremy, żele, płyny kosmetyczne i chirurgia plastyczna zostały zaproponowane jako zabiegi na rozstępy, choć niewiele jest dowodów medycznych potwierdzających skuteczność takich zabiegów.

Obecne metody leczenia są szczególnie ograniczone pod względem zdolności do zapewniania długotrwałych ulepszeń dla wszystkich rodzajów skóry.

Rozstępy często zanikają z upływem czasu i stają się niezauważalne.U kobiet, które rozwijają rozstępy w ciąży, stają się one mniej zauważalne po około 6 do 12 miesiącach od porodu.

Makijaż może być używany do ukrywania rozstępów na bardziej narażonych obszarach ciała, podczas gdy są one bardziej widoczne.

Kremy, oleje i preparaty do stosowania miejscowego

Nie ma wysokiej jakości dowodów na to, że stosowanie kremów lub olejków na skórę może pomóc w powstawaniu rozstępów.

Leczenie miejscowe to preparaty zawierające składniki aktywne, które nakłada się na powierzchnię skóry.

W kilku badaniach porównano wpływ miejscowego leczenia z preparatami nie zawierającymi żadnych substancji czynnych lub z efektem braku jakiegokolwiek leczenia.

Badania te nie wykazały statystycznie istotnej różnicy między grupami, co sugeruje, że obecnie dostępne opcje leczenia nie poprawiają ani przyspieszają procesu leczenia rozstępów.

Zapobieganie

Nie zawsze można zapobiec rozstępom. Jednak poniższe kroki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko:

 • Utrzymaj zdrową wagę.
 • Unikaj diety jo-jo.
 • Jedz zrównoważoną dietę bogatą w witaminy i minerały. Spożywanie odpowiedniej ilości witamin A i C może wspomóc skórę, a także minerały cynku i krzemu.
 • Celuj w powolny i stopniowy przyrost wagi podczas ciąży.
 • Pij sześć do ośmiu szklanek wody każdego dnia.

Na wynos

Rozstępy mogą być nieestetyczne, ale są częstym i często przejściowym problemem.

Nie stanowią długotrwałego zagrożenia dla zdrowia, a leczenie zwykle ma na celu poprawę wizerunku osoby z rozstępami.

Like this post? Please share to your friends: