Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Badanie krwi może wykryć raka przenoszonego drogą płciową

Badanie krwi może wykryć przeciwciała wirusa HPV, które mogą powodować raka jamy ustnej i gardła lat przed objawy choroby stają się widoczne, a naukowcy z National Cancer Institute oraz Międzynarodowa Agencja Badania Raka podano w Journal of Clinical Oncology.

W badaniu blisko 1 na 3 pacjentów z rakiem jamy ustnej i gardła miał przeciwciała przeciwko HPV (ludzkiemu wirusowi brodawczaka), w porównaniu z mniej niż 1 na 100 bez raka. Gdy są obecne, przeciwciała te można znaleźć na kilka lat przed wystąpieniem choroby.

Wyniki te pokazują, że badanie krwi może pewnego dnia zostać wykorzystane do znalezienia pacjentów z tym typem raka.

W przeszłości większość przypadków raka jamy ustnej i gardła uważano za spowodowane używaniem tytoniu i spożywaniem alkoholu, a nie zakażeniem HPV. Jednak częstość występowania tego nowotworu rośnie w kilku częściach świata, szczególnie w Europie i USA, z powodu podwyższonego zakażenia wirusem HPV typu 16.

W USA około 60% aktualnych przypadków raka jamy ustnej jest spowodowanych HPV 16. Ciągłe zakażenie HPV 16 powoduje zmiany komórkowe, które powodują raka.

Dodatkowo, HPV E6 jest jednym z genów wirusowych, które pomagają w tworzeniu guza. Wcześniejsze badania pacjentów z rakiem jamy ustnej i gardła związanych z HPV wykryły we krwi przeciwciała przeciwko E6.

Dr Aimee R. Kreimer, wiodąca badaczka z Wydziału Epidemiologii i Genetyki Raka, NCI powiedziała:

„Nasze badanie pokazuje, że nie tylko przeciwciała E6 są obecne przed diagnozą«»”, ale że w wielu przypadkach, przeciwciała są tam więcej niż dziesięć lat, zanim nowotwór był klinicznie wykrywalne, ważnym elementem udanego przesiewowych biomarker „.
Kreimer i jej zespół przetestowali próbki od osób z Europejskiego Badania Prospektywnego Badania Raka i Odżywiania, długotrwałych badań ponad 500 000 zdrowych osób dorosłych w 10 krajach europejskich.

Badacze zbadali krew od 135 osób, u których rozwinęła się rak jamy ustno-gardłowej między rokiem 13 a 13 lat, a także 1600 osób, u których nie rozwinął się rak.

Przeciwciała E6 HPV16 mogą umożliwić lepsze przeżycie

Znaleziono przeciwciała przeciwko białku E6 HPV16 u 35% osób z nowotworem, w porównaniu z mniej niż 1% próbek od osób bez raka.

Próbki krwi pobrano sześć lat przed rozpoznaniem, ale związek był niezależny od czasu pomiędzy diagnozą a pobraniem krwi. Przeciwciała przeciwko białku E6 HPV16 znaleziono również w próbkach krwi zebranych przez 10 lat przed rozpoznaniem.

Naukowcy udokumentowali, że przeciwciała E6 HPV16 mogą być biomarkerami zapewniającymi lepsze przetrwanie, co jest zgodne z wcześniejszymi doniesieniami.

Badani z rakiem jamy ustnej i gardła, którzy przed diagnozą mieli dodatnie wyniki testu na obecność przeciwciał E6 HPV16, byli o 70% bardziej prawdopodobne, że przeżyją po obserwacji, w porównaniu do pacjentów z tym samym rakiem, u których wynik badania był ujemny.

Dr Paul Brennan, główny badacz z IARC, podsumował:

„Chociaż wyniki są obiecujące, należy je uznać za wstępne. Jeśli zdolność przewidywania przeciwciała E6 HPV16 utrzymuje się w innych badaniach, możemy rozważyć opracowanie narzędzia do badań przesiewowych w oparciu o ten wynik.”
Celebrity Michael Douglas ogłosił niedawno, że jego rak gardła na czwartym etapie nie był spowodowany piciem alkoholu i paleniem, ale raczej seksem oralnym.

Napisane przez Kelly Fitzgerald

Like this post? Please share to your friends: