Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pracownicy palarni fajki narażeni na bierne palenie

Palenie fajki w fajce wodnej to trend rosnący, czasem reklamowany jako „bezpieczna” alternatywa dla palenia papierosów. Teraz badania przeprowadzone w Nowym Jorku i opublikowane przez pokazują, że dym naraża pracowników hookah bar na ryzyko chorób płuc i serca.

[palenie shishy]

Hookah, czyli shisha, jest fajką wodną z Bliskiego Wschodu lub Indii, używaną do palenia tytoniu o smaku owocowym. Urządzenie może również być znane jako narghile, arghile lub hubble-bubble. Jest to działanie społeczne, z jedną fajką normalnie przepływającą wokół grupy.

W Nowym Jorku jest już około 140 barów lub barów szisza lub shishy, ​​mimo że oficjalnie zakazano palenia shishy na bazie tytoniu. Tradycyjnie były one używane przez ludzi pochodzenia bliskowschodniego i indyjskiego, ale młodzi ludzie ze wszystkich środowisk coraz częściej przyjmują nawyk.

W Stanach Zjednoczonych bierne palenie powoduje około 3000 zgonów z powodu raka płuc i 35 000 zgonów sercowych każdego roku wśród osób niepalących. Jest to trzecia najczęstsza możliwa do uniknięcia przyczyna śmierci w kraju.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) opisuje fajkę wodną jako „co najmniej tak toksyczną jak palenie papierosów”.

Badanie przeprowadzone w 2014 r. Wykazało, że liczba uczniów klas 12 w USA, którzy palili fajkę w poprzednim roku wzrosła z 17% w 2010 r. Do 23% w 2014 r., Z czego 25% to chłopcy i 21% dziewcząt.

Według National CDC’s National Youth Tobacco Survey, palenie fajki wodnej podwoiło się w latach 2013-2014 wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Wysoki poziom toksyn znajdujących się w pracowników hookah bar

Naukowcy z New York University w College of Global Public Health (CGPH) i Langone Medical Center przetestowali 10 pracowników baru „hookah” w czterech barach „szisza” pod koniec swojej pracy.

Pracownicy podnieśli poziom toksyn i markerów zapalenia normalnie związanego z zaburzeniami płuc i serca. Niektóre wyniki pracowników były podobne do typowych dla ciężkich palaczy papierosów.

Ilość tlenku węgla wydychanego przez pracowników była znacznie wyższa na końcu zmiany. Stawki dla dwóch pracowników były wyższe niż 90 części na milion, poziom charakterystyczny dla ciężkich palaczy tytoniu.

Poziomy białek we krwi, które wskazują na stan zapalny, takie jak interferon, interleukina i czynnik martwicy nowotworów, były również wyższe pod koniec zmiany. Chociaż konieczne dla prawidłowych odpowiedzi immunologicznych, nadmiar tych białek jest związany z chorobą serca i rakiem.

Nikotyna została wykryta w powietrzu barów, mimo że shisha na bazie tytoniu jest zakazana w tych miejscach w Nowym Jorku.

Stężenia zanieczyszczeń różniły się, ale były wprost proporcjonalne do liczby palaczy i nargile. Często brakowało wentylacji przez drzwi lub otwarte okna.

Toksykolog i starszy autor badań Terry Gordon, z NYU Langone, mówi:

„Używanie hookah często jest zwolnione z czystych przepisów dotyczących powietrza w pomieszczeniach, które chronią ludzi przed biernym paleniem.Jest to pierwsze badanie, które łączy słabą jakość baru fajki wodnej z szkodliwymi skutkami dla pracowników, a wyniki zalecają ściślejsze monitorowanie tej branży w celu ochrony społeczeństwa. „

Gordon mówi, że wyniki „rzucają wyzwanie przekonaniu, że z drugiej ręki narażenie na dym tytoniowy jest bezpieczne”.

Naukowcy chcieliby zobaczyć większe badania jakości powietrza barów z fajkami wodnymi i opracowanie przepisów chroniących zarówno pracowników, jak i osoby, które często korzystają z takich barów.

Zagrożenia związane z paleniem w fajce są pogarszane z powodu długiej ekspozycji na więcej dymu przez dłuższy czas. Ponadto częstotliwość dmuchnięć, głębokość wdechu i długość sesji mogą powodować, że palacze absorbują wyższe stężenia toksyn typowych dla dymu papierosowego.

Ostatnio doniesiono o badaniach sugerujących, że jedna fajka do fajki może dostarczyć taką samą ilość nikotyny, co 125 papierosów.

Like this post? Please share to your friends: