Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy RAST czy testy skórne są lepsze dla alergików?

Test RAST lub radioalergosorozja są sposobem na sprawdzenie krwi osoby, aby sprawdzić, czy mają jakiekolwiek alergie. Ten test sprawdza ich krew pod kątem specyficznych przeciwciał IgE, aby dowiedzieć się, jakie substancje mogą być uczulone.

Alergie mogą być lekkim rozdrażnieniem lub stanem zagrażającym życiu. Testy alergologiczne pozwalają osobie dowiedzieć się, jakie substancje są uczulone, aby mogły planować z wyprzedzeniem i unikać tych alergenów.

Test RAST jest alternatywą dla testu skórnego. Test skórny określa, w jaki sposób skóra danej osoby reaguje na określone alergeny.

W tym artykule przyjrzymy się, na które alergie może testować test RAST, procedura i interpretacja wyników. Porównujemy także skuteczność testów RAST z testami skórnymi.

Co to jest test RAST?

Lekarz pobiera próbkę krwi pateineta do testu Rasta

Test RAST jest badaniem krwi, którego używa się do sprawdzenia, czy krew pacjenta zawiera przeciwciała dla określonej substancji, takiej jak orzeszki ziemne lub pyłki. Te przeciwciała są nazywane immunoglobulinami E lub przeciwciałami IgE.

Jeżeli krew osoby zawiera przeciwciała IgE swoiste dla danej substancji, oznacza to, że są uczulone na tę substancję. Przeciwciała te powodują wysypkę, swędzenie, kichanie i inne objawy, które osoba doświadcza w kontakcie z alergenem.

Nazwa RAST była pierwotnie nazwą marki, ale eksperci twierdzą, że obecnie jest ona powszechnie i niepoprawnie używana do opisywania testów laboratoryjnych na alergeny.

Zgodnie z wytycznymi w sprawie diagnostyki i leczenia alergii pokarmowej w Stanach Zjednoczonych oryginalna metoda testu RAST jest już nieaktualna. Zamiast testów RAST, lekarz jest bardziej skłonny zamówić inny test krwi zwany testem ELISA, który oznacza test immunoenzymatyczny.

Test RAST a test skórny

Dostępne są różne rodzaje testów alergologicznych, ale najczęściej stosowanym jest test skórny lub igłowy.

W teście skórnym niewielkie ilości różnych alergenów umieszcza się na skórze osoby, zwykle za pomocą igły. Osoby uczulone na te substancje będą rozwijały swędzenie uli w tych miejscach, podczas gdy inne bez alergii nie będą.

Różnice między testem skórnym a testami krwi RAST lub ELISA są następujące:

 • Prędkość procedury. Testy skórne są szybsze niż badania krwi. Test skórny może być przeprowadzony w gabinecie lekarskim, ale w teście RAST lub ELISA lekarz musi przesłać próbkę krwi do laboratorium w celu przetestowania.
 • Szybkość wyników. Reakcje na test skórny zwykle rozwijają się w ciągu 15 minut, podczas gdy uzyskanie wyniku testu RAST może zająć od kilku dni do dwóch tygodni.
 • Precyzja. Testy skórne mogą być bardziej czułe niż testy krwi, chociaż obie metody są uważane za właściwe do diagnozowania alergii. Może być trudniej precyzyjnie zinterpretować wyniki testów skórnych u osób o ciemniejszej skórze, a testy na skórę mogą być pod wpływem leków, podczas gdy badania krwi nie są.
 • Bezpieczeństwo. Chociaż jest to rzadkie, dana osoba może rozwinąć poważną reakcję na alergen stosowany w teście skórnym. Nie ma ryzyka tego z badaniem krwi, takim jak RAST lub ELISA.
 • Koszt. Test skórny kosztuje mniej niż test RAST lub ELISA do przetworzenia, co może być korzystne dla niektórych osób.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badania krwi zamiast testu skórnego. Te przypadki mogą obejmować:

 • testowanie niemowląt lub małych dzieci, ponieważ badania krwi wymagają tylko jednego ukłucia, podczas gdy testy skórne wymagają więcej
 • unikanie ryzyka silnej reakcji alergicznej na silny alergen
 • zezwalanie pacjentom na stosowanie leków, które mogą wpływać na test skórny
 • minimalizowanie ryzyka pogorszenia stanu skóry, np. łuszczycy lub egzemy

Do czego służy test RAST?

dziewczyna trzyma nakrętkę, która może powodować obrzęk warg

Badania krwi, takie jak RAST i ELISA, mogą testować wiele alergii, w tym alergie pokarmowe, alergie na leki, alergie sezonowe i alergie na zwierzęta domowe.

Wraz z diagnozowaniem obecnych alergii, testy krwi mogą być stosowane jako część procesu testowania i leczenia, które lekarze wykorzystują do testowania postępu alergii u małych dzieci.

Obecność i zmiany przeciwciał IgE we krwi pomaga lekarzowi określić postępy alergii, które specjaliści alergologii nazywają „marszem alergicznym”, który rozpoczyna się w dzieciństwie i rozwija się przez dzieciństwo.

Lekarze mieli jednak tendencję do unikania testów skórnych u niemowląt. Naukowcy sugerują, że stosowanie testów krwi do diagnozowania alergii we wczesnym okresie życia może przynieść następujące korzyści:

 • możliwość wcześniejszego rozpoczęcia leczenia interwencyjnego
 • unikanie niebezpiecznych reakcji na alergeny pokarmowe u niemowląt
 • potencjał zapobiegania rozwojowi astmy
 • zmniejszenie ognisk wyprysku

Procedura testu RAST

Procedura testu RAST jest dość prosta i nie wymaga żadnych przygotowań.

Po rozmowie z lekarzem lekarz pobiera próbkę krwi, zwykle z ramienia pacjenta.

Krew ta jest następnie wysyłana do laboratorium, gdzie jest poddawana baterii testów, które poszukują przeciwciał, które rozwinęły się w odpowiedzi na określone alergeny.

Dokładność wyników

Według Food Alergy Research & Education (FARE), 50-60 procent testów krwi i nakłuć skóry przyniesie „fałszywe pozytywy” dla alergii pokarmowych, co oznacza, że ​​test wykaże, że dana osoba jest uczulona na coś, gdy nie jest.

Jeśli badanie krwi wykryje, że dana osoba ma przeciwciała dla określonego alergenu, prawdopodobnie ma alergię na tę substancję, ale nie jest ona ostateczna. Potrzeba więcej testów.

Na przykład test RAST może wykazać, że dana osoba jest uczulona na pokarm, taki jak ciecierzyca, tylko dlatego, że jest w tej samej rodzinie co inne jedzenie, na przykład orzeszki ziemne, które naprawdę wywołują reakcję alergiczną.

Również poziom przeciwciał we krwi niekoniecznie jest związany z liczbą przypadków, w których osobnik był narażony na działanie alergenu lub jak ciężkie lub łagodne były te reakcje.

Jeśli dana osoba uzyska wynik pozytywny na określone przeciwciało, które nazywa się dodatnim testem swoistej IgE, wynik ten wskazuje, że prawdopodobnie zostały one wystawione na działanie alergenu. Ale nie mówi na pewno, że osoba jest uczulona na substancję.

Prawdopodobieństwo wyników fałszywie dodatnich sprawia, że ​​o wiele ważniejsze dla lekarzy jest przegląd wyników testu RAST w świetle ogólnej historii medycznej danej osoby, w szczególności o tym, ile ekspozycji mogła ona mieć na dany alergen.

Kiedy powinieneś dostać test na alergię?

jogger z pompą astmy

Alergie są bardzo częste, dotykając ponad 50 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych. Wiele osób może zatem skorzystać z testów alergologicznych, aby uzyskać odpowiednie leczenie.

Alergie mogą wpływać na całe ciało. Najważniejsze objawy, na które należy uważać, to:

 • ból brzucha
 • astma
 • wyprysk
 • pokrzywka
 • swędzące oczy
 • przekrwienie nosa

Na wynos

Ważne jest, aby pamiętać, że żaden test alergiczny nie może sam w sobie określić, czy dana osoba ma alergie i jakie są te alergie. Lekarz weźmie również pod uwagę historię medyczną pacjenta i inne czynniki.

Czasami różne laboratoria używają różnych wersji lub „marek” testu krwi. Oznacza to, że wyniki testu z różnych wersji testu mogą nie wykorzystywać tej samej skali lub jednostek miary. Dlatego ważne jest, aby poprosić lekarza o sprawdzenie wyników testu, aby umieścić informacje w odpowiednim kontekście.

Z 1 na 4 dzieci w krajach rozwiniętych podobno cierpiących na alergie, test RAST może również odgrywać rolę w zmniejszaniu cierpienia tych dzieci i progresji ich wrażliwości alergicznej.

Like this post? Please share to your friends: