Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy olej z ryb może zapobiegać schizofrenii i innym zaburzeniom psychotycznym?

W to, co należy wierzyć, pierwsze badanie tego rodzaju, nowe badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w oleju z ryb mogą być skuteczne w zmniejszaniu ryzyka psychozy.

Olej z wątroby dorsza.

Badanie zostało opublikowane i pokazuje, jak 12-tygodniowa interwencja suplementami omega-3 znacznie zmniejszyła długoterminowe ryzyko rozwoju zaburzeń psychotycznych.

Stosowanie oleju z ryb od dawna jest w oczach opinii publicznej i zostało ogłoszone przez niektórych jako istotny element naszego dobrego samopoczucia fizycznego, ale czy może również poprawić nasze zdrowie psychiczne?

Olej z ryb zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, eikozapentaenowe (EPA), dokozaheksaenowe (DHA) i kwas alfa-linolenowy (ALA), które są niezbędnymi składnikami błon komórkowych w naszym ciele, które stanowią podstawę do produkcji hormonów.

Badanie zdrowia przeprowadzone przez National Institutes of Health (NIH) wykazało, że olej rybny był najpopularniejszym naturalnym produktem stosowanym zarówno przez dorosłych, jak i dzieci w 2012 r. W ubiegłym miesiącu badanie wykazało, że Amerykanie wydają rocznie około 1,2 miliarda dolarów na tabletki i suplementy z oleju rybnego .

Badanie to stanowi kontynuację wcześniejszej pracy zespołu badawczego w 2010 r., W której po raz pierwszy skupiono się na wpływie omega-3 na rozwój zaburzeń psychotycznych.

Autor badania prof. Paul Amminger z Uniwersytetu w Melbourne w Australii oraz jego koledzy analizowali uczestników w wieku 13-25 lat, którzy zostali uznani za narażonych na ryzyko rozwoju psychozy i schizofrenii.

W losowym i podwójnie zaślepionym badaniu wzięło udział 81 osób; 41 zostało przydzielonych do podjęcia 3-miesięcznego dziennego kursu oleju z ryb, a pozostała grupa przyjmowała placebo.

Po 3-miesięcznym okresie interwencji wszyscy uczestnicy byli monitorowani przez kolejne 12 miesięcy. W tym momencie 76 z 81 uczestników pomyślnie ukończyło badanie i stwierdzono, że tylko dwie z 41 osób w grupie przyjmującej olej rybny przechodziło na zaburzenie psychotyczne.

W przeciwieństwie do tego liczba osób z grupy placebo była znacznie wyższa, a 11 z 40 uczestników zaczęło rozwijać zaburzenie psychotyczne.

Tylko 10% rozwinęło zaburzenie psychotyczne w ciągu 7 lat

Teraz 7 lat od pierwotnego badania, wyniki ujawniły, że większość osób, które podjęły się oleju z ryb nadal nie wykazują objawów zaburzeń psychotycznych.

Tylko 4 z 41 osób z grupy, które przyjmowały olej z ryb przez 3 miesiące, od tego czasu zaczęły się rozwijać zaburzenia psychotyczne. Ponownie liczba ta była znacznie wyższa w grupie placebo, gdzie 16 z 40 osób rozwinęło zaburzenie psychotyczne.

W rozmowie z profesorem Ammingerem ma nadzieję, że badanie może zaoferować alternatywne leczenie zaburzeń psychotycznych. On mówi:

„Schizofrenia jest główną przyczyną niepełnosprawności, ale wczesne leczenie wiąże się z lepszymi wynikami.Naszym badaniu daje nadzieję, że mogą istnieć alternatywy dla leków przeciwpsychotycznych.”

Jednym z możliwych ograniczeń badania jest stosunkowo niewielka grupa próbek wykorzystana przez naukowców. Z tego powodu dalsza analiza podgrup była ograniczona.

Pomimo znacznego wzrostu ilości oleju z ryb w ostatnim czasie, stosowanie suplementu nadal budzi kontrowersje wśród wielu pracowników służby zdrowia sceptycznie nastawionych do korzyści medycznych. Niedawno opisano jednak, w jaki sposób olej z ryb może zmniejszyć częstość napadów u pacjentów z padaczką.

Badanie kończy się stwierdzeniem, że olej z ryb „może oferować skuteczną długoterminową strategię prewencji z minimalnym związanym ryzykiem u młodych ludzi z bardzo wysokim ryzykiem psychozy.”

Like this post? Please share to your friends: