Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy można bezpiecznie ćwiczyć z zapaleniem oskrzeli?

Objawy zapalenia oskrzeli obejmują mokry, wypełniony flegmą kaszel i trudności w oddychaniu. Ale czy ludzie z zapaleniem oskrzeli mogą ćwiczyć, nie pogarszając ich stanu?

Niektóre objawy zapalenia oskrzeli mogą być zaostrzone przez ćwiczenia. Jednakże, jeśli zostanie to zrobione ostrożnie, zalecana jest regularna aktywność fizyczna dla osób po wyleczeniu z ostrego zapalenia oskrzeli. Ćwiczenia mogą być również ważne w leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli.

W przypadku osób z objawami zapalenia oskrzeli czynniki środowiskowe, takie jak skrajne upał i zimno, zwiększają prawdopodobieństwo komplikacji oddechowych. W przypadku wystąpienia duszności, świszczącego oddechu, niekontrolowanego kaszlu lub zawrotów głowy, ćwiczenia należy przerwać.

W tym artykule omówiono zapalenie oskrzeli i ćwiczenia, aby pomóc osobom z tym schorzeniem zrozumieć, co mogą zrobić bezpiecznie.

Ćwiczenia i zdrowie płuc

człowiek ćwiczy z kaszlem

Ćwiczenia mają wiele zalet dla ogólnego stanu zdrowia i zdrowia płuc.

Podczas czynności sercowo-naczyniowych mięśnie potrzebują więcej tlenu. Zwiększa to popyt na płuca, aby wziąć powietrze, a serce do krwi.

Mięśnie stają się mocniejsze i bardziej wydajne dzięki regularnym ćwiczeniom, zmniejszając ilość tlenu wymaganą do wysiłku fizycznego.

Gdy tkanki płuc są w stanie zapalnym, drogi oddechowe zwężają się i wypełniają śluz. Zmniejsza to pobór tlenu podczas wdychania i wydzielanie dwutlenku węgla podczas wydechu.

Zwykle przepona wykonuje większość pracy wymaganej do wypełnienia i opróżnienia płuc. Robi to pasywnie, wymieniając powietrze zmieszane z tlenem i gazami, w przestrzeni między nim a tkankami płuc.

Z czasem zapalone tkanki płuc stają się mniej elastyczne i nie wracają do pełnej formy podczas wydechu, pozostawiając za sobą nieświeże powietrze. Im więcej nieświeże powietrze w tej przestrzeni, tym mniej miejsca na przeponę, aby mogła się skurczyć i wpuścić nowe powietrze.

Zwiększa to ilość pracy, jaką muszą wykonać płuca, aby utrzymać poziom tlenu, czyniąc oddychanie trudniejszym.

Jeśli płuca ulegną jakiemukolwiek uszkodzeniu, mogą nie być w stanie poradzić sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem tlenu na wysiłek fizyczny.

Zależy to jednak od stopnia zwężenia i zawartości śluzu, dlatego też takie warunki, jak zapalenie oskrzeli, wpływają na ten proces.

Ćwiczenia z bronchitem

Ćwiczenia pozwalają mięśniom stać się bardziej wydajne i zużywają mniej tlenu. Jako taki może pomóc zmniejszyć niektóre z objawów zapalenia oskrzeli.

Jeśli dana osoba jest odpowiednio nawodniona, ćwiczenia mogą również rozluźnić przekrwienie nosa i otworzyć zatoki.

Ostry czy przewlekły?

Podejmowanie decyzji o ćwiczeniu z zapaleniem oskrzeli zależy od tego, czy stan jest ostry, czy przewlekły.

Przypadki ostrego zapalenia oskrzeli często są powodowane przez przeziębienie i ustępują samoistnie w ciągu 3-10 dni. Suchy kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni po ostrym przypadku.

Przeciwnie, przewlekłe zapalenie oskrzeli jest stanem objętym definicją przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub POChP.

Większość przypadków przewlekłych w Stanach Zjednoczonych jest spowodowana paleniem tytoniu. Długotrwałe narażenie na toksyny środowiskowe lub drażniące może również powodować przewlekłe zapalenie oskrzeli.

W przypadkach przewlekłych objawy utrzymują się przez co najmniej 3 miesiące rocznie przez 2 kolejne lata i wymagają leczenia.

Ćwicz z ostrym zapaleniem oskrzeli

Jaki rodzaj i intensywność ćwiczeń są odpowiednie dla osób z zapaleniem oskrzeli, zależy od indywidualnych potrzeb.

Ćwiczenie powinno być bezpieczne, jeśli objawy przeziębienia lub grypy są ograniczone do szyi. Obejmuje to objawy, które wpływają na:

 • zatoki
 • gardło
 • głowa

Osoby z ostrym zapaleniem oskrzeli powinny jednak powstrzymać się od wysiłku fizycznego, gdy mają objawy. Zazwyczaj oznacza to unikanie celowego ćwiczenia podczas 3-10 dniowego okna odzyskiwania.

Po ustąpieniu objawów zwykle można bezpiecznie powrócić do niskiego poziomu aktywności. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy suchy kaszel pozostaje.

Powrót do normalnego poziomu aktywności może zająć kilka tygodni po ostrym zapaleniu oskrzeli. Płuca często pozostają w stanie zapalnym po widocznym wyleczeniu. Dzięki temu są mniej zdolni do radzenia sobie ze stresem i bardziej do niego reagują.

Rozpoczęcie od delikatniejszych ćwiczeń lub zredukowanych wersji ćwiczeń pomoże płucom powoli odbudować siłę. Skrócenie normalnego czasu trwania, częstotliwości i intensywności treningów o połowę stanowi dobry punkt wyjścia dla wielu.

Ćwicz z przewlekłym zapaleniem oskrzeli

Dla osób z chronicznym zapaleniem oskrzeli idea ćwiczeń może wydawać się zniechęcająca. Jednak regularna aktywność sercowo-naczyniowa jest kluczowa dla utrzymania zdrowia płuc podczas i po epizodach.

Podobnie jak w przypadkach ostrych, osoby z przewlekłym zapaleniem oskrzeli powinny ułatwić sobie rutynowe ćwiczenia. Należy skonsultować się z lekarzem lub lekarzem, aby pomóc w prowadzeniu tego procesu.

Istnieją dwie kluczowe techniki ćwiczeń, które mogą pomóc:

 • Ćwiczenia interwałowe: W przypadku osób z przewlekłymi chorobami płuc, Europejska Fundacja Płuc zaleca stosowanie ćwiczeń przerywanych lub interwałowych, które zmieniają się na kilka minut aktywności, a następnie odpoczynku, aby zmniejszyć duszność.
 • Kontrolowane ćwiczenia oddechowe: obejmują oddychanie wargami i pyskiem brzucha. Powolny wydech, utrzymując drogi oddechowe dłużej otwarte i pozwalając na więcej powietrza. American Lung Association zaleca wykonywanie obu ćwiczeń przez 5-10 minut dziennie, aby złagodzić objawy, takie jak duszność.

Zdyszany oddech wargi polega na oddychaniu przez nos. Ludzie następnie powoli i miarowo wydychają przez zaciśnięte wargi, dwukrotnie dłużej niż ich wdech.

Oddychanie brzuchem wymaga tego samego procesu wdychania i wydychania. Jest to jednak wykonywane bez zaciśniętych ust, a uwaga skupia się na wzroście i upadku brzucha.

Podczas ćwiczeń oddechowych ważne jest, aby głowa, szyja i ramiona były zrelaksowane.Pomaga to zapewnić, że membrana wykonuje większość pracy i przekwalifikowuje się w sposób, w jaki potrzebuje.

Uwagi dotyczące ćwiczeń z obydwoma rodzajami zapalenia oskrzeli

pani robi przysiady

Ćwiczenia i rozważania zalecane dla osób po wyleczeniu z ostrego zapalenia oskrzeli lub z przewlekłym zapaleniem oskrzeli obejmują:

 • delikatne ćwiczenia rozciągające, takie jak joga, unikaj pozycji w dół lub do góry nogami, ponieważ zachęcają one flegmę do podróżowania w górę
 • ćwiczenia sercowo-naczyniowe, które promują światło, ciągły wysiłek, w tym pływanie lub pływanie na odległość
 • kontynuowanie codziennych czynności lub hobby, jeśli to możliwe, lub gdy objawy się zmniejszają, w tym prace domowe, ogrodnictwo, spacery z psami lub gra w golfa
 • podążając spokojnym, wygodnym tempem i nie naciskając go
 • podgrzewanie i schładzanie po wysiłku, umożliwiając powolny wzrost szybkości oddychania i powrót do normy
 • skupienie się na poprawie siły mięśni, aby poprawić nieskuteczność tlenu i zmniejszyć zapotrzebowanie na płuca
 • koncentrując się na czasie trwania wysiłku, a nie intensywności
 • uważne oddychanie, zwracając uwagę na długość i częstotliwość oddechu
 • za pomocą nawilżacza przed treningiem, aby pomóc otworzyć drogi oddechowe i rozluźnić śluz
 • dostosowanie treningu do zmian warunków pogodowych lub środowiskowych
 • robienie tylu przerw lub okresów odpoczynku, ile potrzeba
 • picie dużej ilości płynów podczas ćwiczeń
 • pamiętając, że może to zająć trochę czasu, od tygodni do miesięcy, aby zobaczyć znaczące wyniki i wrócić do normalnych rutynowych czynności
 • opierając intensywność ćwiczeń na tym, co jest wygodne, zamiast innych czynników, takich jak częstość akcji serca lub przegrzanie

Osoby z chronicznym zapaleniem oskrzeli mogą łatwiej chodzić z bronią opartą na chodzaku, a nawet trzymając się za talię lub pas. Niektórzy mogą również potrzebować maszyny tlenowej przed ćwiczeniami.

Środki ostrożności podczas ćwiczeń z bronchitem

Ćwiczenia mogą pomóc złagodzić objawy zapalenia oskrzeli i przyspieszyć proces regeneracji, poprzez poprawę siły mięśni i wydajności tlenu.

Ale poziomy tlenu wymagane przez wysiłek fizyczny mogą przekraczać możliwości płuc, zwłaszcza gdy upośledzone są drogi oddechowe.

Ćwiczenie należy natychmiast przerwać, jeśli duszność jest intensywna. Dobrą zasadą do naśladowania jest to, że jeśli osoba nie ma już wystarczającego przepływu powietrza do rozmowy, posunęła się za daleko. Inne objawy wskazujące na aktywność fizyczną należy natychmiast przerwać:

 • kaszel
 • świszczący oddech
 • ból w klatce piersiowej, zwłaszcza uczucie podobne do niestrawności
 • niewygodne zwiększenie ucisku w klatce piersiowej
 • czuć się słabo lub załamany
 • wzrost bólu ciała lub bólu
 • brązowawy, żółty kolor moczu

Wytrzymałość powinna rosnąć wraz z upływem czasu dzięki konsekwentnemu, stopniowo wymagającemu ćwiczeniu. Jeśli problemy z oddychaniem nadal przeszkadzają w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń, lekarz powinien rozważyć ponowny pomiar reżimu treningowego lub planów leczenia.

Dodatkowe komplikacje zdrowotne

jogger z pompą astmy

Osoby z dodatkowymi komplikacjami zdrowotnymi często wymagają bardziej dopasowanych planów ćwiczeń i nadzoru.

Stany, które mogą nasilać objawy zapalenia oskrzeli i zmieniać plany ćwiczeń, obejmują:

 • rozedma
 • astma
 • zwłóknienie płuc
 • rak płuc
 • zapalenie płuc
 • choroby serca, wątroby lub nerek
 • palenie
 • osłabiony układ odpornościowy

Czynniki środowiskowe

Niektóre czynniki środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność i cząsteczki w powietrzu, mogą nasilić objawy zapalenia oskrzeli i zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów podczas ćwiczeń.

Za każdym razem objawy stają się ciężkie, nie reagują na leczenie lub po poprawie ulegają pogorszeniu, wtedy ktoś powinien porozmawiać z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: