Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak mogę uzyskać korzyści z soku z marchwi?

Juicing stał się coraz bardziej popularny w ostatnich latach i obecnie jest przemysłem wartym wiele milionów dolarów.

Świeże soki owocowe i warzywne można kupić w większości sklepów spożywczych, targowisk dla rolników i sklepów poświęconych świeżemu sokowi. Mogą być również wykonane w domu z urządzeniami do wyciskania soku.

Marchew jest powszechnym składnikiem wielu soków, ponieważ zapewniają one smak, który dobrze łączy się z wieloma innymi owocami i warzywami.

Oprócz smaku sok z marchwi może również przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Czytaj dalej, aby poznać przepisy i dowiedzieć się więcej o potencjalnych korzyściach zdrowotnych i możliwym ryzyku picia soku z marchwi.

Wskazówki dotyczące wyciskania soku i przepisy kulinarne

Marchew świeżo zmieszana i wyciśnięta.

Według Stanford Health Care, witaminy i składniki mineralne w 1 szklance soku z marchwi są prawie równe ilościom w 5 filiżankach posiekanej marchwi.

Podczas gdy świeże soki owocowe i warzywne dostarczają wielu składników odżywczych, nie zawierają one tak dużo błonnika jak świeże owoce i warzywa. Ponadto zawierają więcej cukru na filiżankę niż całe owoce i warzywa.

Na przykład 1 szklanka soku z marchwi zawiera 2 g błonnika i 9 g cukru, podczas gdy 1 szklanka kostki surowej marchwi zawiera 3,5 g błonnika i 6 g cukru.

Spożywanie świeżego soku z marchwi w domu wymaga wyciągu soków. Urządzenia te są sprzedawane online, w domach towarowych oraz w innych sklepach detalicznych sprzedających małe urządzenia kuchenne.

Ważne jest przestrzeganie instrukcji producenta dotyczących sokowirówki i czyszczenie po każdym użyciu. Sokowirówki mogą również zawierać sugestie dotyczące przepisów.

Marchew można łączyć z innymi owocami i warzywami, aby przygotować smaczne soki. Osoba może wypróbować następujące przepisy w domu:

 • sok z marchwi i jabłka
 • marchewka i sok pomarańczowy
 • sok z marchwi z jarmużem
 • cynamon i imbirowa marchewka Sok

Informacje o wartości odżywczej

Marchwiany sok w szkłach obok surowych marchewek na ciapanie desce.

Według Amerykańskiej Narodowej Bazy Danych Odżywczych Departamentu Rolnictwa 1 szklanka soku z marchwi w puszkach zawiera:

 • 94 kilokalorii (kcal)
 • 2,24 grama (g) białka
 • 0,35 g tłuszczu
 • 21,90 g węglowodanu
 • 1,90 g włókna

Ta sama ilość soku dostarcza różnorodnych witamin i minerałów, w tym:

 • 689 miligramów (mg) potasu
 • 20,1 mg witaminy C.
 • 0,217 mg tiaminy
 • 0,512 mg witaminy B-6
 • 2256 mikrogramów (mcg) witaminy A
 • 36,6 mcg witaminy K

Korzyści zdrowotne dla soku z marchwi

Sok z marchwi jest pożywny i może być korzystny dla szeregu warunków zdrowotnych:

Rak żołądka

Marchew zawiera przeciwutleniacze, co może wyjaśniać ich rolę w profilaktyce raka. W przeglądzie badań naukowcy przyjrzeli się wpływowi spożywania marchwi na ryzyko raka żołądka.

Doszli do wniosku, że jedzenie marchwi wiąże się z 26 procentowym niższym ryzykiem zachorowania na raka żołądka. Jednak nie sprecyzowali, ilu z nich zostało zjedzonych w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka żołądka. Konieczne są bardziej kontrolowane badania, aby potwierdzić to powiązanie.

Białaczka

Konieczne są dalsze badania, ale sok z marchwi może mieć przyszłą rolę w leczeniu białaczki.

W jednym z badań naukowcy badali wpływ wyciągów z soku z marchwi na komórki białaczkowe. Ekstrakty z marchwi spowodowały samozniszczenie komórek białaczki i zatrzymały cykl komórkowy.

Rak piersi

Purpurowe, białe i pomarańczowe marchewki w pudełku.

Badanie osób, które przeżyły raka piersi, analizowało wpływ soku z marchwi na poziom karotenoidów, markery stresu oksydacyjnego i markery stanu zapalnego we krwi.

Naukowcy stwierdzili, że wyższe poziomy karotenoidów we krwi wiązały się z niższym ryzykiem powracania raka piersi.

Podczas badania uczestnicy spożywali 8 uncji soku z marchwi dziennie przez 3 tygodnie. Pod koniec badania kobiety miały wyższy poziom karotenoidów we krwi i niższe poziomy markera związanego ze stresem oksydacyjnym.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Sok z marchwi jest bogaty w witaminę C. Badacze przyjrzeli się związkowi między spożyciem witaminy C w diecie a przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (COPD) u dorosłych w Korei w wieku 40 lat lub starszych.

Okazało się, że osoby z POChP miały znacznie niższe spożycie wielu składników odżywczych zawartych w soku z marchwi, w tym karoten, potas, witaminę A i witaminę C, niż osoby bez POChP.

Jednak osoby z POChP również spożywały znacznie mniej żywności niż osoby bez POChP.

Dla osób, które palą mocno, ryzyko POChP jest niższe u tych, którzy spożywają więcej witaminy C niż ci, którzy spożywali bardzo mało.

Możliwe zagrożenia i uwagi

Osoby z osłabionym układem odpornościowym – takie jak te otrzymujące leczenie raka, kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby starsze – mogą potrzebować unikać pewnych pokarmów, jeśli istnieje ryzyko przeniesienia chorób przenoszonych drogą pokarmową.

Soki owocowe i warzywne świeżo wyciśnięte lub niepasteryzowane mogą mieć większe ryzyko przenoszenia zarazków.

The Memorial Sloan Kettering Cancer Center twierdzi, że ludzie, którym kazano stosować dietę niskobakteryjną, powinni unikać niepasteryzowanych soków owocowych i warzywnych, chyba że są one wytwarzane w domu.

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) kobiety w ciąży powinny wybierać soki, które zostały pasteryzowane lub poddane obróbce tak, aby miały długi okres trwałości. Należy również unikać świeżo wyciskanych soków, które mogą być sprzedawane na targowiskach lub w barach z sokami.

Marchew zawiera karotenoid zwany beta-karotenem, który organizm może przekształcić w witaminę A.

Spożywanie dużych ilości karotenoidów z żywności nie wiąże się ze szkodliwymi skutkami. Jednak skóra może stać się żółto-pomarańczowa, jeśli osoba spożywa duże ilości beta-karotenu przez długi czas. Ten efekt nazywa się karotenodermą.

Na wynos

Sok z marchwi może oferować wiele korzyści zdrowotnych ze względu na skoncentrowany poziom zawartych w nim składników odżywczych.

Jednak sok z marchwi ma mniej błonnika i więcej cukru niż cała marchew. Włókno wiąże się z zarządzaniem wagą i obniżaniem poziomu cholesterolu.

Sok z marchwi może nie być odpowiedni dla wszystkich, w szczególności dla kobiet w ciąży, małych dzieci, osób starszych i osób z pewnymi schorzeniami, w zależności od sposobu przygotowania.

Sok z marchwi z umiarem może być włączony jako część zdrowej diety. Jednak picie soku nie zastępuje jedzenia całych owoców i warzyw.

Like this post? Please share to your friends: